Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nadstandard bude. Klaus podepsal reformu

Doktor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doktor - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Prezident Václav Klaus podepsal první fázi reformy českého zdravotnictví. Novela celkem šesti zákonů, kterou počátkem měsíce sněmovna schválila přes veto Senátu.

Zákony zavádí připlácenou nadstandardní zdravotní péči. Zvyšuje také poplatek za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den. Změna začne platit od ledna 2012.

Pacienti nově budou ze svého hradit léky do 50 korun a podpůrné léky, například na vysoký tlak. Naopak lidé nebudou platit 30 korun za položku na receptu, ale stejná částka se bude platit za celý recept. Novela také umožňuje fúzi pojišťoven.

Opozice poté, co sněmovna normu 6. září přijala, avizovala, že novelu napadne u Ústavního soudu, a to kvůli nadstandardu i poplatkům. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) ale předloha není v rozporu s Listinou základních práv a svobod, neboť rozdělením péče se její standard nesnižuje.

Nadstandard je zatím neznámý

Klausem podepsaná novela, kterou kromě levicové části politického spektra kritizovala i Česká lékařská komora a odbory, fakticky ruší zákaz připlácení za lepší péči. Zaveden bude standard, na který budou mít pacienti nárok ze zdravotního pojištění. Za nadstandard by si pak připláceli.

Podle kritiků ale novela nestanoví, kdo a na základě jakých kritérií bude standardy určovat. Odborníci mají nejprve určit výkony, ke kterým je ekonomicky náročnější varianta. Tento seznam se stane prvním podkladem pro definování úhradových standardů.

Další změna předpokládá zavedení aukcí na léky. Zmocnění k jejich provádění má lékový úřad, který bude vytvářet seznamy léků pro předepisování. Pro lékaře i pacienty by nebyly léky mimo seznam výhodné, úhrada z pojištění by byla nižší a stoupl by doplatek pacienta.

Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny musí vrátit třetinu zůstatků na svých účtech zpět do systému pojištění. To podle ministerstva zdravotnictví pokryje zvýšené náklady v důsledku růstu daně z přidané hodnoty. Celkem má jít asi o 5,4 miliardy korun.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...