15. července 2019 10:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nakoupili za pár stovek, prodávají za 25 tisíc. Cena bankovek s Gottem letí vzhůru

Pamětní eurobankovka vyvolala velký ohlas mezi zpěvákovými příznivci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pamětní eurobankovka vyvolala velký ohlas mezi zpěvákovými příznivci. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ačkoliv je jejich nominální hodnota nulová, stal se z nich žádaný artikl, jehož cena během okamžiku vzrostla více než stonásobně. Pamětní eurobankovky s portrétem Karla Gotta, vydané u příležitosti 80. narozenin nejúspěšnějšího českého zpěváka, se v neděli prodávaly za 50 korun. Šťastní kupci nyní na internetovém tržišti Aukro inzerují jeden kus v průměru za šest tisíc.

Speciální bankovky se začaly prodávat v neděli od 9 hodin v hudebním obchodě Supraphon Musicpoint v centru Prahy. Ještě před zahájením se však fronta zájemců táhla již několik stovek metrů. Na mnohé se ani nedostalo. Pět tisíc unikátních číslovaných bankovek se vyprodalo během necelých čtyř hodin.

Chvíli nato se několik desítek kusů objevilo na aukčním portálu Aukro.cz. Cena jedné nabízené bankovky s mnohonásobným držitelem ocenění Zlatý Slavík se tam nyní pohybuje kolem šesti tisíc korun. Balení čtyř těchto suvenýrů dokonce vyjde na více než 25 tisíc.

„Díky věhlasu Karla Gotta a tomu, že sběratelské bankovky jsou hitem, může cena klidně stoupnout ještě výš,“ řekl již dříve serveru iDnes.cz Jindřich Jirásek, pořadatel veletrhu Sběratel.

Bankovka s Karlem Gottem.
Prodej pamětní eurobankovky s portrétem Karla Gotta při příležitosti jeho 80....

Situaci spojenou s prodejem bankovek doprovázely i dva incidenty, jež musela řešit policie. „Kolem půl osmé jsme přijali oznámení, že poblíž Supraphonu, kde je fronta lidí čekající na bankovku, dochází k drobným potyčkám. Následně jsme přijali další oznámení, že je tam podezřelé zavazadlo, nějaký kufr. Na místo vyrazili pyrotechnici,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Strážci zákona tak v důsledku toho obehnali Jungmannovo náměstí páskou. Na místo dorazili pyrotechnici, hasiči i záchranáři. Posléze však zjistili, že zavazadlo obsahující převážně oblečení někdo zapomněl.

Bankovky jsou vyrobeny ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Obsahují také některé ochranné prvky jako hologram či mikrotisk.

S konceptem nulaeurových suvenýrů přišel před lety Francouz Richard Faille. Jejich hlavním účelem je podpora turismu a propagace jedinečných kulturních památek a významných evropských osobností. Dalším českým motivem na pamětní bankovce, jenž společnost Nunofia chystá, by měl být Karlův most.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz