Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Náladu vylepšil až Ton

V prvním domácím zápase se favorit hokejové extraligy střelecky trápil

PRAHA Hvězdný útok Sparty sice při prvním domácím utkání zůstal trochu za očekáváním, ale Sparta i díky zlepšenému výkonu ve třetí třetině vyrovnala nepříznivý stav utkání. O tom, kdo získá druhý bod, rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých uspěl pouze sparťanský útočník Petr Ton.

Sparta – Liberec 2:1sn „Věřili jsme, že první zápas doma vyhrajeme,“ řekl rozhodně Michal Broš. „I kdybychom deset vteřin před koncem třetí třetiny prohrávali 0:1, tak jsme měli naději srovnat,“ dodal.

Domácí fanoušci očekávali od posílené Sparty velké věci. Hlavně první lajna přezdívaná „Top Gun“ ve složení olympijský vítěz Martin Ručinský, pětinásobný mistr světa David Výborný a nejproduktivnější hráč loňské základní části Petr Ton měli sázet gól za gólem. Téměř 7800 diváků, kteří dorazili do hlediště, však po úvodní dvacetiminutovce tonulo v rozpacích. Liberec totiž v 11. minutě využil zaváhání domácí obrany a díky dorážce Václava Pletky se ujal vedení.

Největší překážkou se ukázal být gólman hostí Michal Fikrt. Ten v prvním utkání vystřídal zkušeného Milana Hniličku a v Praze pak dostal před reprezentačním brankářem přednost. „Pro každého gólmana je ráj chytat proti klukům, co na reprezentační úrovni vyhráli vše, co se vyhrát dalo,“ vysekl soupeři poklonu Fikrt.

„Chytal skvěle, ani nás nepřekvapilo, že vsadili na něj. Trenér Výborný ale ještě před prodloužením říkal, ať střílíme na Hnildu, takže si ani nevšiml, kdo tam vlastně je,“ smál se Broš, který se do Sparty vrátil po třech sezonách ve Finsku.

Sparta dobrým pohybem nutila soupeře k faulům. Při klasické přesilovce se jí gól dát nepodařilo, a tak když v 37. minutě měli domácí příležitost hrát 41 vteřin pět na tři, nasadili trenéři do hry pět útočníků. Výborného, Broše a Ondřeje Kratěnu od modré doplňovali Ton a Ručinský, jenže ani tahle varianta branku nepřinesla. Naopak díky nerovnosti na ledě se puk odrazil přímo k Borisi Žabkovi, který vyjížděl z trestné lavice. Situaci ale zachránil brankář Tomáš Pöpperle.

Na začátku třetí třetiny hrála Sparta podruhé ve dvojnásobné početní výhodě. Tentokrát se ale tah vyplatil. Ručinský poslal puk do rohu Výbornému a ten z první poslal nahrávku na druhou tyč Brošovi, který Fikrta překonal.

„David je šikovný hráč, už to bylo podruhé v zápase, co mi dal takovou přihrávku. Poprvé jsem to nečekal, ale podruhé už jsem byl nachystaný a jen jsem to zametl do brány,“ popsal branku Broš.

V prodloužení se hrál nejlepší hokej v utkání, ale gól už nepadl. Při nájezdech kraloval Pöpperle, který neinkasoval ani jednou. Fikrt kapituloval hned v první sérii, když Ton uspěl při svém oblíbeném blafáku. „Vyjel, takže bylo jasné, že udělám blafák. Pro praváka je to nejlepší zakončení,“ dodal střelec.

***

Branky a nahrávky: 44. Broš (Výborný, Ručinský), rozhodující nájezd Ton - 11. Pletka (V. Nedorost, Kašpařík). Rozhodčí: Šír - Bejček, Bádal. Vyloučení: 6:12, navíc Podlešák, L. Procházka - Harant, Žabka všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7766. Třetiny: 0:1, 0:0, 1:0 - 0:0.