Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nahlášení bomby na VŠE jako drahý špás. Cena planého poplachu může být i statisícová

Česko

  17:00
PRAHA - V pondělí už potřetí v roce 2019 nahlásil anonym výskyt bomby na Vysoké škole ekonomické (VŠE). Byl vyhlášen opětovný - planý - poplach a vyjely desítky policistů, hasičů i záchranářů. Náklady na bezpečnostní akci se v součtu šplhají do statisíců.

Kromě policistů vyjíždí k hlášeným bombám i záchranáři a hasiči. foto: Twitter Policie ČR

Zkouškové období na Vysoké škole ekonomické znamená poslední dobou pohotovost nejen pro pražské pyrotechniky. Nahlášení bomby v budově na Churchillově náměstí nedaleko Hlavního nádraží se stalo v české metropoli tak trochu folklórem. Čin bývá připisován studentům, kteří se chtěli vyhnout zkoušce. Jenže jeden takový výjezd stojí nejen policii desítky až stovky tisíc korun.

Budova VŠE byla opět uzavřena. Počtvrté za tento semestr byla nahlášena bomba

„Zákroku se účastní několik desítek policistů,“ uvedl pro server Lidovky.cz tiskový mluvčí pražské policie Jan Rybanský, nechtěl však rozvádět přesná čísla týkající se zásahů konkrétně na pražské vysoké škole. Vzhledem k tomu, že k zásahu vyjíždějí policisté, kteří jsou momentálně ve službě, nevzniká podle Rybanského policii žádná škoda. V předchozím případě jen o několik dní dříve byl ale na místo povolán i psovod se psem z pyrotechnické jednotky.

Přesto si lze udělat představu, jaké částky policii výjezdy k falešným hrozbám stojí, podle vyčíslení podobného případu na stránkách policie, trefně nazvaného „Každá sranda něco stojí“. Zásah v blíže nespecifikované hospodě Na Růžku by záchranným složkám vystavil účet okolo 45 tisíc. Jde o výrazně jednodušší výjezd, v případě VŠE je řeč o komplexu budov, který má vysoká škola na Churchillově náměstí.

Vyčíslení zásahu v restauraci

  • Krajské ředitelství policie 
    15 759,- Kč
  • Pyrotechnická služba                     
    3 255,- Kč
  • Městská policie
    2 119,- Kč
  • Zdravotnická záchranná služba 
    2 367,- Kč
  • Hasičský sbor                           
    11 105,- Kč
  • Městský úřad
    10 315,- Kč
  • CELKOVÝ ÚČET
    44 920 KČ

    Převzato z webu Policie ČR.

I lidé na sociálních sítích už vtipkují, že by bylo pro pyrotechnickou jednotku snazší zařídit si přímo na vysoké škole detašované pracoviště. Vyhrůžky byly zatím navíc pokaždé plané. Jen v roce 2018 se musely desítky policistů vydat na VŠE šestkrát, pokaždé vyšlo hledání výbušniny naprázdno. Stejně tak pátrání po možném viníkovi. „Do této chvíle se nám pachatele dopadnout nepodařilo,“ řekl serveru Lidovky.cz Rybanský.

Srovnatelnější s vyklizením budov vysoké školy je incident z ledna loňského roku. Tehdy zavolal devatenáctiletý mladík z Ostravy na policii s tím, že se v pražském nákupním středisku Palladium nachází bomba. Celá budova musela být vyklizena a policie tehdy vyčíslila škodu, do které zahrnula i provozní ztrátu obchodního centra, na 1 436 000 korun. V případě vyklizení rozsáhlého areálu na Churchillově náměstí se tak náklady lehce mohou přehoupnout do stovek tisíc.

Přesnou kalkulaci způsobených škod chystá také VŠE, jehož mluvčí Martina Mlynářová serveru Lidovky.cz sdělila, že částku prozatím nezveřejní a předá ji policii. Chod instituce s téměř šestnácti tisíci studenty ale taková událost zásadně nabourává. „V daný den je ovlivněn veškerý provoz školy včetně konání zkoušek nyní ve zkouškovém období či provozu menzy a dalších firem nabízejících v areálu VŠE stravovací a další služby,“ napsala Mlynářová.

Na místo bývá povolán i psovod z pyrotechnické jednotky.

Škola však teorii, že za telefonáty stojí studenti, potvrzovat nechce. „Nepotvrzujeme ani nevylučujeme tuto možnost (stejně jako v předešlých případech). Vše je v šetření Policie ČR,“ tvrdí mluvčí školy.

Mezi studenty se ale šíří několik možných motivací pro pravidelné ohlašování bomb. „Často se mluví o tom, že by mělo být možné se ze zkoušek odhlašovat alespoň 24 hodin předem, nikoliv povinně čtyři nebo pět dní předem, jak to v současnosti praktikuje většina vyučujících,“ řekla studentka druhého ročníku Natálie Kuželková serveru Lidovky.cz.

Policie prověřovala nahlášení bomby v metru. Prohlídka pyrotechnika byla negativní, metro je otevřené bez omezení

Vedení školy se prý ale k podobné změně, která by mohla působit jako prevence, nechystá. „Tento krok nezvažujeme. Na termíny v prosinci a počátkem ledna se hlásí zejména dobří studenti, kteří potřebují složit zkoušky před výjezdem na zahraniční výměnné pobyty,“ vysvětlila Mlynářová.

Další studenti, kteří si však nepřáli zveřejnit své jméno, uvedli, že se neoficiálně hovoří také o tom, že za telefonáty stojí jeden z bývalých pracovníků školy. Zároveň ale upozornili, že planý poplach pravidelně ruší testy matematiky.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...