Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nagyová taktizuje. S výpovědí k trafikám čeká na rozhodnutí soudu

Jana Nagyoví odchází s Petrem Nečasem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyoví odchází s Petrem Nečasem. | foto: MAFRA- Dan Materna

PRAHA Necítí se psychicky dobře, potřebuje si utřídit poznatky, zní oficiální vysvětlení, proč bývalá šéfka úřadu vlády Jana Nagyová odmítla na policii vypovídat. Ve věci trafik pro exposlance ale mlčela i z taktických důvodů: patrně čeká na reakci Nejvyššího soudu, zda lze Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu stíhat.

Nagyová na policii dorazila v doprovodu nového manžela Petra Nečase, po půl hodině však bez komentáře odjela. "Řekla, že ke kauze zpravodajců nebude vypovídat, že už všechno řekla. Nevyloučila ale, že se k tomu může vrátit. V části poslanců uvedla, že počká, jak dopadne rozhodnutí Nejvyššího soudu. S ohledem na to, že neví, kam se vyšetřování posune, vypovídat nebude," popsal serveru Lidovky.cz Jiří Matzner, advokát bývalého šéfa vojenského zpravodajství Milana Kovandy.

ČTĚTE TAKÉ:


"Je možné, že s tím kalkuluje, ale řekla, že se prostě necítí tak psychicky dobře, aby mohla reagovat na předchozí výpovědi," řekl serveru Lidovky.cz Nagyové obhájce Eduard Bruna.

Nejvyšší soud v létě poslanecké trio s odkazem na imunitu vyňal z pravomocí orgánů činných v trestním řízení. Ištvan ale v srpnu soudu poslal podnět s tím, že vedle politických jednání o daňovém balíčku na půdě Poslanecké sněmovny měla probíhat i soukromá jednání mimo. Ještě v pondělí však šéf olomouckých žalobců serveru Lidovky.cz řekl, že verdikt od Nejvyššího soudu zatím nemá.

Nagyová je obviněna z toho, že využila svého vlivu na expremiéra a navedla jej k příslibu úplatku tehdejším poslancům Tluchořovi, Šnajdrovi a Fuksovi, přičemž úplatek představovaly lukrativní posty ve firmách řízených státem. Trojice se potom vzdala mandátu a umožnila tak schválení daňového balíčku a přežití Nečasova kabinetu.

Další větví vyšetřování skandálu, kvůli němuž skončil Nečasův kabinet, se týká Vojenského zpravodajství. Nagyová ho měla využít k nátlaku na Nečase, aby se rozvedl, když nechala sledovat jeho tehdejší manželku Radku. Letos v březnu Nagyová údajně nechala sledovat také svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z úřadu vlády Alenu Hegrovou, aby zabránila spekulacím o jejím vztahu s Nečasem. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!