Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Najdeme práci 150 Romům, slíbili aktivisté

Česko

ZLÍN Zlínská Společnost dobré vůle Argo chce do tří let najít zaměstnání až sto padesáti Romům v regionu. Speciálně vyškolení terénní pracovníci budou denně docházet k vybraným sociálně nejslabším romským rodinám ve Zlíně, Holešově, Uherském Ostrohu, Kroměříži a Holešově. „Nebude to lehké, protože Romy firmy a instituce moc zaměstnávat nechtějí,“ řekla ředitelka společnosti Argo Božena Kalinová.

Náklady na projekt, který potrvá tři roky, činí přibližně šest milionů korun. Organizace na něj získala dotace z Evropské unie a ministerstva práce a sociálních věcí. V každé oblasti bude působit stálý terénní pracovník. Romům bude k dispozici každý pracovní den po dobu osmi hodin. Pomáhat budou nejvíce ohroženým rodinám, které se již ocitly v krizi. Pravidelné terénní služby mají zvýšit jejich životní a sociální úroveň.

K romskému etniku se podle sčítání obyvatel z roku 2001 hlásilo ve Zlínském kraji 439 osob z celkových 597 tisíc. Experti ale odhadují, že zde žije na 4000 Romů. Podle Kalinové panuje nejhorší situace v Holešově. Romové zde žijí v neopravitelných nemovitostech. Některé domy v kolonii ve Školní ulici radnice plánuje zbourat. Při stavbě nových mají pomáhat i romští obyvatelé. Nejlepší situace pak podle organizace panuje ve Zlíně. Ve městě se nyní prakticky nevyskytují žádná výrazně zanedbaná místa.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?