Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nájemníci žalují radnici

Česko

Podnikatel kontra dcera trenéra: hádají se, kdo měl právo koupil dům v centru Opavy

OPAVA Zastupitelé z Opavy prodali jeden z domů dceři hokejového trenéra Aloise Hadamczika. A nyní kvůli tomu čelí žalobě.

Na soud se obrátili uživatelé domu – majitel tamní galanterie Pod Hláskou Zdeněk Pěčonka spolu s nájemnicí bydlící nad obchodem Janou Hrčkovou. Prodej budovy Nikol Čížkové Hadamczikové, která je dcerou známého hokejového trenéra Aloise Hadamczika žijícího v nedalekých Kravařích, se jim nelíbí.

Zatímco představitelé vedení města tvrdí, že vše je v pořádku, podle Pěčonky a Hrčkové opavský magistrát porušil při prodeji své vlastní zásady. Dům, o který je takový zájem, je součástí jednoho bloku s opavskou radnicí Hláskou v samotném srdci slezské metropole. Na domě má magistrát dokonce svoji vývěsní desku a městská policie schránku důvěry.

Magistrát neprodával dům samostatně, ale jako jakési dvojdomí současně i se sousedním domem, který je léta prázdný. Oba objekty na Horním náměstí s čísly 62 a 63 očividně potřebují rekonstrukci. V přízemí už od roku 1992 prodává Zdeněk Pěčonka galanterní zboží, samotná galanterie má ve městě padesátiletou tradici. Dnes visí na dveřích galanterie sdělení: „Proč Hadamcziková, a ne Sdružení nájemníků, když nabízená cena je stejná?“ Nakupující mohou uvnitř galanterie podepsat petici požadující zachování galanterie a respektování předkupního práva nájemníků. Ti totiž za domy nabídli stejné peníze jako Hadamcziková. Zastupitelé však dali dceři hokejového trenéra před nájemníky přednost.

Jednou nájemník, podruhé firma Hned první se nabízí otázka, proč město domy stojící ve zlatém středu v jednom bloku s radnicí vlastně prodává. Mluvčí magistrátu Jan Šindler vysvětluje, že vše je výsledkem několikaletého záměru radnice. Totiž prodat domy s malým počtem nájemníků a z výnosů prodeje rekonstruovat ty, kde žije nájemníků více. V prodávaném domě s galanterií je pouze šest bytů, v druhém domě nežije nikdo. Stejně tak se radnice rozhodla prodat i protější dům s velkou prodejnou Baťa v přízemí. O všechny domy projevila zájem firma Móde Nicole patřící Nikol Čížkové Hadamczikové. Za dvojdomí s čísly 62 a 63 nabídla Hadamcziková městu čtrnáct milionů korun.

V Opavě mají pro prodej městských domů zaveden svůj originální systém – Zásady převodu a nabytí nemovitostí. Podle něj mají nájemníci prodávaných nemovitostí právo takzvaně dorovnat nejvyšší nabídky. A ucházet se o prodávaný městský majetek. Přesně to nájemníci Jana Hrčková se Zdeňkem Pečonkou udělali. Podobně to udělali i nájemníci v protějším domě s prodejnou Baťa v přízemí. Zatímco v domě s Baťou odklepli zastupitelé nakonec prodej nájemníkům, u dvojdomí postupovali opačně.

Opozice mluví o ostudě Jana Hrčková i Zdeněk Pěčonka považují jednání opavské radnice za podraz. „Město si schválilo nějaká pravidla, ale pak je samo nedodrželo,“ zlobí se Pěčonka. Argumentuje právě opavskými pravidly pro prodej majetku. V nich je uvedeno, že současní nájemci předmětných nemovitostí mají přednostní právo odkupu. A to za předpokladu, že dorovnají nejvyšší nabídnutou cenu a splní ostatní podmínky spojené s prodejem. Podle zástupce magistrátu Jana Šindlera to však ještě neznamená, že radnice musí nutně nájemníkům nemovitost prodat.

A proč dům s prodejnou Baťa nájemníci získali, kdežto dvojdomí naproti ne? Šindler argumentuje, že v prvním případě usilovalo o koupi společně více nájemníků. Navíc zejména prázdný dům číslo 62 je ve velmi špatném stavu. Nikol Čížková Hadamcziková se zavázala, že do opravy domů investuje až třicet milionů korun. Obdobnou nabídku však učinili Pěčonka s Hrčkovou také. Nyní chtějí žalobou docílit, aby Okresní soud v Opavě prohlásil kupní smlouvu za neplatnou. Na radnici o žalobě zatím nic netuší.

Forma prodeje vzbudila nevoli i u opozičních zastupitelů. „Opavské vládnoucí koalici ODS a ČSSD nejde o transparentnost, korektnost ani nájemníky. Zásadně nesouhlasím s tím, jakým způsobem byl vybrán kupující těch domů. Považuji to za naprosto ostudné,“ říká Pavla Brady, zastupitelka za sdružení Chcete změnu? Volte mladé. Sama ale rozhodnutí ovlivnit nemůže.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....