Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nahlášení bomby na VŠE jako drahý špás. Cena planého poplachu může být i statisícová

Kromě policistů vyjíždí k hlášeným bombám i záchranáři a hasiči. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kromě policistů vyjíždí k hlášeným bombám i záchranáři a hasiči. | foto: Twitter Policie ČR

PRAHA V pondělí už potřetí v roce 2019 nahlásil anonym výskyt bomby na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Byl vyhlášen opětovný - planý - poplach a vyjely desítky policistů, hasičů i záchranářů. Náklady na bezpečnostní akci se v součtu šplhají do statisíců.

Zkouškové období na Vysoké škole ekonomické znamená poslední dobou pohotovost nejen pro pražské pyrotechniky. Nahlášení bomby v budově na Churchillově náměstí nedaleko Hlavního nádraží se stalo v české metropoli tak trochu folklórem. Čin bývá připisován studentům, kteří se chtěli vyhnout zkoušce. Jenže jeden takový výjezd stojí nejen policii desítky až stovky tisíc korun.

„Zákroku se účastní několik desítek policistů,“ uvedl pro server Lidovky.cz tiskový mluvčí pražské policie Jan Rybanský, nechtěl však rozvádět přesná čísla týkající se zásahů konkrétně na pražské vysoké škole. Vzhledem k tomu, že k zásahu vyjíždějí policisté, kteří jsou momentálně ve službě, nevzniká podle Rybanského policii žádná škoda. V předchozím případě jen o několik dní dříve byl ale na místo povolán i psovod se psem z pyrotechnické jednotky.

Přesto si lze udělat představu, jaké částky policii výjezdy k falešným hrozbám stojí, podle vyčíslení podobného případu na stránkách policie, trefně nazvaného „Každá sranda něco stojí“. Zásah v blíže nespecifikované hospodě Na Růžku by záchranným složkám vystavil účet okolo 45 tisíc. Jde o výrazně jednodušší výjezd, v případě VŠE je řeč o komplexu budov, který má vysoká škola na Churchillově náměstí.

Vyčíslení zásahu v restauraci

 • Krajské ředitelství policie 
  15 759,- Kč
 • Pyrotechnická služba                     
  3 255,- Kč
 • Městská policie
  2 119,- Kč
 • Zdravotnická záchranná služba 
  2 367,- Kč
 • Hasičský sbor                           
  11 105,- Kč
 • Městský úřad
  10 315,- Kč
 • CELKOVÝ ÚČET
  44 920 KČ

  Převzato z webu Policie ČR.

I lidé na sociálních sítích už vtipkují, že by bylo pro pyrotechnickou jednotku snazší zařídit si přímo na vysoké škole detašované pracoviště. Vyhrůžky byly zatím navíc pokaždé plané. Jen v roce 2018 se musely desítky policistů vydat na VŠE šestkrát, pokaždé vyšlo hledání výbušniny naprázdno. Stejně tak pátrání po možném viníkovi. „Do této chvíle se nám pachatele dopadnout nepodařilo,“ řekl serveru Lidovky.cz Rybanský.

Srovnatelnější s vyklizením budov vysoké školy je incident z ledna loňského roku. Tehdy zavolal devatenáctiletý mladík z Ostravy na policii s tím, že se v pražském nákupním středisku Palladium nachází bomba. Celá budova musela být vyklizena a policie tehdy vyčíslila škodu, do které zahrnula i provozní ztrátu obchodního centra, na 1 436 000 korun. V případě vyklizení rozsáhlého areálu na Churchillově náměstí se tak náklady lehce mohou přehoupnout do stovek tisíc.

Přesnou kalkulaci způsobených škod chystá také VŠE, jehož mluvčí Martina Mlynářová serveru Lidovky.cz sdělila, že částku prozatím nezveřejní a předá ji policii. Chod instituce s téměř šestnácti tisíci studenty ale taková událost zásadně nabourává. „V daný den je ovlivněn veškerý provoz školy včetně konání zkoušek nyní ve zkouškovém období či provozu menzy a dalších firem nabízejících v areálu VŠE stravovací a další služby,“ napsala Mlynářová.

Na místo bývá povolán i psovod z pyrotechnické jednotky.

Na místo bývá povolán i psovod z pyrotechnické jednotky.

Škola však teorii, že za telefonáty stojí studenti, potvrzovat nechce. „Nepotvrzujeme ani nevylučujeme tuto možnost (stejně jako v předešlých případech). Vše je v šetření Policie ČR,“ tvrdí mluvčí školy.

Mezi studenty se ale šíří několik možných motivací pro pravidelné ohlašování bomb. „Často se mluví o tom, že by mělo být možné se ze zkoušek odhlašovat alespoň 24 hodin předem, nikoliv povinně čtyři nebo pět dní předem, jak to v současnosti praktikuje většina vyučujících,“ řekla studentka druhého ročníku Natálie Kuželková serveru Lidovky.cz.

Vedení školy se prý ale k podobné změně, která by mohla působit jako prevence, nechystá. „Tento krok nezvažujeme. Na termíny v prosinci a počátkem ledna se hlásí zejména dobří studenti, kteří potřebují složit zkoušky před výjezdem na zahraniční výměnné pobyty,“ vysvětlila Mlynářová.

Další studenti, kteří si však nepřáli zveřejnit své jméno, uvedli, že se neoficiálně hovoří také o tom, že za telefonáty stojí jeden z bývalých pracovníků školy. Zároveň ale upozornili, že planý poplach pravidelně ruší testy matematiky.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.