Pondělí 21. září 2020svátek má Matouš 23 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Náhrada za znemožněná setkání. Nesezdaným párům by k návštěvě Česka mohlo stačit čestné prohlášení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Cizincům, kteří tvoří s českým občanem nesezdaný pár, by mohlo k příjezdu do Česka stačit čestné prohlášení jejich českého partnera. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) tím chce vyřešit situaci párů, které se kvůli pandemii koronaviru několik měsíců nemohly setkat. Předložit by museli čestné prohlášení o společném soužití.

Český občan by také musel za partnera převzít odpovědnost, že má například v ČR zázemí, sdělil ministr.

Petříček na Twitteru poznamenal, že ví až o stovkách případů, kdy se nemohou setkat páry, které tvoří český občan a cizinec ze zemí mimo Evropskou unii. Vidět se nemohli kvůli zavřeným hranicím několik měsíců. Podle Petříčka je potřeba situaci řešit. „Navrhl jsem proto, aby český partner vyplnil čestné prohlášení a poskytl některé osobní údaje,“ napsal ministr.

Na dotaz ČTK dodal, že čestné prohlášení by se týkalo společného soužití. „Půjde také o převzetí zodpovědnosti za partnera, že má například v Česku zázemí, kde bydlet a podobně. Inspirovali jsme se v Dánsku a Rakousku,“ dodal Petříček.

Kvůli nebezpečí šíření koronaviru Česko zakazuje přicestování bez udání důvodů z většiny zemí. Výjimku tvoří země, které ČR zařadila na seznam bezpečných států. Na něm jsou všechny státy Evropské unie kromě Švédska, z evropských zemí dále Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko, Vatikán a Velká Británie. Od pondělí byl seznam rozšířen i o Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, Japonsko, Jižní Koreu a Thajsko.

Lidé ze států, které jsou umístěny na seznamu zemí s vysokým rizikem nákazy koronavirem, mohou do ČR vstupovat jen na základě výjimek stanovených ministerstvem zdravotnictví, není možné přicestovat kvůli turistice. Čeští občané při návratu z těchto států musejí předložit negativní test na koronavirus, nebo jít do dvoutýdenní karantény.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!