Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nagyová podezírala Nečasovou z nevěry, sledované nazývala 'žrádlem pro psy'

Česko

  16:36aktualizováno  21:13
PRAHA - Jana Nagyová, šéfka kabinetu premiéra Nečase, nechala podle policejních dokumentů sledovat Radku Nečasovou a dva zaměstnance Úřadu vlády, aby „ututlala“ svůj vztah s premiérem a získala kompromitující materiály na jeho manželku. V komunikaci se špičkami vojenské rozvědky využívala kódované výrazy jako umělý pes, žrádlo pro psy, krtečci nebo kovák.

Vrchní ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nagyová vystupuje z auta v Bruselu 7. února před jednáním evropského summitu. foto: ČTK

Server E15.cz zveřejnil policejní usnesení o zahájení trestního stíhání Jany Nagyové, ze kterého vyplývá, že prostřednictvím vojenských zpravodajců sledovala nejen manželku premiéra Radku Nečasovou, ale i svého řidiče Jiřího Pertla a správkyni Hrzánského paláce Alenu Hegrovou.

Radka Nečasová

Zaměstnance úřadu vlády Nagyová dala sledovat z obav o prosáknutí informací o vztahu s Petrem Nečasem. Policie v dokumentu uvádí, že při úkolování Vojenského zpravodajství „využila svého vlivu vyplývajícího zejména z osobního poměru se současným předsedou vlády České republiky Petrem Nečasem.“

Serveru Lidovky.cz se podařilo s Alenou Hegrovou spojit. „Ne, to mě překvapuje,“ reagovala na dotaz, zda měla ponětí o tom, že je sledována. Podle jejích slov ji policie zatím nijak neinformovala, že by měla být jednou z „obětí“ Nagyové. Další otázky ale odmítla a zavěsila.

V Hrzánském paláci měla Nagyová své pracovní zázemí a jak vyplývá z policejního dokumentu, trávila tam i svůj čas po práci. Hrzánskému paláci se policie nevyhnula ani při domovních prohlídkách souvisejících s aktuální razií.

ČTĚTE TAKÉ:

Jako motivaci ke sledování uvádějí policisté „vysoce negativní postoj Jany Nagyové k osobě Radky Nečasové“, což mají dokládat i její telefonní hovory z 12. října, kdy měla vyslovit podezření o nevěře ze strany premiérovy manželky.

Advokát: Nečas o tom nevěděl, Nagyová říká, že to byla její dobrá vůle

Advokát Eduard Bruna, který zastupuje obviněnou Janu Nagyovou, tvrdí, že premiér Petr Nečas nevěděl nic o sledování své ženy. "V žádném případě to nebylo přání pana premiéra," reagoval advokát na dotaz, zda tak Nagyová činila na popud Nečase.

Bruna v rozhovoru pro Českou televizi také uvedl, že se Nagyová rozhodla vypovídat. Výslech prý byl náročný, skončil v pět hodin ráno.

Deníku Právo pak advokát Bruna řekl, že jeho klientka je přesvědčená, že umí vše vysvětlit. "Její osobní pohnutky spočívaly v tom, že ona měla starost o to, aby bylo všechno v pořádku. Stojí si na stanovisku, že to byla seriózní věc, že to byla jenom její dobrá vůle a žádný zlý úmysl," cituje obhájce server Novinky.cz.

Podle dokumentu Nagyová loni opatřila zpravodajcům za účelem sledování fotku i adresu manželky premiéra. Jednat měla „v úmyslu opatřit si neoprávněný prospěch spočívající v získání osobních informací o Radce Nečasové a současně způsobit Radce Nečasové jinou závažnou újmu spočívající v tom, že bude protiprávně sledována“.

Krtečci sledovali žrádlo pro psy

Při úkolování Vojenského zpravodajství „využila svého vlivu vyplývajícího zejména z osobního poměru se současným předsedou vlády České republiky Petrem Nečasem“, doplnili policisté v textu obvinění.

Z policejních odposlechů vyplývá, že aktéři „sledovací kauzy“ používali kódovaný jazyk s výrazy jako umělý pes (což měl být podle policie šéf vojenské rozvědky Milan Kovanda), „žrádlo pro psy“ (řidič Nagyové a správkyně Hrzánského paláce), „krtečci“ (rozvědčíci, kteří osoby sledovali) či „kovák“ (opět Milan Kovanda).

Anketa

Měl by premiér Petr Nečas složit funkce?

Ano. Za své nejbližší spolupracovníky nese plnou zodpovědnost. 7056
Ne. Policie zatím nepředložila přesvědčivé důkazy. 1586
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!