PRAHA Kvalita potravin a zejména jejich původ se po nedávném dioxinovém skandálu staly centrem zájmu nejen zákazníků, ale i tuzemských producentů a ministerstva zemědělství. Ti pro spotřebitele chystají hned několik způsobů, jak jim orientaci v potravinové nabídce ulehčit.
S dotazy na to, jak poznat a kde koupit například české vepřové, se lidé v poslední době obraceli i na Agrární komoru. Ta se proto rozhodla sestavit internetovou databázi míst, kde mohou zákazníci koupit české maso. „Odhaduji, že to je práce tak na měsíc. Databázi bychom rádi spustili na jaře,“ řekl Jan Veleba, prezident Agrární komory.
Po spuštění databáze si lidé budou moci zadat místo pobytu a získat seznam okolních prodejen, které nabízí české maso. Data by do systému měla zadávat okresní Agrární komora a informace by se měly pravidelně aktualizovat. Na projektu mají spolupracovat i producenti masa, samotní prodejci a Potravinářská komora.
V současné době musí být detailním označením původu vybaveno jen maso hovězí, u kterého tato povinnost platí od roku 2001, kdy se v Česku objevil první případ nákazy BSE (nemoc šílených krav). U ostatních druhů masa je podle současných zákonů povinnost označovat pouze místo posledního zpracování, nikoliv však místo původu. Výrobci však mohou podrobnější informace uvádět dobrovolně. „Každý krok, který povede k větší informovanosti spotřebitelů a který jim pomůže lépe se orientovat na trhu s potravinami, je správný,“ řekl agrární analytik Petr Havel. Podle něj však i chystaná databáze míst, kde se dá sehnat české maso, má svá úskalí. Ani s její pomocí si prý zákazník nemůže být jist tím, co kupuje. „Samotný taxativní výčet prodejních míst nemá pro spotřebitele velký význam, protože situace v nabídce jednotlivých obchodů se mění ze dne na den,“ upozornil Havel.
Pomocnou ruku k lepší orientaci na trhu s masem podává lidem i ministr zemědělství Ivan Fuksa. Ten plánuje zhruba do měsíce zavést jak pro dovozce, tak pro tuzemské dodavatele potravin novou ohlašovací povinnost o jejich původu. Ten by měli hlásit dozorovým orgánům (např. veterinární správě), které získají lepší přehled o potravinách na českém trhu a v případě potřeby budou moci rychleji reagovat na případná nebezpečí. Nová norma se bude týkat zejména dodavatelů vajec, drůbežího a vepřového masa. Ti doposud sice takzvané rodné listy potravin vedli, ale ohlašovací povinnost vůči dozorovým orgánům neměli.
„Tato povinnost sice přispěje k větší bezpečnosti českých potravin, ale nezlepší informovanost zákazníků o původu masa,“ řekl Havel. To by mohlo změnit až zavedení rodných listů pro tyto komodity v celé Evropské unii. „Budu prosazovat, aby povinnost zveřejňovat tyto rodné listy platila pro všechny země EU,“ říká Fuksa. Zavedení rodných listů, které by prodejce, zákazníky i úřady jasně informovaly o místě původu potraviny, je však spíše během na dlouhou trať. Vzhledem ke složitosti vyjednávání v EU se dá očekávat, že tato povinnost začne platit až za několik let.
***
Značení původu potravin
Současnost: maso je označováno podle místa posledního zpracování, není tedy zřejmé, odkud skutečně pochází
Návrh ministerstva zemědělství: dovozci masa budou mít povinnost informovat dozorové orgány o původu potravin
Plán Agrární komory: na jaře chce spustit webové stránky se seznamem míst, kde lidé mohou koupit české maso
Úvahy EU: zavedení rodných listů pro jednosložkové potraviny, jako jsou vejce, vepřové a drůbeží maso, tak, aby bylo jasně patrné, odkud potravina pochází