Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náhody a „ty mediální věci“

Česko

POLITICKÝ DIÁŘ

Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek už nestojí o to, aby mu občanští demokraté hledali nějaké důstojné místo nebo, chcete-li, trafiku. Expremiér sice usiloval o pozici ve vedení Mezinárodní energetické agentury, ovšem marně. A jelikož se stávající vedení ODS ani nijak nepřetrhlo, aby Topolánkovi nějaké místo pomohlo zajistit, pomohl si expremiér sám. Jak upozornil Týden, jako generální ředitel se vrátil do firmy, kterou spoluzakládal. Předchůdkyně dnešní VAE Controls, která se jmenovala VAE, se v roce 2006 ocitla pod drobnohledem policie. V době Topolánkova vedení firmy si totiž vzala sedmašedesátimilionový úvěr v První městské bance, jejímž majoritním vlastníkem byla Praha. Hlavní město pak převzalo nesplacený šestnáctimilionový dluh a se ztrátou pohledávku prodalo na pražském magistrátu dobře zapsané firmě Eltodo, řešící v Praze třeba osvětlení či řízení dopravy. Firma pak VAE čtyři miliony odpustila.

Případ tehdy vzbudil kvůli Topolánkovi pozdvižení, ten se samozřejmě vztekal, že jde o politický útok. Z dnešního pohledu a cifer, které v propojeném světě politiky a byznysu létají, šlo skutečně o „drobné“. Ostatně VAE Controls se od doby, co ji Topolánek opustil a stal se jedním z nejmocnějších mužů ve státě, evidentně vzchopilo. A sotva se expremiér do firmy vrátil, získala VAE Controls státní zakázku na modernizaci skladu pohonných hmot v Heřmanově Městci na Pardubicku za 124 milionů. Topolánek s obchodem - pochopitelně - neměl nic společného. Náhody se zkrátka dějí. Taková firma Viamont měla přece jistě také náhodou do té doby rekordní zisk 430,4 milionu korun kromě jiného z miliardových státních zakázek až poté, co z ní odešel Aleš Řebíček a stal se ministrem dopravy. Ministr školství Dobeš v tomto týdnu zkolaboval a skončil v nemocnici. Ještě na kapačkách sděloval, že za kolapsem jsou „i ty mediální věci“. Tedy jeho trable s šéfkou kabinetu Machálkovou, či (ne-) jmenování Ladislava Bátory náměstkem. Dobešovi se nedaří čerpat ani peníze z Evropské unie (kvůli tomu kdysi oficiálně skončila zelená Dana Kuchtová) a školství není ve valné kondici. Už doma ale Dobeše muselo potěšit, že jej premiér Nečas neodvolá. Jak totiž včera řekl, nelze v průběhu příprav státních maturit „personální destabilizací“ ohrozit ministerstvo. Aha.

Autor Diáře se minulý týden chystal do Liverpoolu na zápas fotbalové Sparty, a měl tudíž dovolenou. Laskavě zaskakující kolega Martin Weiss v závěru svého textu slíbil, že „stálá rubrika věnovaná Alexandru Vondrovi bude pokračovat příští týden“. Nelze tedy zklamat očekávání kolegy ani čtenářů. Nechme protentokrát stranou podezřelou kauzu ProMoPro. Ministru obrany opožděně popřejme k nedělnímu svátku. K němu si kromě jiného do funkce náměstka pro vyzbrojování nadělil pražského šíbra a Bémovu dlouholetou dvojku v pražské ODS i na magistrátu Rudolfa Blažka. Gratulujeme!

Pondělí ŠAJTLE Úterý CHLÍVEČEK Středa ARCHIV Čtvrtek POLITICKÝ DIÁŘ

Ondřeje Suchana Petra Kamberského Petra Zídka Petra Koláře

Pátek NA(z)PÁTEK Sobota ZKRATY A VÝBOJE

Dana Hrubého Ondřeje Štindla

O autorovi| PETR KOLÁŘ redaktor LN

Autor: