Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nákupy vánočních dárků za hranicemi ušetří tisíce

Česko

  7:00
PRAHA - Chytrý mobil - pět tisíc korun, navigace nebo dámská bunda -1200 korun, dvoulitrová Coca-Cola - 17 korun. Takové částky mohou Češi ušetřit, pokud vyrazí za nákupy vánočních dárků za hranice. Destinacemi číslo jedna zůstávají Německo, Polsko a Rakousko. Cesty tam jsou výhodnější i přes momentálně slabší korunu a dražší benzin.
Nakupování - ilustrační foto.

Nakupování - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Levněji vyjdou nákupy i v Maďarsku a tisíce mohou Češi ušetřit i ve vzdálenějších zemích, například v Británii a Spojených státech. Podle odborníků míří čeští zákazníci stále častěji i do exotičtějších míst, jako je Malajsie nebo Dubaj.

U našich sousedů podle průzkumu GE Money Bank pravidelně nakupuje 30 procent Čechů a polovina z nich letos za hranicemi nakoupí i dárky nebo potraviny a nápoje na Vánoce. Není divu - za českými hranicemi je levnější téměř vše. „To hlavní, co se v zahraničí vyplatí nakoupit, je stále elektronika, kosmetika, oblečení a značkové zboží. To je totiž v Česku výrazně dražší,“ potvrzuje ředitel společnosti Incoma GfK Tomáš Drtina.

ČTĚTE VÍCE:

Například pánské triko od C&A, které v Česku stojí 320 korun, se v Drážďanech dá pořídit o třetinu levněji. Dámské lodičky z řetězce Zara, které v Česku stojí 2500 korun, vyjdou ve stejném řetězci v Anglii v přepočtu na 1700 korun. Ještě levnější je obchod Primark. „Minulý týden jsem objevila Primark ve Watfordu u Londýna. V podstatě veškerá značková trika jsou v něm oproti Česku levnější o sto až dvě stě korun a koupily jsme i džíny se slevou dva tisíce korun,“ popisuje čtyřicetiletá podnikatelka Alena Babíková.

Stálice hned za hranicemi

Daleko populárnější jsou ale bližší destinace. Mezi Čechy jsou oblíbená příhraniční města jako německá Žitava, Heidenau nebo Drážďany, polská Jelení Hora, Zhořelec nebo rakouská Vídeň s vyhlášeným nákupním střediskem - Donau Zentrum. Podle magazínu Dresdner Inforservice během předvánočního období přijíždí z Čech do obchodů v saském hlavním městě desetina z celkového množství zákazníků.

Co se vyplatí koupit v zahraničí a kam pro to jet

Oblečení však není jediné, pro co se před Vánoci vyplatí za hranice zajet. O desítky korun levněji se totiž dají pořídit i potraviny. „Lze předpokládat, že většina Čechů bude v zahraničí kupovat ke konci roku nejen dárky, ale také zboží na běžný chod domácnosti. Zvýšené DPH od začátku nového roku totiž pravděpodobně způsobí, že se Češi budou už v prosinci předzásobovat na další měsíce,“ říká analytik společnosti Citfin Tomáš Volf a dodává, že favoritem pro levné nákupy bude letos Polsko. Tam Čechy vyjdou nákupy o 10 procent levněji. Pro potraviny se pak vyplatí zajet i do Německa nebo Rakouska.
Například lahev sektu značky J. P. Chenet v české Bille vyjde na 99,90 koruny, v německém diskontu Real stojí 75 korun. 400 gramů sýru ementál stojí v německém Kauflandu 48 korun, v Česku za stejné balení zákazníci platí běžně přes 60 korun.

Pro šperky do Dubaje

Čechy ale v cizině neláká jen móda a potraviny. O stovky až tisíce korun levněji lze v blízkém i vzdálenějším zahraničí pořídit i elektroniku nebo sportovní vybavení. Například chytrý telefon Sony Ericsson Xperia Neo lze koupit v německém řetězci Real přes internet za 6700 korun, v tuzemském internetovém obchodě OnlineShop je ale jeho cena o pět tisíc korun vyšší. A podobné je to například i s lyžemi. Model Fischer RX Fire vyjde v německém internetovém obchodě Geizhals na 4200 korun, tuzemská nákupní galerie Mall.cz je prodává za 5490 korun.

Výrazně ušetřit lze i při nákupech za mořem. „Ze vzdálenějších destinací jsou atraktivní země jako USA, Dubaj či Malajsie,“ říká ředitel poradenské firmy KPMG Michal Olexa. Ve Spojených státech se vyplatí nakoupit oblečení například v obchodě Century 21th na newyorské Cortlandt Street, kde je často až o 70 procent levnější, pro elektroniku je možné zamířit třeba do obchodů B&H nebo řetězce Ritz Camera.

Z Dubaje, kde je největší zlatý trh na světě, se vyplatí přivézt šperky, elektroniku a látky.