Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nagyová podezírala Nečasovou z nevěry, sledované nazývala 'žrádlem pro psy'

Vrchní ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová vystupuje z auta v Bruselu 7. února před jednáním evropského summitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová vystupuje z auta v Bruselu 7. února před jednáním evropského summitu. | foto: ČTK

PRAHA Jana Nagyová, šéfka kabinetu premiéra Nečase, nechala podle policejních dokumentů sledovat Radku Nečasovou a dva zaměstnance Úřadu vlády, aby „ututlala“ svůj vztah s premiérem a získala kompromitující materiály na jeho manželku. V komunikaci se špičkami vojenské rozvědky využívala kódované výrazy jako umělý pes, žrádlo pro psy, krtečci nebo kovák.

Server E15.cz zveřejnil policejní usnesení o zahájení trestního stíhání Jany Nagyové, ze kterého vyplývá, že prostřednictvím vojenských zpravodajců sledovala nejen manželku premiéra Radku Nečasovou, ale i svého řidiče Jiřího Pertla a správkyni Hrzánského paláce Alenu Hegrovou.

Radka Nečasová

Radka Nečasová

Zaměstnance úřadu vlády Nagyová dala sledovat z obav o prosáknutí informací o vztahu s Petrem Nečasem. Policie v dokumentu uvádí, že při úkolování Vojenského zpravodajství „využila svého vlivu vyplývajícího zejména z osobního poměru se současným předsedou vlády České republiky Petrem Nečasem.“

Serveru Lidovky.cz se podařilo s Alenou Hegrovou spojit. „Ne, to mě překvapuje,“ reagovala na dotaz, zda měla ponětí o tom, že je sledována. Podle jejích slov ji policie zatím nijak neinformovala, že by měla být jednou z „obětí“ Nagyové. Další otázky ale odmítla a zavěsila.

V Hrzánském paláci měla Nagyová své pracovní zázemí a jak vyplývá z policejního dokumentu, trávila tam i svůj čas po práci. Hrzánskému paláci se policie nevyhnula ani při domovních prohlídkách souvisejících s aktuální razií.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako motivaci ke sledování uvádějí policisté „vysoce negativní postoj Jany Nagyové k osobě Radky Nečasové“, což mají dokládat i její telefonní hovory z 12. října, kdy měla vyslovit podezření o nevěře ze strany premiérovy manželky.

Advokát: Nečas o tom nevěděl, Nagyová říká, že to byla její dobrá vůle

Advokát Eduard Bruna, který zastupuje obviněnou Janu Nagyovou, tvrdí, že premiér Petr Nečas nevěděl nic o sledování své ženy. "V žádném případě to nebylo přání pana premiéra," reagoval advokát na dotaz, zda tak Nagyová činila na popud Nečase.

Bruna v rozhovoru pro Českou televizi také uvedl, že se Nagyová rozhodla vypovídat. Výslech prý byl náročný, skončil v pět hodin ráno.

Deníku Právo pak advokát Bruna řekl, že jeho klientka je přesvědčená, že umí vše vysvětlit. "Její osobní pohnutky spočívaly v tom, že ona měla starost o to, aby bylo všechno v pořádku. Stojí si na stanovisku, že to byla seriózní věc, že to byla jenom její dobrá vůle a žádný zlý úmysl," cituje obhájce server Novinky.cz.

Podle dokumentu Nagyová loni opatřila zpravodajcům za účelem sledování fotku i adresu manželky premiéra. Jednat měla „v úmyslu opatřit si neoprávněný prospěch spočívající v získání osobních informací o Radce Nečasové a současně způsobit Radce Nečasové jinou závažnou újmu spočívající v tom, že bude protiprávně sledována“.

Krtečci sledovali žrádlo pro psy

Při úkolování Vojenského zpravodajství „využila svého vlivu vyplývajícího zejména z osobního poměru se současným předsedou vlády České republiky Petrem Nečasem“, doplnili policisté v textu obvinění.

Z policejních odposlechů vyplývá, že aktéři „sledovací kauzy“ používali kódovaný jazyk s výrazy jako umělý pes (což měl být podle policie šéf vojenské rozvědky Milan Kovanda), „žrádlo pro psy“ (řidič Nagyové a správkyně Hrzánského paláce), „krtečci“ (rozvědčíci, kteří osoby sledovali) či „kovák“ (opět Milan Kovanda).

Anketa

Měl by premiér Petr Nečas složit funkce?

Ano. Za své nejbližší spolupracovníky nese plnou zodpovědnost. 7056
Ne. Policie zatím nepředložila přesvědčivé důkazy. 1586
,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...