Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vláda by měla pokračovat. Nagyová musí skončit, říká Nečas

Česko

  16:26aktualizováno  20:23
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) se poprvé obšírněji vyjádřil k případu sledování své manželky Radky. Vojenské špióny úkolovala šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová. Nečas nehodlá rezignovat, současná vláda by podle něj měla pokračovat.

Petr Nečas po jednání výkonné rady ODS ke kauze Nagyová. foto: MAFRA - Michal Růžička

Nečas to uvedl v televizi Nova. "Jsem si jist, že jsem se nedopustil ničeho nepoctivého. Nevidím důvod k odstoupení, mám většinovou podporu. Předčasné volby teď nikomu nepomůžou. Musíme řešit povodně," řekl. Dodal také, že o žádném sledování nerozhodl a že aktérům určitě nešlo o zlý úmysl.

Nagyová je obviněná z korupce a zneužití pravomoci. Soud ji v sobotu poslal do vazby. VÍCE k tématu ČTĚTE ZDE. Nečas se sledovaným osobám omluvil a uvedl, že Jana Nagyová ve své funkci končí. Ještě ve čtvrtek ale tvrdil, že jeho důvěra vůči Janě Nagyové neklesla. A hájil ji i v pátek, kdy na veřejnost uniklo policejní usnesení, které odhalilo tajné sledování premiérovy manželky Radky, s níž se Nečas rozvádí na její příkaz. Více čtěte ZDE.

Nagyová nechala sledovat i svého řidiče a správkyni Hrzánského paláce, kde Nečas bydlí. O detailech z usnesení ČTĚTE ZDE: Nagyová podezírala Nečasovou z nevěry, sledované nazývala 'žrádlem pro psy'.

Nyní se od Nagyové, kterou soud poslal do vazby (více ZDE), snaží premiér odstřihnout. "Je logické, že po obvinění a následném uvalení vazby na paní Janu Nagyovou nemůže dále pokračovat v pozici vrchní ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády," napsal Nečas.

"Omlouvám se všem, kterých se mělo sledování týkat"

Premiér tvrdí, že o zneužití tajné služby pro soukromé účely, nevěděl. "Nikdy jsem nerozhodl ani nebyl informován o údajném sledování osob. Pokud se tak opravdu stalo, považuji to za závažné pochybení."

Soud poslal Nagyovou, Tluchoře a Fuksu do vazby

Ostravský městský soud poslal Nagyovou do vazby. Hrozí jí až pět let vězení, je obviněna z podílu na korupci a na nelegálním sledování. Ve vazbě je v souvislosti se zřejmě nelegálním sledováním tří osob, včetně premiérovy ženy Radky, také někdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. Jeho nástupce Milan Kovanda je stíhán na svobodě.

Soud poslal do vazby i dva bývalého poslance ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksu, stejně jako bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka. O dalším exposlanci ODS Marku Šnajdrovi bude rozhodovat později. Všechny viní policie z korupce. Více zde:

Vůbec poprvé se Nečas také nepřímo za sledování omluvil své manželce Radce. "Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem, kterých se mělo týkat. Nikdy bych nepřipustil zneužití zpravodajských služeb k osobním a politickým účelům," píše v prohlášení Nečas.

Přesto je v několika bodech premiérova rétorika stále stejná. Ačkoli policejní vyšetřovatelé již od čtvrtečního odpoledne tvrdí, že případy zatčení Nagyové a trojice trafikantů z ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy jsou jen vedlejší větví větší kauzy, Nečas si vede svou. Podle něj se jedná o tři různé případy.

Komu patří zlato, táže se Nečas

Trafiky pro Fuksu a Šnajdra jsou podle něj běžným politickým prostředkem a diví se, že je policie vyšetřuje. "Pokud by tomu bylo jinak, musela by policie a státní zastupitelství vyšetřovat stovky, možná tisíce podobných kauz z minulosti," tvrdí Nečas.

Anketa

Měl by premiér Petr Nečas složit funkce?

