25. října 2014 13:46, aktualizováno  15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nákup sídla Úřadu práce ČR provázely chyby a nepravdy, tvrdí NKÚ

Dům na Letné, kde sídlilo vydavatelství Economia, nyní budoucí sídlo Úřadu práce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům na Letné, kde sídlilo vydavatelství Economia, nyní budoucí sídlo Úřadu práce. | foto: ČTK

PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad našel v nákupu sídla Úřadu práce ČR za 299 milionů korun řadu chyb. Pracovní úřad prý dokonce uvedl nepravdivé údaje. Uvedl to server Česká justice. Zda to bylo důvodem pátečního odvolání šéfky Úřadu práce Marie Bílkové, není jasné. Bílková řekla České televizi, že výsledky kontroly nedokládají porušení žádných předpisů.

Odvolání šéfky Úřadu práce, které překvapilo opozici i koalici, ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) zdůvodnila rozdílným pohledem na směřování úřadu.

O KAUZE ČTĚTE ZDE

Nákup budovy na pražské Letné za tři stovky milionů korun schválila loni přechodná úřednická vláda premiéra Jiřího Rusnoka v demisi. Vysloužila si tím kritiku, mimo jiné proto, že prodejce budovy, firma Alkatria, získala objekt od vydavatelství Economia jen za 140 milionů. Prověrka Nejvyššího kontrolního úřadu podle České justice ukázala například, že Úřad práce uvedl v žádosti o evropskou dotaci, která pokrývá čtyři pětiny nákladů na koupi, nepravdivé údaje o kancelářské ploše i celkové výměře budovy.

Chyběly objektivní údaje

Úřad také podle kontrolorů přesvědčivě nezdůvodnil nutnost pořízení nového sídla. „Úřad práce sice uvedl předpokládané hodnoty k navýšení počtu zaměstnanců, ale sám v písemné informaci pro NKÚ upozornil na velice nízkou vypovídací hodnotu těchto údajů, která pramení z toho, že nemá k dispozici počítačový personální systém,“ píše se podle serveru v kontrolním protokolu. „Doložené údaje k navýšení počtu zaměstnanců proto mohou být jen stěží objektivním údajem o reálné potřebě optimální kapacity nově pořízené budovy,“ píše Nejvyšší kontrolní úřad.

ČTĚTE TAKÉ

Kontrolní protokol byl dokončen v polovině srpna. Úřad práce proti němu v září podal námitky, které však kontrolní úřad 6. října ve většině podstatných bodů odmítl. Bývalá ředitelka Úřadu práce Bílková pochybení popírá. „V závěrečné verzi protokolu, který jsem samozřejmě viděla, není ohledně nákupu budovy žádné zjištění, které by znamenalo porušení nějakého právního předpisu ze strany Úřadu práce,“ řekla České televizi. Mluvčí pracovního úřadu Kateřina Beránková nechtěla závěry Nejvyššího kontrolního úřadu komentovat, protože ještě nebyla vypracována závěrečná zpráva, píše Česká justice.

Nejasná struktura firem, od nichž stát dům chce koupit. (Zdroj: Nadační fond proti korupci )

Nejasná struktura firem, od nichž stát dům chce koupit. (Zdroj: Nadační fond proti korupci )

Ministryně Marksová uvedla, že případ koupě sídla Úřadu dotváří obrázek, který má o Bílkové již dlouho. „O tom nákupu víme, že tam byl problém. Nicméně to doteď nemám oficiálně a paní Bílková se vždy hájila dvěma znaleckými posudky,“ řekla České televizi.

Na nákup podalo stížnost sdružení Holešovice sobě ve spolupráci se sdružením právníků Frank Bold, podle kterých byly koupí budovy porušeny principy přiměřenosti, hospodárnosti a transparentnosti. Transakci kvůli stížnosti prověřili úředníci spravující příslušný dotační program, ale podle médií pochybení neobjevili. Sdružení Holešovice sobě kvůli obchodu také podalo trestní oznámení.

Lidovky.cz, ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?