Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nájmy zdraží, naznačují cenové mapy

Česko

Cenová mapa: znalci nastavili v prvních městech úroveň tržního nájemného, trh si je srovná po svém

Cenové mapy nájemného, které poprvé na svém webu zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj, zatím zneklidňují svou torzovitostí. Nová pomůcka pro určování výše nájmů po deregulaci činží zahrnuje zatím údaje jen z deseti procent obcí a měst.

PRAHA Příprava mapy, která má určit obvyklou výši nájemného v českých městech a obcích, má zatím podporu u obou klíčových organizací, které hájí zájmy nájemníků i majitelů domů.

„Věřím, že uplatnění místně obvyklého, tedy tržního nájemného bude minimalizovat spory mezi majiteli domů a nájemníky,“ řekl předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.

„Mapa posiluje skupinu lidí, která volně sjednává nájemné. Stávající podoba je v podstatě jen výřez. Teď teprve celý proces začíná,“ zastává se mapy také předseda sdružení nájemníků Milan Taraba.

Podle ministerstva, které nechalo mapu připravit, bude práce na ní pokračovat minimálně dva roky. „Do sběru dat se snažíme zapojit i obce. V jejich případě však zohledníme určitá specifika sjednávání nájemních smluv daná rozdíly mezi komerčními pronajímateli a samosprávou,“ říká ministr Kamil Jankovský.

Podle náměstka ministra Miroslava Kalouse jde o jedinečný projekt. „Například v Německu na podobné mapy čekali 17 let a to neměli regulované nájemné,“ uvedl Kalous. Nic neříkající čísla?

Způsob vzniku cenové mapy však kritizují někteří experti pohybující se na realitním trhu. Zaznívají dokonce hlasy, že cenové mapy, tak jak jsou prezentovány, mohou pokřivit nájemní bydlení v Česku. „Jakákoliv regulace, byť dobře myšlená, vyvolá nespočet otázek typu proč je zde cena vyšší než vedle v ulici,“ upozorňuje Michal Pich, jednatel realitních portálů Reality Čechy a Reality Morava.

Podle něj dále mapa nezohledňuje například kvalitu a vybavení dané jednotky. Na jednom patře totiž mohou být dva totožné byty s tím, že jeden má výhled do dvora a druhý na Hradčany. Nájemné, tak jak je prezentováno, by ovšem určovalo shodnou výši nájemného, ačkoliv by mohlo být nájemné v bytě s pěkným výhledem o 50 až 100 procent vyšší, stejně jako u bytů před a po rekonstrukci.

„Je to snůška nic neříkajících čísel,“ vyjadřuje se o mapě Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding, která pronajímá byty především v Praze. Podle něj mohla být mapa dobrým vodítkem v případě sporů, ale měla se připravovat v předstihu a ze skutečně uzavřených smluv. Současná mapa prý bude irelevantním spojením nabídkových nájmů, nepatrně dat od některých vlastníků a matematického modelování.

Znalecký posudek bude víc „Cenové mapy tak, jak jsou dle dostupných informací koncipovány, nebudou pro soud závazné,“ tvrdí Martin Bohuslav z advokátní kanceláře Ambruz&Dark. Podle jeho názoru je pravděpodobnější, že se soudy budou přiklánět spíš ke znaleckým posudkům.

S tím souhlasí i Taraba. „Pokud už k soudu dojde, nebude soudcům stačit, že se podívají na mapu, budou chtít znalecké posudky,“ řekl Taraba LN a dodal, že zná názory soudců. Ti podle něj potřebují mít oporu v zákoně, do té doby nechtějí rozhodovat.

Základem pro soudce je, aby nabyla účinnost alespoň novela občanského zákoníku. Tu nyní projednává Poslanecká sněmovna. Když vše půjde dobře, mohla by vstoupit v platnost v červnu. S žalobami to však naštěstí není tak žhavé. Taraba eviduje celkem 39 podaných žalob, všechny ze strany majitelů. „Žaloby nemusí vůbec skončit u soudu. Zatím jde spíše o formy nátlaku, kdy ještě může dojít k dohodě,“ říká Taraba.

***

Místní nájemné podle znaleckého posudku

V cenové mapě, která je na webu mmr.cz, je zatím 64 měst a obcí, tedy desetina z těch, kterých se deregulace týká. Další města budou postupně přidávána.

Co cenová mapa určuje?

Rozpětí nájemného v cenové mapě, kterou určili znalci, může být vodítkem pro majitele bytů při stanovení nového, smluvního nájemného

Pokud nájemník nebo pronajímatel s nájemným nesouhlasí, může se i nadále obrátit na soud

Soud může mapu brát jako jedno z vodítek, ale jeho rozhodnutí se jí nemusí řídit

Nadále platí, že do rozhodutí soudu nemůže majitel nájemné jednostranně zvýšit

Pokud soud nové nájemné uzná, musí ho nájemník doplatit i zpětně

Zdroj: MMR / šk

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!