Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Opustí Nagyová a spol. celu? Čeká je druhý pokus, soud už má spis

Afghánistán

  12:25
PRAHA - Sedm obviněných v kauze Nagyová čeká druhý pokus, jak se dostat zpátky na svobodu.

Jana Nagyová. foto: ČTK

Jejich stížnosti proti vazebnímu stíhání přistanou právě dnes na stole ostravského krajského soudu. „Stížnosti doručíme autem v průběhu úterý. U nás už je to vedené jako odeslané,“ potvrdil LN mluvčí Okresního soudu v Ostravě Alexandr Dadam.

Jenže už tak je zřejmé, že bývalá vrchní ředitelka kabinetu premiéra Jana Nagyová a spol. si za mřížemi počkají déle, než justice původně ohlašovala.

Krátce po razii, která v půlce června vyústila v pozatýkání osmi lidí z nejvyšších pater politiky či vojenského zpravodajství, skončili hlavní aktéři dvouliniového skandálu ve vazbě VÍCE ZDE (výjimkou je ředitel rozvědky Milan Kovanda – aktuálně zproštěný funkce, který spolupracuje s policií a je stíhán na svobodě).

Okresní soud v Ostravě rozhodl o uvalení vazby na bývalého poslance ODS Marka Šnajdra.

K posvěcení rozhodnutí prvoinstančního soudu mělo dojít do dvou tří týdnů. Tedy zhruba v tuto dobu, kdy se krajský soud bude se stížnostmi teprve seznamovat.
A dokdy rozhodne, není vůbec jisté. „Může to být do týdne, ale také to může trvat déle. Netušíme, kolik je toho ve spisovém materiálu,“ řekla LN včera mluvčí soudu Lucie Böhmová.

Nakolik je přitom nutné držet účastníky aféry ve vazbě a nakolik je to jen policejní strategie, není zřejmé. Policie ani žalobci to nyní nechtějí komentovat. „Nemám pro média žádné nové informace,“ vzkazuje vrchní olomoucký návladní Ivo Ištvan. Odmítá tím dotazy na vazbu i na to, kdy přijde slibovaná další vlna důkazů a odhalení v kauze. Podobně mlčí i šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

Na vzduch? Na hodinu denně

Obhájci obviněných mezitím rozjíždějí právnické šachy, které mají „vysekat“ jejich klienty nejen z vazby, ale i z obvinění v celém rozsahu. Prvním krokem je tak napadení vazby. Proč se mají obvinění dostat na svobodu, zdůvodnili advokáti v rozsáhlých stížnostech.

ČTĚTE TAKÉ:

„Člověka, který s vazbou nikdy nepřišel do styku, podmínky vyděsí. Máte k dispozici pár metrů čtverečních, můžete jít do sprchy jen dvakrát týdně a na čerstvý vzduch na hodinu denně. To nikoho nenaplní energií,“ popsal LN Tomáš Gřivna, advokát exministra zemědělství a exposlance za ODS Ivana Fuksy.

Zřejmě jediný z obviněných, kdo tristní podmínky ve vazbě snáší bez námitek, je profesionální voják a velitel speciálních jednotek v Afghánistánu Ondrej Páleník. „Výslovně jsem se ho ptal a řekl, že nemá námitky. V mezích, v nichž je to možné, si na nic nestěžuje,“ uvedl jeho advokát Tomáš Sokol.

Prominenti změní vazbu

Jinak ovšem advokáti slyší stále stejné nářky: kritický je zejména nedostatek prostoru a často i absence podmínek pro základní hygienické návyky. „Jako žena si mně – muži – paní Nagyová příliš nestěžuje. Ale je jasné, že je to pro ni složité,“ připouští advokát Eduard Bruna.

To, že se vazba v Česku zadrhla v době komunismu, potvrzují i neziskové organizace, které se zaměřují na dodržování lidských práv. „Znepokojující je skutečnost, že se nepříznivé podmínky často kumulují. Jde zejména o přeplněnost, nedostatek volnočasových aktivit a nepříznivé hygienické podmínky,“ shrnula třeba loňská monitorovací zpráva Českého helsinského výboru.

VÍCE ZDE:

Jeho pracovníci dodali, že pobyt ve vazbě „má velmi škodlivý účinek na obviněné a může představovat špatné zacházení“. A změnit to chce i vláda, která už poslala do parlamentu novelu, díky níž by se mohly podmínky pro pobyt ve vazbě trochu zlidštit.

Její přijetí by znamenalo třeba možnost častějšího telefonování či povolení rodinných návštěv bez přímého dohledu. Anebo také třikrát delší čas pro vycházku na dvoře.
Pověst vazby jako novodobé tortury (ČTĚTE ZDE: Pusťte Ratha z vazby!), jak ji z vlastní zkušenosti označil poslanec David Rath (ČSSD), by se tak měla změnit. „Je vlastně dobře, že jsou v ní i prominentní lidé. Ti jsou vždy zajímaví a v tuto chvíli je konečně na špatné podmínky ve vazbě zaměřena pozornost všech,“ uzavírá šéfka výboru Táňa Fischerová.

Razie, která vedla k pádu vlády

 • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
 • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
 • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
 • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
  Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
  Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
 • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
 • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!