Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nakrmené nádrže hrozící suché léto zvládnou. Jaro zatím ukazuje na přicházející problém

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Jiří Jiroušek

PRAHA Uprostřed veskrze neradostných zpráv o vláhovém deficitu v zemi přistála alespoň jedna optimistická informace. Zimní nadílka dokázala při tání naplnit velké nádrže, takže zásoby zvládnou překlenout letní suchopár, pokud – jako zatím pět let v řadě – nastane. Bojovou poradu nad otázkou, jestli budou zajištěné dodávky pitné vody do každého města a vsi, uspořádal v úterý sbor politiků, vodohospodářů a dalších odborníků, který se jmenuje Národní koalice pro boj se suchem.

„Vodárenské nádrže mají vodu pro zásobování obyvatel na dvacet až čtyřicet měsíců. To znamená, že pitné vody pro obyvatele napojené na kapacitní vodárenské nádrže je dostatek a v případě krize jsme schopní poptávku po této strategické komoditě pokrýt,“ shrnul ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Přestože ve velkých nádržích šplouchá hladina v dostatečné výši, jinak je výchozí pozice letošního jara neveselá. „Polovina území je ve stavu půdního sucha, osmdesát procent vrtů a šestašedesát procent pramenů je ve stavu silného či mimořádného sucha. S ohledem na meteorologickou předpověď by v následujících dnech mohlo dojít ke zlepšení půdního sucha, ale stavu podzemních i povrchových vod to moc nepomůže,“ řekl po jednání ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Zdroje jsou

Problémem, který ani plná přehrada nezdolá, je fakt, že půlka republiky je zásobovaná z podzemí, odkud se šestým rokem čerpá, aniž by přitékalo, a stovky obcí závisí na mělkých podzemních vodách. Jak nejen majitelé studen v posledních letech zjistili, tam není z čeho brát, protože hladiny klesly, a vrty se musejí prohlubovat až ke stovce metrů.

„Tři sta padesáti obcím, především do tisíce obyvatel, jsme už zajistili nové zdroje a máme přichystané další peníze. Z národních zdrojů je to ještě miliarda na nové zdroje pitné vody, ať už prohlubováním stávajících vrtů či zakládáním nových,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Do konce června ještě jeho resort otevře subvenční výzvu s pěti set miliony na výstavbu přivaděčů a propojení vodárenských sítí.

Protože hlavně vísky, jež nejsou součástí větších celků a nesplňují podmínky přístupu na mohutný vodní zdroj, mají v létě problém. Neexistuje trubka, kterou by se jim dalo vypomoct, jediným řešením je navážet tam nezbytnou tekutinu cisternami. Ještě se ani nepřiblížila prázdninová vedra a vlněné svršky neputovaly do krabic, a v závislosti na cisternách už se letos ocitlo šestnáct obcí.

Proto vláda věnuje situaci mimořádnou pozornost a na úterní jednání přišel i šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr, aby se udělalo jasno v tom, zda v eráru parkuje dost cisteren. „Máme dostatek techniky, jsme velmi operativní v uvolňování velkých cisteren – obce mohou mít dodávku vody do 24 hodin. Pravdou ale je, že dnes stále více obcí potřebuje cisterny na delší období,“ sdělil Švagr. Premiér Andrej Babiš (ANO) doporučil, aby správa hmotných rezerv svůj vozový park předmětného typu raději rozšířila.

Mezitím ministerstvo zemědělství dělá na rozsáhlé investiční akci, která přivede vodovodní potrubí do regionů bez napojení. Je na to připraveno třicet miliard, uvolňovat se budou postupně v průběhu příštích deseti let. Nejvíc peněz přijde do Jihočeského a Středočeského kraje, kde je vodohospodářská síť nejděravější.

Kolegové z resortu životního prostředí budou zase mimo jiné pomáhat přírodě, aby zvýšila tempo v ukládání vody do podzemí. První dva pilotní projekty umělé infiltrace připadají na letošek – u Týniště nad Orlicí a v Meziboří na Mostecku.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...