Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Nagyová: Kdo půjde k výslechu? Úřednice z vlády i poslanec Šťastný

Česko

  6:00
PRAHA - Právníci obviněných v kauze Jany Nagyové i odstupující premiér Petr Nečas (ODS) si stěžují, že policie vyslýchá svědky pomalu a zdržuje proces. Serveru Lidovky.cz se však podařilo získat dosud nejobsáhlejší seznam lidí, kteří budou v nejbližších dnech vypovídat. Ten dokládá něco jiného - policie má kalendář s výslechy naplněný na týden dopředu.

Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě foto: MAFRA: Alexandr Satinský

Sérii policejních výslechů pozvolna odstartoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Na jeho vlastní žádost si ho policie pozvala 20. června. Krom výslechů zadržených byl nadlouho jediným vyslechnutým mimo policejní cely.

Až toto úterý se k němu přidalo trio zaměstnanců Úřadu vlády - řidiči Jiří Pertl, Petr Nagy a šéfka Hrzánského paláce Alena Hegrová. A hned ve středu musela na policii místopředsedkyně dozorčí rady podniku ČEPRO Jiřina Vorlová, aby detektivům vysvětlila, za jakých okolností přišel Marek Šnajdr ke svému postu v dozorčí radě této polostátní firmy.

Nagygate v souvislostech:

Den na to, ve čtvrtek, na policii dorazí předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) spolu s dalšími dvěma svědky. V pondělí, po prodlouženém víkendu, v pak výslechy pokračují vládními úřednicemi Evou Štánskou, Marií Zlatohlávkovou a Patricií Urbanovou.

Štánská se podle policejního usnesení podílela především na sledování řidiče Pertla a šéfky Hrzánského paláce Hegrové. Měla podávat zpravodajcům pokyny od Nagyové a předávat jim fotografie sledovaných a další materiály. Z přepisů sms zpráv mezi ní a Nagyovou je zřejmé, že ovládala kódovou řeč, kterou šéfka kabinetu Petra Nečase při jednání s vojáky používala. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Asistentky i náměstek ministerstva financí

Marie Zlatohlávková, Nečasova osobní asistentka, měla Nagyové obstarat fotografii premiérovy manželky Radky. Patricie Urbanová, která byla asistentkou Nagyové, ji informovala o schůzkách se zpravodajci.

V úterý bude v Brně vyslechnut i úředník Roman Boček. Dost možná přijde při výslechu řeč také na jeho honosnou vilu za více než deset milionů, kterou si postavil za Prahou. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Ve středu pak  bude na otázky detektivů odpovídat zaměstnanec ministerstva financí. Podle informací serveru Lidovky.cz by mělo jít o náměstka, který má na starosti společnosti se státním podílem, Zdeňka Zajíčka.

Ing. Lubomír Poul

Den na to se na policii dostaví Lubomír Poul, ředitel Úřadu vlády a jeden ze sedmi zadržených při červnové policejní razii. Poul však nakonec nebyl z ničeho obviněn.

Zatímco Petr Nečas (ODS) se s žádostí o předvolání musí policii hlásit, jiné poslance z ODS si detektivové pozvali sami. Týden výslechů poměrně překvapivě zakončí poslanec Boris Šťastný (ODS).  

Autor:

Mohlo by vás zajímat