Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nákupy za miliardy: nevyužitelné radary Arthur a Komár

Česko

  20:31
JINCE/PRAHA - Většina zbrojních nákupů, které provedla česká armáda v posledních letech, by se dala označit za nekoncepční. Ukázkovým příkladem je pořízení špičkového švédského dělostřeleckého radaru Arthur. I ten se podílí na vnitřním dluhu resortu, který nyní čítá necelých sto miliard.

Radiolokátor Arthur. foto: Ministerstvo obrany ČR

Jedno z nejmodernějších zařízení české armády za 1,5 miliardy korun nemá ve zdejších podmínkách plné využití. "Byla pořízena jedna část, ale chybí ta druhá, se kterou má Arthur fungovat v součinnosti," popisuje hlavní zádrhel ve fungování systému ministr obrany Alexandr Vondra. Radiolokátor tedy dokáže zjistit místo, odkud nepřítel střílí, ale už mu chybí vlastní palebné zařízení, kterým by protivníkova děla zničil.

Čtěte také

Zařízení je určeno pro podporu moderního dělostřelectva, a to česká armáda nemá a ani je v nejbližší době neplánuje. "Dokud máme doma mír, je, přísně vzato, na našem území velmi těžko použitelná a využitelná velká většina armádní výzbroje. Musíme ji ale mít, stejně jako musíme mít hasičská auta a stříkačky, i když už dlouho nehořelo," vidí celou situaci bývalý ministr obrany Karel Kühnl, jenž svým podpisem v roce 2004 nákup radarového systému stvrdil.

Zbytečný komár
Letošní audit zakázek na ministerstvu ukázal i další "zajímavost". V roce 2000 zakoupilo ministerstvo za 67 milionů korun radar Komár. Přitom údajně vědělo, že je pro vojsko kvůli zastaralosti nepoužitelný. Později jej odprodalo za 188 tisíc korun, tedy cenu šrotu.

Zařízení Komár vyvíjela pardubická Tesla od 80. let. Už v roce 1997 však bylo jasné, že zařízení po rozpadu Varšavské smlouvy ztrácí smysl.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...