15. července 2013 8:10, aktualizováno  10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nagyové se u soudu lámal hlas, Nečas se omluvil z rodinných důvodů

Jana Nagyová přichází k soudu s Karlem Randákem. Vypovídala jako svědkyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová přichází k soudu s Karlem Randákem. Vypovídala jako svědkyně. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Bývalá šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová strávila v pondělí ráno asi půl hodiny u Obvodního soudu pro Prahu 1, kam přijela v doprovodu policejní eskorty. Soud ji vyslechl v kauze loňského zveřejnění jejích odměn na úřadu vlády.

Výslech Jany Nagyové jsme sledovali v on-line reportáži:

V případu je obžalován člen správní rady protikorupčního fondu Karel Randák a někdejší zaměstnankyně úřadu vlády Lenka Pikorová. Obžaloba je viní ze zveřejnění odměn, a tedy z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Závažným způsobem prý zasáhli do soukromí a osobního života Nagyové a výrazně zhoršili její pověst. Randák vinu odmítá (ČTĚTE TAKÉ).

Očekávalo se, že dnes k soudu dorazí vypovídat i expremiér Petr Nečas. Poslal však omluvenku, z rodinných důvodů se nezúčastnil. Randákův obhájce ale již dříve uvedl, že na jeho výslechu u soudu ani netrvá (Nagyová a Nečas mají jít k soudu).

Výpověď vsedě

V pondělí tak vypovídala pouze Nagyová a to jen krátce - čtvrt hodiny. Hned na úvod požádal její advokát Eduard Bruna, aby mohla vypovídat vsedě. Důvod ozřejmila sama Nagyová. "Zažívám nyní náročnou situaci. Fyzicky i psychicky," uvedla před soudem. "Během měsíce zhubla deset kilo," dodal Bruna.

Dorazila elegantně oblečená. Na sobě měla černý kostýmek s barevným šátkem a na nohou lakované černé boty na podpatku. Vlasy měla natočené a nezapomněla se ani lehce nalíčit.

Na otázky Randákova obhájce odpovídala krátkými větami a odvolávala se na svou lednovou výpověď. Působila klidně, ale hovořila potichu a hlas se jí chvílemi lámal.

Konkrétně Nagyová u soudu řekla, že od záležitosti uběhlo hodně času a že si nepamatuje, jaké částky v daných měsících brala. Nedokáže tedy říci, zda soudem předložené výplatní pásky odpovídají skutečnosti. Nagyová dodala, že po obžalovaných nežádá žádnou finanční kompenzaci.  

Čtvrt milionu měsíčně

Nagyová, kvůli jejímuž případu padla vláda Petra Nečase (ODS), je momentálně ve vazbě pro obvinění z podplacení trojice poslanců ODS a z nezákonného sledování Nečasovy manželky. Poslední měsíc strávila ve vazební věznici v Ostravě.

VÍCE ZDE:

Žalobci tvrdí, že Pikorová, která pracovala jako asistentka Nagyové a mimo jiné přebírala její výplatní pásky, dala v roce 2011 dvě z těchto pásek Randákovi za účelem jejich zveřejnění v médiích. Randák prý dokumenty předal internetovému deníku Insider, který je loni v lednu zveřejnil.

Podle zveřejněných informací měla Nagyová jako vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády základní plat kolem 30 tisíc korun, mzda se jí ale několikanásobně zvýšila díky odměnám. Například jeden měsíc měla na výplatní pásce celkem 273 tisíc korun hrubého, tedy zhruba 190 tisíc korun čistého.

Karel Hrubeš, spaŠárka Pálková

Najdete na Lidovky.cz