Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nagyová taktizuje. S výpovědí k trafikám čeká na rozhodnutí soudu

Česko

  10:43
PRAHA - Necítí se psychicky dobře, potřebuje si utřídit poznatky, zní oficiální vysvětlení, proč bývalá šéfka úřadu vlády Jana Nagyová odmítla na policii vypovídat. Ve věci trafik pro exposlance ale mlčela i z taktických důvodů: patrně čeká na reakci Nejvyššího soudu, zda lze Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu stíhat.

Jana Nagyoví odchází s Petrem Nečasem. foto: MAFRA- Dan Materna

Nagyová na policii dorazila v doprovodu nového manžela Petra Nečase, po půl hodině však bez komentáře odjela. "Řekla, že ke kauze zpravodajců nebude vypovídat, že už všechno řekla. Nevyloučila ale, že se k tomu může vrátit. V části poslanců uvedla, že počká, jak dopadne rozhodnutí Nejvyššího soudu. S ohledem na to, že neví, kam se vyšetřování posune, vypovídat nebude," popsal serveru Lidovky.cz Jiří Matzner, advokát bývalého šéfa vojenského zpravodajství Milana Kovandy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Je možné, že s tím kalkuluje, ale řekla, že se prostě necítí tak psychicky dobře, aby mohla reagovat na předchozí výpovědi," řekl serveru Lidovky.cz Nagyové obhájce Eduard Bruna.

Nejvyšší soud v létě poslanecké trio s odkazem na imunitu vyňal z pravomocí orgánů činných v trestním řízení. Ištvan ale v srpnu soudu poslal podnět s tím, že vedle politických jednání o daňovém balíčku na půdě Poslanecké sněmovny měla probíhat i soukromá jednání mimo. Ještě v pondělí však šéf olomouckých žalobců serveru Lidovky.cz řekl, že verdikt od Nejvyššího soudu zatím nemá.

Nagyová je obviněna z toho, že využila svého vlivu na expremiéra a navedla jej k příslibu úplatku tehdejším poslancům Tluchořovi, Šnajdrovi a Fuksovi, přičemž úplatek představovaly lukrativní posty ve firmách řízených státem. Trojice se potom vzdala mandátu a umožnila tak schválení daňového balíčku a přežití Nečasova kabinetu.

Další větví vyšetřování skandálu, kvůli němuž skončil Nečasův kabinet, se týká Vojenského zpravodajství. Nagyová ho měla využít k nátlaku na Nečase, aby se rozvedl, když nechala sledovat jeho tehdejší manželku Radku. Letos v březnu Nagyová údajně nechala sledovat také svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z úřadu vlády Alenu Hegrovou, aby zabránila spekulacím o jejím vztahu s Nečasem. 

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat