Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nagyová se na ulici stává terčem nadávek, stojí v obvinění Randáka

Jana Nagyová s Petrem Nečasem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová s Petrem Nečasem | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

Exšéfa rozvědky a kandidáta na prezidenta Karla Randáka policie obvinila, protože pobočnici premiéra Janě Nagyové nadávali neznámí lidé na ulici. Nejde přitom o bezvýznamnou pikantérii z policejního spisu. Zjednodušeně řečeno, nebýt nadávek nebylo by ani Randákovo obvinění.

Aby vyšetřovatelé mohli minulý týden začít Randáka stíhat za neoprávněné nakládání s osobními údaji, museli vyargumentovat, že Nečasově nejbližší spolupracovnici vznikla únikem informací o jejich odměnách "vážná újma".

Onu újmu pak do obvinění rozvedli velmi barvitě. "Poškozené byla způsobena újma, neboť poškozená se stala veřejně známou, i když není veřejným činitelem. Výrazně se zhoršila její pověst a došlo k poškození její cti," napsal vyšetřovatel do obvinění, s nímž se Lidovky.cz seznámily.

Oč jde? O peníze

Úřad vlády je jednou z posledních centrálních státních institucí, která se vzpírá odhalit platy svých klíčových zaměstnanců.

Zkraje letošního roku přitom do médií uniklo, že Nečasova pravá ruka Jana Nagyová měla i přes základní plat okolo 30 tisíc v březnu na výplatní pásce 273 tisíc korun hrubého. A to díky mimořádné odměně 190 tisíc korun. „Dře jako kůň,“ hájil ji tehdy premiér Nečas.

"Lidé ji poznávají na ulici, kdy často dochází k osočování ze strany neznámých osob. Stává se terčem nadávek a nepříjemných poznámek. Což zažívají i dcery poškozené, kdy zveřejnění informací má dopad na její rodinný život," stojí v policejním dokumentu.

Ano, setkali se

A jak vyšetřovatelé z pražského odboru hospodářské kriminality dospěli k závěru, že se na úniku výplatní pásky Nagyové podílel právě Randák?

Konstrukce obvinění se opírá fakt, že se Randák na přelomu roku - tehdy se páska dostala do médií - potkal se zaměstnankyní Úřadu vlády, jež byla v té době na odchodu. A současně patřila ke skupině úředníků, kteří měli přístup k informacím o platech ve Strakově akademii.

Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.

Spolu se viděli třikrát, což připouští i Randák. "Tato osoba hledala zaměstnaní a pouze se zajímala, zda nemáme volné místo v Nadačním fondu proti korupci," tvrdí Randák. Současně ale dál odmítá, že by od ní získal - případně dál předával - informace o platu Nagyové.

Paragraf, co se moc nenosí

První stížnost proti obvinění už státní zástupkyně Šárka Pokorná zamítla, teď se ještě ohradí "spolupachatel" Randák. Pokud však Pokorná obvinění nezruší, bude exšpion letos pátým člověkem, jehož policie za tento přečin stíhá. Pro kontext: loni i předloni si stejné obvinění vyslechlo šest lidí.

Od chvíle, kdy Nečasův Úřad vlády oznámil, že zná informátora, do okamžiku obvinění přitom uběhlo 278 dní. "K případu už nic říkat nebudeme, převzalo si ho zastupitelství," odmítla policejní mluvčí Eva Kropáčová vysvětlit, proč vyšetřování trvalo tak dlouho.

Kauza odměn den po dni

* 17. ledna 2012 Na veřejnost unikly informace o statisícových odměnách pro šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou.

* 20. ledna 2012 Úřad vlády oznámil, že ví, kdo informace vynesl.

* 25. října 2012 Vyšetřovatelé odboru hospodářské kriminality pražské policie obvinili kvůli informacím o odměnách Karla Randáka a dalšího člověka.Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...