Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nález bojiště mění učebnice

Česko

BERLÍN Jako o „objevu století“ evropského významu se v centrální části Německa hovoří o odhalení pozůstatků bitevního pole ze třetího století u místní obce Kalefeld. Lokalita, která byla včera zpřístupněna veřejnosti, je údajně dokladem toho, že Římané vedli války v hloubi území Germánů ještě dlouho po drtivé porážce římských legií u Teutoburského lesa v roce devět našeho letopočtu.

Tato bitva mezi řekami Emže a Vesera na severozápadě Německa je dosud pokládána za mezník ve střetávání germánských kmenů a Římanů. Vojsko náčelníka Arminia z germánského kmene Cherusků tehdy uštědřila drtivou porážku římským legiím pod velením Quinta Vara. V bitvě, která zdrtila i stárnoucího císaře Augusta, padlo přes 20 000 Římanů a Řím přišel o podstatnou část Germánie východně od Rýna. Poté se podle učebnic dějepisu hranice Říma ustálily na Rýnu.

Mimořádně dobře zachovalé římské bojiště ze 3. století našeho letopočtu je proto podle německých médií senzačním objevem. Tým pod vedením místní archeoložky Petry Lönneové našel na 600 předmětů, většinou zbraní a jejich částí.

Dolnosaské ministerstvo vědy tvrdí, že jde o „dosud nejlépe zachované antické bojiště, které umožňuje fascinující pohledy do dramatických událostí bojů“.

Nález by údajně mohl otřást dosavadním obrazem dějin. Další podrobnosti o lokalitě zatím úřady nechtějí sdělovat a archeologové na místě pracují chráněni před veřejností.

Autor: