21. června 2013 16:40, aktualizováno  17:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nagygate: Boček útěk neplánoval. Jel jen za rodinou, tvrdí jeho advokát

Roman Boček odjíždí od okresního soudu v Ostravě. Soud na něj uvalil vazbu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Boček odjíždí od okresního soudu v Ostravě. Soud na něj uvalil vazbu. | foto: ČTK

Spěch při policejní operaci, během níž detektivové zatkli politiky, špiony i pobočnici premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou, byl zbytečný. Alespoň to tvrdí advokát Romana Bočka, kvůli němuž se podle prvotních policejních informací razie urychlila.

Politik ODS Roman Boček se chystal minulý čtvrtek opravdu nasednout do letadla, které mělo namířeno do Španělska. To je jediná pasáž jeho příběhu, v níž se policejní verze shoduje s Bočkovou.

"Původně mělo zatýkání proběhnout až na konci týdne. Informátor ÚOOZ ale přinesl ve středu informaci, že se jeden z později obviněných - bývalý náměstek na ministerstvu zemědělství Roman Boček - chystá vycestovat do Španělska. Šlachta už stál u výtahu, když mu zazvonil telefon s informací, že je třeba změnit plán. Vrátil se tedy do své zbraslavské kanceláře, aby s kolegy probral, jak dál postupovat. Vyhodnotili jako velmi pravděpodobné, že se Boček už do Česka nevrátí," popsal v obsáhlém textu časopis Respekt, který v textu cituje - byť v jiné pasáži - i šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu (více čtěte ZDE).

Útěk? Prý jen školní výlet

Až s týdenním odstupem se k popsanému příběhu vyjádřila Bočkova obhajoba. "Klient v žádném případě 'útěk' neplánoval," řekl serveru Lidovky.cz Bočkův advokát Filip Seifert. "Měl odcestovat na pár dní za rodinou, která trávila dlouhodobě plánovanou každoroční dovolenou ve Španělsku. Vrátit se měli společně 16. června," uvedl Seifert.

Externí obrázek

Roman Boček.

Společný návrat si tak plánovali na neděli, tedy jen čtyři dny po zatčení. Bočkův právník přitom zdůrazňuje, že policisté nemohli nabýt dojmu, že se jedná o výlet spíchnutý na poslední chvíli. "Šlo o každoroční červnové soustředění školy, na které byl společně s manželkou a 4 dětmi přihlášen od února 2013," podtrhl advokát.

Šlachta: Bez komentáře

Do karet mu hraje i fakt, že státní zástupce pro Bočka nežádal takzvanou útěkovou vazbu. Žalobce se obával pouze, že by mohl na svobodě ovlivňovat nevyslechnuté svědky.

Server Lidovky.cz se pokoušel získat i stanovisko policejního týmu: Neunáhlili se vyšetřovatelé? "Bez komentáře," reagoval na advokátova slova šéf protimafiánské jednotky Robert Šlachta.

Bývalý náměstek ministra dopravy i zemědělství a vlivný středočeský občanský demokrat Boček hrál v kauze podle policie důležitou roli. Byl jakousi převodovou hřídelí mezi Janou Nagyovou a trojicí rebelů z ODS. Nagyové domlouval schůzky s exposlancem Petrem Tluchořem, nosil jí vzkazy z tábora nespokojenců. "Roman Boček uvádí, že hlavní obava (rebelů) je i bezpečnostní, s ohledem na to, co se kolem děje, tu zavřou toho, tu toho," přepsali policisté do obvinění jeden z rozhovorů o trafikách, který exnáměstek vedl s Nagyovou (o odposleších čtěte ZDE). Vyšetřovatelé Bočkovy aktivity posoudili jako podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby ve formě návodu.


rakRadek Kedroň

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.