Ano. Za své nejbližší spolupracovníky nese plnou zodpovědnost. 7056
Ne. Policie zatím nepředložila přesvědčivé důkazy. 1586

Podle premiéra by policie měla říci, komu patří zabavené miliony a zlato. "Policie by měla jasně říci, zda pocházejí z trestné činnosti a zda mají nějakou souvislost s doposud obviněnými osobami," podotýká Nečas.

Nečas hodlá ve vládě pokračovat až do řádných voleb. S koaličními partnery bude jednat v neděli a spojence najde zřejmě v TOP 09. Ta žádá zachování akceschopnosti vládní exekutivy, aby mohla pomáhat po povodních. Strana také upozornila, že očekává poctivou reflexi stávající situace.

Nečas v Polsku

  • Nečas se se zástupci koalice sejde až po svém návratu ze summitu v Polsku. "O celé situaci průběžně komunikuji s koaličními partnery a předpokládám, že se po mém návratu z jednání ve Varšavě uskuteční společné jednání," uzavřel své prohlášení premiér.

"Jsme pro, aby vláda pokračovala"

"My jsme brali na sebe jisté závazky, když jsme tuto vládu vytvořili a měli bychom práci řádně dokončit do konce volebního období. Pokud se nám to umožní. Jsem pro to, aby vláda pokračovala," vysvětlil postoj své strany předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Možné je všechno v životě, jak známo," reagoval pak předseda TOP 09 na otázku, zde je možné, aby v čele kabinetu Nečas zůstal. Detaily své představy, jak by vláda mohla v budoucnosti vypadat, chce však strana nejprve sdělit svým koaličním partnerům. "My o vládě nerozhodujeme, to musíme společně s koaličními partnery," dodal předseda strany.

Až z koaličního jednání podle něj vyplyne postoj poslanců TOP 09 při úterním hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, které vyvolala opozice. "Z toho důvodu, že hlasování o nedůvěře je v úterý, se snažíme to jednání vyvolat co nejdřív," podotkl předseda stranického poslaneckého klubu Petr Gazdík.

Tiskové prohlášení předsedy vlády a ODS Petra Nečase

Abych vyvrátil dnešní spekulace v médiích, rozhodl jsem se učinit toto vyjádření:

  • 1. Nikdy jsem nerozhodl ani nebyl informován o údajném sledování osob, jejichž jména jsou v současné době skloňována v médiích. Pokud se tak opravdu stalo, považuji to za závažné pochybení. Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem, kterých se mělo týkat. Nikdy bych nepřipustil zneužití zpravodajských služeb k osobním a politickým účelům. Považuji také za nepřijatelné, že dva vysoce postavení představitelé Vojenského zpravodajství údajně přijímali pokyny od osoby, které k tomu neměla jakékoliv zákonné oprávnění.
  • 2. Je logické, že po obvinění a následném uvalení vazby na paní Janu Nagyovou nemůže dále pokračovat v pozici vrchní ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády. Věřím, že dojde k rychlému a nestrannému vyšetření všech okolností souvisejících s tímto případem.
  • 3. Chtěl bych upozornit znovu veřejnost na to, aby v celém případu rozlišovala tři různé roviny: případ údajného selhání několika osob z Vojenského zpravodajství, případ odchodu tří bývalých poslanců ODS z Poslanecké sněmovny a vyšetřování klientelistických vazeb.
  • 4. I nadále považuji obvinění tří bývalých poslanců za nesmyslné. Politické dohody nepovažuji za trestnou činnost.  Pokud by tomu bylo jinak, musela by policie a státní zastupitelství vyšetřovat stovky, možná tisíce podobných kauz z minulosti.
  • 5. Policie by měla jasně říci, komu patří zabavené finanční prostředky a zlato, zda pocházejí z trestné činnosti a zda mají nějakou souvislost s doposud obviněnými osobami. Pokud tomu tak není, měla by veřejnost a média tuto skutečnost jasně reflektovat a nespojovat je účelově s obviněnými osobami.
  • 6. O celé situaci průběžně komunikuji s koaličními partnery a předpokládám, že se po mém návratu z jednání ve Varšavě uskuteční společné jednání.

Petr Nečas, premiér a předseda ODS

Autor: