Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nájemné zdraží víc, než se čekalo

Česko

Oficiální cenová mapa nájmů v Česku: nárůst až o 300 %

PRAHA Lidé v mnoha obcích a městech poprvé zjistili, kam až se může vyšplhat výše jejich nájmu poté, co skončila regulace.

Některé skoky ve výši nájemného vypadají hrozivě – zejména ve městech, kde bylo dosud regulované nájemné nepřiměřeně nízké. Třeba v Litoměřicích, kde činí regulovaný nájem v průměru 25 korun za metr čtvereční, má být obvyklé nájemné 70 až 80 korun. To je až o 300 procent více.

Tak to aspoň vyplývá z cenové mapy nájemného, kterou zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Pro řadu obcí a měst budou znamenat nové výše deregulovaných nájmů šok. Ministerstvo však uklidňuje, že jde jen o první nástřel dat, vytvořených třeba jen na základě jednoho znaleckého posudku. U většiny měst se prý odhady nájemného, které je v daném místě a čase obvyklé, během roku sníží.

Předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba si myslí, že v některých městech ani nebude možné nájem o desítky procent zvýšit. „Například v Litvínově je nyní 15 procent volných bytů, vysoká nezaměstnanost a špatné životní prostředí. Když někdo bude tlačit na zvýšení nájemného, lidé půjdou pryč,“ řekl LN Taraba.

Tomislav Šimeček, předseda Občanského sdružení majitelů (OSMD), souhlasí, že majitelé domů nebudou chtít riskovat prázdné byty a raději se s nájemníkem domluví na nižším nájmu, než určuje cenová mapa.

Mapa je nyní navíc hotová jen z deseti procent. V konečné fázi bude obsahovat údaje z 639 měst a obcí nad dva tisíce obyvatel, kde 1. ledna skončila regulace nájmu.

Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse by měla mapa poskytovat relevantní údaje až během roku či dvou.

Jaké budou důsledky pro Prahu a velká krajská města? Ty mají výhodu: regulace zde skončí až za dva roky. V řadě lokalit se už navíc nájmy zvýšily, takže šok nebude tak dramatický.

„Lidé budou mít čas rozmyslet se, zda se odstěhují, nebo zda nájem v dražší lokalitě utáhnou,“ říká ředitel společnosti Central Europe Holding Jiří Pácal.

Například v centru Prahy může nájemné vzrůst ještě o 20 až 30 procent. Pak jsou ale lokality jako Žižkov, kde nyní regulované nájemné činí 120 korun za metr čtvereční, tedy jen o pár korun méně, než je tržní nájem.

Čtěte Téma na straně 17

***

Mapy nájemného

Mají být vodítkem pro určení nových smluvních nájmů mezi nájemci a pronajímateli. Při případných soudních sporech ale neobstojí.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!