Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nehodu vlaku, který narazil do stromu, šetří experti na organizovaný zločin

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Čtvrteční nehodu vlaku, který narazil na trati mezi Turnovem a Mladou Boleslaví do padlého stromu, vyšetřovali na místě kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí mladoboleslavské policie Lucie Nováková. Podle ní byly na místě nalezeny podezřelé předměty. Nehodu vlaku ve čtvrtek okomentoval ministr vnitra Milan Chovanec, podle něhož nebylo možné vyloučit záměrnou provokaci ani pokus o teroristický čin. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala, jehož citoval server iDnes.cz, byl strom na místě pořezaný.

„Na místě bylo více okolností, které směřovaly tomu, že policie jednala tak, jak včera jednala, proč přivolali speciální jednotku a tak dále, ale to si musí okomentovat policie,“ uvedla tisková mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Kateřina Šubová. Serveru Lidovky.cz sdělila, že „v tomto případě se nevolala policie kvůli výši škody, která je pouze na vozidle, ale právě s ohledem na okolnosti nehody.

„Pokud je nějaká větrná smršť, nebo nepřízeň počasí, tak se policie nevolá, pokud tedy není vyšší škoda. To však není tento případ, že by spadl strom. Tady bylo podezření na úmyslné poškození stromu, aby spadl do kolejí,“ dodala mluvčí SŽDC.

Příčinou nehody byl skutečně strom ležící přes koleje. Podle mladoboleslavské policejní mluvčí Lucie Novákové „nelze z prvotního šetření vyloučit, že byl strom naříznutý“. Mluvčí drážní inspekce Martin Drápal to však již ve čtvrtek serveru iDnes.cz potvrdil. „Byl to pořezaný strom,“ uvedl.

Původně neškodně vypadající nehoda, během které nebyl nikdo zraněn, nabrala během čtvrtka na závažnosti poté, co protiislámský aktivista Martin Konvička začal šířit po internetu spekulace, že mohlo jít o teroristický čin a že byl na místě nalezen vzkaz v arabštině. Podle něj měl být strom u kolejí, který následně spadl na trať, úmyslně naříznutý.

Ke Konvičkovým spekulacím se následně vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec.

„V reakci na dotazy novinářů uvádím, že v tuto chvíli není zřejmé, zda jde o běžnou nehodu, záměrnou provokaci, nebo pokus o teroristický čin. Prosíme média a veřejnost, aby k hodnocení této události přistupovaly s maximální opatrností a nenechaly se zmást spekulacemi,“ uvedl ve čtvrtek Chovanec.

Server Aktuálně.cz následně informoval o tom, že údajný vzkaz měl být napsaný s chybami.

Podle mluvčí mladoboleslavské policie jsou všechny zprávy o vzkazech zanechaných na místě nehody značně spekulativní a jejich existenci rozhodně potvrdit nemůže. „Mohu ale říct, že se na místě činu nalezly podezřelé předměty, které jsou předmětem vyšetřování kriminalistů,“ dodala Nováková pro server Lidovky.cz s tím, že další informace podat zatím nemůže, s ohledem na probíhající vyšetřování.

Kdo na místě zasahoval?

Mluvčí mladoboleslavské policie Lucie Nováková popřela, že by na místě zasahovala speciální jednotka. Vysvětlila ale serveru Lidovky.cz, že na místě zasahovali mladoboleslavští kriminalisté a záležitost nejdříve konzultovali s Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ). Tým vyšetřovatelů z NCOZ následně dorazil i na místo nehody.

„Není to tak, že by tam zasahovaly nějaké speciální jednotky, ale kriminalisté pouze spolupracovali s vyšetřovateli z Národní centrály na vyšetřování.“ Podle Novákové byli detektivové z NCOZ přizváni na místo kvůli kvalifikaci činu jako obecné ohrožení. Zda je takový postup obvyklý, mluvčí zodpovědět nedokázala.

„Mohu Vám sdělit, že jsme se o této záležitosti informovali,“ uvedla mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Iva Knolová. Jiné informace o aktivitách odmítla mluvčí sdělit.

„Nehoda se stala v osm hodin ráno a do půl páté byl zastaven provoz. Škoda na vozidle byla sto padesát tisíc a cestující přepravovaly České dráhy náhradními autobusy. Další okolnosti pádu stromu musí komentovat policie,“ uvedla tisková mluvčí SŽDC Katka Šubová. V havarovaném vlaku cestovalo devět cestujících, nikdo se nezranil.

Podle vrchni komisařky Evy Kropáčové z policejního prezidia je případ vyšetřován jako obecné ohrožení a pachateli hrozí „v případě prokázání viny pachateli až osmiletý trest odnětí svobody.“

Policisté zároveň hledají svědky, uvedla Nováková. „Žádáme svědky, kteří včera (ve čtvrtek) v době od 7:00 do 8:00 projížděli uvedeným úsekem, ať už ve vlaku, nebo ve vozidle, aby nám sdělili na linku 158 některé informace, které by nám pomohly celou věc objasnit,“ řekla Nováková.

Mezi stanicemi Bakov nad Jizerou a Mladá Boleslav hlavní nádraží po nehodě místo vlaků jezdily náhradní autobusy. Devítihodinové omezení se dotklo regionální i dálkové dopravy.

,

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Vrchní soud v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Vrchní soud v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Vrchní soud v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...