Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Najít druhého Džeka by byl malý zázrak

Česko

Vzal si k ruce psychologa, naučil fotbalisty Teplic vyhrávat venku a teď jim do hlavy vtlouká, že jejich spanilá jízda nemusí skončit ani na jaře. Trenér Jiří Plíšek (37) má k tomu dobrý důvod: Teplice po podzimu vedou ligu a mají našlápnuto k titulu. A z Plíška je hvězda ligy.

* LN Zažil jste už během své kariéry někdy takový podzim?

Kdybych se vrátil až k mládežnickým týmům, něco podobného jsem zažil třeba ve Slavii. Tam se nám podařilo být po podzimu první dvakrát za sebou, přestože umístění nebylo tak důležité. V Teplicích je to teď dost podobné.

* LN Co za vaším úspěchem stojí?

Stabilizovaný a dobře poskládaný tým a pak atmosféra v klubu. Teplice jsou vlastně provinční klub, kde všichni žijí pro tým. Když v klubu pracuje intenzivně deset lidí, je to pouto mnohem větší, než když jich tam je sto.

* LN Neměl jste někdy během podzimu pocit, že úspěch Teplic někomu leží v žaludku?

Tohle si nemůžu připouštět. Není možné, abychom takhle přemýšleli. Pořád máme tendenci někoho podezírat, ale měli bychom se naučit důvěřovat si. Možná to v tomto prostředí zní jako pohádka, ale je dobré to aspoň zkusit.

* LN Nenapadlo vás to ani po utkání v Olomouci, kde jste hráli navzdory chřipkové epidemii?

Mě spíš mrzelo, co se dělo kolem toho, že jsme společně nedokázali najít to nejlepší řešení pro fotbal. Mohlo se to řešit mnohem kulturnějším způsobem. Nedělali jsme si z nikoho dobrý den, naše obavy se po zápase potvrdily (prasečí chřipkou onemocněli další hráči -pozn. red.). Ale znovu říkám, nehledali jsme žádné alibi, žádné teorie. Chybu jsme hledali jen u sebe.

* LN To zní jako z nějaké příručky. Ostatně právě vy jste k týmu přivedl psychologa. Proč?

Psychika hráčů už bude brzy rozhodovat o tom, kdo bude úspěšný, a kdo ne. Jsou momenty, kdy se trenér nemůže úplně věnovat každému hráči, a od toho tam je psycholog. Nemá přímý vliv na tým, ale hráči jeho služeb můžou využít.

* LN Nenarazil jste s ním ale stejně jako kdysi kouč Lavička ve Spartě s mentálním trenérem?

Hráči to nemají nařízené a to je hrozně důležité. Mají svobodnou volbu. Jejich vztah se vyvíjel hodně pozvolna. Hráčů, kteří mu důvěřují, je už ale rozhodně víc než před rokem. Navíc psycholog není u týmů každý den. Jen výjimečně.

* LN Do jaké míry má psycholog podíl na prvním místě?

Nechci to snižovat. Psycholog je stejně důležitý jako kondiční trenér nebo masér. Každý z nich na tom má zásluhu. Na Západě je tohle běžné už desítky let. Až překonáme naši českou nedůvěřivost, určitě se vnímání psychologů změní i tady.

* LN Pro Teplice je podzimní titul historický úspěch. Kolik za něj měli hráči slíbeno?

Vůbec nic! Proč teď? Vždyť je teprve polovina soutěže. Rozhodující je konečný úspěch a za ten hráči určitě něco dostanou.

* LN Ptám se proto, že někdy to vypadalo, jako by hráči v Teplicích dostávali prémie už na podzim. Jaro totiž mívají vždy mizerné.

Doufám, že se nám i tohle daří postupně změnit. Už loni na jaře mi pamětníci říkali, že takhle dobré jaro už dlouho nezažili.

* LN Připomínají vám špatnou bilanci lidé hodně? Stává se z toho už tradice: na jaře se Teplice pravidelně zhorší.

Slýchám to často. Že to tak hráči mají v hlavách nastavené, jsem poznal, už když jsem do Teplic přišel. Také se říkalo, že Teplice nikdy nemůžou vyhrávat venku. I to se už změnilo. Daří se nám to postupně z těch hlav vytěsňovat.

* LN Říkal jste, že pokud se Teplice budou posilovat, pak jedině o hráče do základu. Hledáte ještě hráče v Bosně, kde jste trénoval?

Přehled mám, dají se tam najít opravdu dobří hráči. Teď už ale máme v kádru pět hráčů mimo Evropskou unii, takže to pro nás momentálně není cesta. Jen se snažím uchovat si určitý přehled.

* LN Jako kouč sarajevského Željezničaru jste kdysi objevil Edina Džeka. Vidíte jeho nástupce?

To je hrozně složité. Kdyby se mi podařilo během kariéry najít dva Džeky, byl by to malý zázrak. Trenérský život je snad ale tak dlouhý, že bych se tím nemusel zatím stresovat. Možná, že už někoho takového i pod svýma rukama máme.

* LN Prozradíte, kdo to je?

Ještě bych to jméno neříkal, ať zůstane v klidu. Je v Teplicích pod smlouvou a na dostřel A-týmu.

***

Jiří Plíšek

Co dokázal za rok

a půl s Teplicemi

Poprvé v historii klubu dovedl

severočeský tým na první místo

po podzimní části sezony.

V pozadí stojí nejlepší útok i skvělá

bilance na hřištích soupeřů: venku

ztratily Teplice jen sedm bodů.

Loni převzal tým po Petru Radovi

až před sezonou, přesto s ním

nakonec vyhrál Pohár ČMFS.

Teplice vedl v 59 zápasech

a jednatřicetkrát se radoval

z vítězství. Pyšní se bodovou

úspěšností 60,5 procenta.

Autor: