Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zmutovaný koronavirus od norků? Česko monitoruje situaci, dánský scénář ale nehrozí

Zdravotní úřady v Dánsku našly kmeny odolnějšího viru u lidí i norků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotní úřady v Dánsku našly kmeny odolnějšího viru u lidí i norků. | foto: ČTK

Dánsko ve středu oznámilo, že kvůli covidu vybije celou populaci norků v kožešinových farmách, zhruba 17 milionů zvířat. Objevila se u nich totiž odolnější mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazuje menší citlivost na protilátky, což by mohlo snížit účinnost budoucích vakcín. Situaci ohledně možného přenosu covidu z kožešinových zvířat monitoruje také Státní veterinární správa ČR. Čeští chovatelé už ale norky loni vybili.

„V tuto chvíli ověřuje informace o možném přenosu v Dánsku, poté vyhodnotíme případné přijetí opatření,“ napsal v reakci pro Lidovky.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. 

Doplnil, že zvíře může být pasivním přenašečem nákazy například u domácích mazlíčků, kdy je se zvířetem v kontaktu nakažený člověk a přes zvíře (jako pasivního přenašeče) se nakazí další osoba. Nicméně dodal, že dosud nebyl nikde prokázán přímý přenos koronaviru ze zvířete na člověka.

Zdravotní úřady v Dánsku našly kmeny odolnějšího viru u lidí i norků.
Likvidace norků v Dánsku.

Ještě před rokem by se chovatelé v Česku mohli bát podobného scénáře, který nastal v Dánsku. Nyní však kožešinové farmy zejí již rok prázdnotou. Ke konci loňského ledna museli podnikatelé zabít poslední zvířata a chov ukončit. Přikázal jim to zákon, který před bezmála třemi lety předložila padesátka poslanců napříč politickým spektrem.

Podle ministerstva zdravotnictví se tak lidé nákazy od norků bát nemusí. „Ve volné přírodě se norek jeví jako velmi plaché zvíře, jeho kontakt se člověkem, a s tím související riziko přenosu koronaviru, je proto naprosto minimální,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz Kryštof Berka z tiskového oddělení resortu.

Dánsko, které patří mezi největší kožešinové chovatele norků na světě, už minulý týden oznámilo, že kvůli výskytu koronaviru utratí zhruba jeden milion norků. To ale ještě nebyl znám konkrétní případ, kdy by se na farmách koronavirem od zvířat nakazili lidé. Podle posledních informací zdravotní úřady našly kmeny odolnějšího viru u lidí i norků. 

„Máme velkou odpovědnost vůči naší vlastní populaci, ale když jsme nyní našli tu mutaci, máme ještě větší odpovědnost také vůči zbytku světa,“ prohlásila podle agentury Reuters dánská premiérka Mette Frederiksenová. Podle Reuters úřady odhalily pět případů nového kmene viru na norčích farmách a 12 případů u lidí.

Z obavy z šíření zmutovaného koronaviru mezi norky dokonce vyhlásila dánská vláda dalekosáhlá omezení v regionu Severního Jutska. V sedmi obcích bude zastavena místní doprava a na přibližně 280 000 obyvatel oblasti vláda naléhá, aby neopouštěli svou obec. Žáci pátých až osmých tříd a studenti učilišť mají od pondělí přejít na dálkovou výuku. 

Zástupkyně evropské pobočky WHO v Kodani Catherine Smallwoodová ve čtvrtek řekla, že norci se jeví jako dobří nositelé pro vir SARS-CoV-2. Dánsko se snaží likvidovat nakažené kusy už od července. Nyní bude v zájmu urychlení procesu vybíjení nasazena i policie, armáda a gardisté, uvedla Frederiksenová.

Nakažení norci byli podle Reuters vybíjeni i v Nizozemsku a Španělsku. Nizozemsko také zaznamenalo několik případů přenosu koronaviru ze zvířat na lidi. Nizozemská vláda na konci srpna rozhodla kožešinový chov norků úplně zakázat.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!