Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nahotou proti módě z kožešin

Česko

PRAHA Noste svoji kůži. Akci s tímto názvem včera u Karlova mostu v Praze propagovaly aktivistky z organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty. Protestovaly proti používání kožešin, kůže a vlny v módním průmyslu.

Dvě dívky oděné pouze do kalhotek a s těly pomalovanými vzorem hadí kůže rozdávaly letáky, ve kterých upozorňovaly na nehumánní zabíjení zvířat kvůli módě.

Další členové organizace se svlékli i v nákupním centru Myslbek v centru metropole. „Už jsme takto byly v Ženevě, Milánu a v Budapešti,“ řekla dívka pomalovaná zelenou „hadí“ kůží. Chtějí prý tímto způsobem vyzvat lidi, aby kupovali oděvy a doplňky ze syntetické kůže a umělých kožešin.

Každá bunda s kožešinovým lemem, kožené boty nebo vlněný svetr prý totiž způsobují utrpení zvířat.

Například na výrobu kabelky z pravé krokodýlí kůže je nutné zabít tři až čtyři zvířata. Ta jsou prý usmrcena probodnutím hrdla drátem nebo ubitím tyčemi. Podle ochránců je to ale často jen omráčí a kůže je jim stahována zaživa. Podobně drastické je prý i zabíjení kožešinových zvířat. Na farmách v Číně nebo v Indii jsou prý usmrcována udušením nebo ubitím, případně stahována z kůže za plného vědomí.

Aktivistům ale vadí i výrobky z vlny. „Většina světové vlny pochází z Austrálie, kde ovce podstupují takzvaný mulesing, ohavné zmrzačení, při kterém jsou velké kusy kůže a masa odřezávány ze zadní části těla bez prostředků na utišení bolesti,“ varují aktivisté.

Autor: