Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Česku je 94 pacientů s koronavirem, za den jich přibylo 31. Včetně dvou pracovnic finančního úřadu na Praze 10

Tisková konference po zasedání bezpečnostní rady státu k situaci kolem nového typu koronaviru. foto: ČTK

Sledujeme online
Praha - Počet potvrzených případů nákazy koronavirem ve středu v Česku stoupl na 94. Od úterý se tak počet infikovaných zvýšil o 31, což je zatím největší denní nárůst nakažených v zemi.
  7:15aktualizováno  23:30

Nové případy hygienici podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zaznamenali v Praze a devíti krajích. Nejvyšší ústavní činitelé vyzvali veřejnost ke klidnému a zodpovědnému přístupu. Ve čtvrtek ráno se situací bude na mimořádném jednání zabývat vláda.

Ministr zdravotnictví Vojtěch ve středu odpoledne oznámil, že stav dvou lidí nakažených koronavirem se zhoršil. Jeden z těchto pacientů je hospitalizovaný na jednotce intenzivní péče v pražské Nemocnici na Bulovce. Podle televize Nova je to řidič taxi, u kterého není jasný zdroj nákazy. Druhou pacientkou s obtížnějším průběhem nemoci je podle Vojtěcha seniorka hospitalizovaná v Brně. Podle ředitele brněnské fakultní nemocnice Jaroslava Štěrby je ale žena ve stabilizovaném stavu a leží na standardním pokoji.

Nové případy dnes podle ministra ohlásili hygienici v Praze, Středočeském, Karlovarském, Plzeňském, Olomouckém, Moravskoslezském, Zlínském, Libereckém, Jihočeském a Jihomoravském kraji.

Nejvíc nakažených je podle dostupných informací v Praze a Ústeckém kraji. Hygienici v hlavním městě registrovali dnes vpodvečer 41 pozitivně testovaných lidí, z toho 11 případů je z dneška. V Ústeckém kraji bylo dnes odpoledne 12 lidí s prokázanou nemocí COVID-19. Z nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, se zatím žádný z pacientů nevyléčil.

Situací kolem koronaviru se dnes na Pražském hradě zabývali také nejvyšší ústavní představitelé. Občany vyzvali ke klidnému, zodpovědnému a racionálnímu přístupu. Zároveň vyjádřili naději, že se situace v co nejkratší době stabilizuje. 

Nákaza na úřadě

Testy potvrdily nákazu například u dvou pracovnic finančního úřadu pro Prahu 10. Podle Generálního finančního ředitelství i podle mluvčího pražských hygieniků Zbyňka Boublíka ale ženy nepřišly do styku s veřejností. Kvůli kontaktu s první nakaženou úřednicí skončilo 24 pracovníků úřadu v domácí karanténě.

Starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta) kritizovala způsob informování radnice o nakažených. „Považuji za neakceptovatelné, že jsem se o situaci na finančním úřadě dozvěděla z médií. Okamžitě jsem kontaktovala ředitelku Hygienické stanice hlavního města a vedoucí protiepidemického oddělení pro Prahu 10,“ sdělila ČTK Chmelová. Na čtvrteční ráno svolala krizový štáb Prahy 10.

V pondělí nemocnice uvedla, že hospitalizované jsou už jen dvě zahraniční studentky, které sice nemají příznaky, ale nemocnice je nemá kam propustit do domácí karantény. Dívka z USA, která studuje v Miláně, byla jednou z prvních prokázaných případů v Česku. Druhé testování potvrdilo nákazu i u její spolucestující z Ekvádoru.

Večer přibyl v nemocnici podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha také muž z Prahy, který byl zřejmě prvním, kdo se nakazil v Česku, aniž cestoval do Itálie. Pociťoval příznaky, ale tři dny jezdil po Praze jako řidič taxi. Hygienici postupně kontaktují zhruba 90 jeho pasažérů. Podle ministra sám zamířil do pražské Nemocnice Na Františku, odkud pro něj zavolali infekční sanitku, která ho odvezla na Bulovku. „Jeho stav nebyl úplně dobrý, měl zánět dýchacích cest a horečku. Byl mu poskytnutý i kyslík, ale zlepšil se,“ uvedl ministr v úterý.

V úterý večer byl do nemocnice převezen také jeden z cestujících z pražského letiště, který přiletěl z Manchesteru, a měl příznaky respiračního onemocnění. „Cestující byl zajištěn ještě na palubě letadla. O případu jsme podle standardních postupů okamžitě informovali hygienickou stanici, která rozhodla o převozu na Bulovku,“ řekl mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň. Od letecké společnosti letiště zajistilo seznam cestujících a letadlo bylo vyčištěno a vydezinfikováno.

Na Bulovce pobývali dříve i další nakažení Češi, byli ale propuštění domů. Podle primářky tamní Kliniky infekčních chorob Hany Roháčové mají pokyny, že mají hlásit případné změny svého zdravotního stavu. Kontrolní testy se u nich budou opakovat zřejmě jednou týdně.

Ministr zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) po jednání úřední epidemiologické komise prohlásil, že klíčové příští dva týdny. Pak se ukáže, jak účinná byla přijatá opatření jako uzavření škol a zákaz větších akcí.  

Koncem týdne budou v Česku stovky nakažených koronavirem, roušky mohou být povinné pro všechny, říká Prymula

„Opatření musíme udělat teď, dokud máme nakažených málo, nikoliv jako v ostatních zemích. Doufáme, že se tím nárůst podaří zpomalit, ale budeme to moci vyhodnotit až za týden nebo za dva týdny,“ uvedl Vojtěch.

Od pátku by měly být do nemocnic a praktickým lékařům distribuovány respirátory. V úterý ministerstvo zveřejnilo poptávku. „Ve středu budeme podepisovat smlouvy s dodavateli,“ řekl Vojtěch. V první dodávce počítá s 200 000 respirátory vyšších tříd a ochrannými maskami. 

„Následovat by měly každý týden desetitisíce od českých dodavatelů,“ dodal. Začátkem příštího týdne ministerstva počítají také se 100 000 rouškami pro poskytovatele sociálních služeb.  V příštích dnech by pak podle Maláčové měla do Česka dorazit dodávka deseti milionů roušek.

Lékař nakažený koronavirem? Pokud někdo nepodá stížnost, zabývat se tím nemůžeme, reaguje ČLK

Z prvních dodávek se počítá také s respirátory pro praktické lékaře. Ministr čeká, že poptávka bude ale vyšší. „Nemusí respirátor nosit celý den, ale třeba jenom když přijde pacient s příznaky respiračního onemocnění,“ doporučil. Další materiál bude uvolněn ze státních hmotných rezerv. Podrobnosti chce ministerstvo spolu s kraji představit ve čtvrtek na tiskové konferenci.Téměř polovina poskytovatelů péče o seniory, postižené a další potřebné podle průzkumu už pro své pracovníky roušky nemá.

V současné fázi epidemie, kdy jsou nemocní většinou mladší a zdraví lidé, je většina nakažených v domácí karanténě. Ministr potvrdil, že dva lidé už museli být umístěni na lůžka jednotek intenzivní péče. „Už se ukazuje, že vážnější případy potřebují dodávat kyslík, případně ventilátory,“ řekl ministr. České nemocnice jich mají asi 3500, což je mnohem více než Itálie. Přesto chce ministerstvo nakoupit další.

Letáky s varováním o koronaviru.
Česká pošta začala s distribucí letáků s varováním o koronaviru do schránek...

Vzorky od lidí s podezřením na nákazu podle Vojtěcha testuje už 13 laboratoří a dalších šest má zájem se zapojit. „Chceme testovat, to si myslím, že je jedním ze základů úspěchu,“ uvedl. Na příjezd sanitky se zdravotníkem, který by vzorky odebral doma, ale čekají desítky lidí. Například v Praze jich zvládne za den ale objet mnohem méně. I tam bude ministerstvo o navýšení kapacity uvažovat, zatím je vyčleněn jeden vůz zdravotnické záchranné služby, v němž se střídají lékaři nebo sestry z Nemocnice Na Bulovce.

Několik pacientů muselo být podle ministra hospitalizováno na jednotce intenzivní péče. „Máme teď nově hlášenou pacientku z Brna, která je na lůžku intenzivní péče. A pacient na Bulovce byl rovněž ve středu zaintubovaný,“ uvedl ministr. Pacientce z Brna je přes 80 let, pacient na Bulovce je mladší. V Česku ale nebyl zaznamenaný žádný další podobný případ, jako byl pražský taxikář, u kterého není jasný zdroj nákazy.

Koronavirus mění život v Česku

Sněmovna na návrh Vondráčka ukončila schůzi kvůli koronaviru. Senát volí jiný postup

Kvůli koronaviru byla odpoledne preventivně ukončena schůze sněmovny. O předčasném ukončení Sněmovna rozhodla na návrh předsedy Radka Vondráčka (ANO), který se tak rozhodl po konzultaci s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Dohodly se na tom i poslanecké kluby. Další řádná schůze je plánovaná až na polovinu dubna.

Co se týče dopadů šíření koronaviru na ekonomiku, ta česká je podle premiéra Babiše a guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka velmi dobře připravena. „Máme robustní rezervy, což nám dává možnost na tu situaci adekvátně reagovat,“ uvedl Rusnok. Podle Babiše vláda vyzve banky, aby byly nyní vstřícné k podnikatelům a firmám. Podle Hospodářské komory by firmy kvůli koronaviru mohly přijít řádově o desítky miliard korun. Jde o firmy v cestovním ruchu, pohostinství, hotelnictví i dalších navazujících oborech. 

Lidé můžou zaplatit daně o čtvrt roku později, stát nabídne koronavirový pardon. Pomůže i firmám

Stát by měl proto vedle bezúročných úvěrů zvážit i další kroky k jejich podpoře, například rychlé řešení odkladu daňových plateb nebo odvodů, řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se chystá posunout termín pro odevzdání daňového přiznání u daně z příjmu a úhradu daně drobným podnikatelům a fyzickým osobám o tři měsíce. Stabilizační balíček chce ministryně představit příští týden.

Koronavirus už ekonomiku zasahuje. Škoda Auto se obává problémů se zásobováním díly z Číny. Autobusový dopravce FlixBus zastavil do 3. dubna provoz svých linek do Itálie. Pro soukromé dopravce stát vyčlení 100 milionů korun na pořízení dezinfekčních a ochranných pomůcek pro řidiče a další personál. Ministerstvo dopravy také zajistilo zásoby dezinfekce, které bude v případě nutnosti dopravcům dodávat. Hlavně pro autobusová a vlaková nádraží bude určena dezinfekce z 30 470 litrů zabaveného lihu, které nechá stát do konce týdne vyrobit.

Ode dneška zůstalo doma 1,7 milionu žáků a studentů, škody jsou s výjimkou mateřských do odvolání zavřené. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula předpokládá, že uzavření škol a zákaz akcí budou trvat minimálně měsíc. Rodiče dětí do deseti let mohou čerpat ošetřovné, nejdéle ale devět kalendářních dnů. Lidovci vyzvali vládu k rychlé změně tak, aby ošetřovné pokrylo celou dobu uzavření škol. 

Uzavření škol v Česku může ohrozit životy seniorů, říká epidemiolog. Mladší lidé nemusí příznaky nemoci pocítit

Podle epidemiologa Rastislava Maďara může uzavření škol paradoxně ohrozit životy prarodičů, kteří je budou hlídat. Senioři jsou nejvíce ohroženou skupinou. Lidé by proto měli podle něj seniory chránit před nákazou a zbytečně nechodit do jejich blízkosti.

Od úterního večera se v Česku nesmějí konat akce nad 100 účastníků, nově ohlásily uzavření třeba skanzeny nebo Východočeské muzeum v Pardubicích. Už všechny své návštěvnické a výstavní objekty zavřel Pražský hrad, lidé neuvidí ani polední slavnostní střídání Hradní stráže. Kulturní a další instituce ruší připravované akce. Provoz omezila třeba i městská knihovna v Praze. Brněnský biskup dal věřícím dispens k tomu, že se nemusí osobně účastnit nedělních mší.

Autor: