7. dubna 2007 12:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nám stále vadí ten vepřín

Výbor pro odškodnění romského holocaustu trvá na odstranění vepřína. Vláda na to ale prý nemá peníze.. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbor pro odškodnění romského holocaustu trvá na odstranění vepřína. Vláda na to ale prý nemá peníze.. | foto: Reprofoto

PRAHA Ostře proti nejnovějšímu návrhu památníku se postavil předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička.

LN Proč vlastně nesouhlasíte s výstavbou památníků obětem internačního tábora v Letech, když toto řešení podporují údajně i jihočeští Romové? 
S návrhem přišli Romové přistěhovaní ze Slovenska, kteří s oběťmi tohoto tábora nemají nic společného. My, čeští Romové, kterým v Letech zahynuly celé rodiny, žádný monumentální památník na místě tábora nepotřebujeme. Jen žádáme, aby z tak významného pietního místa zmizel vepřín. A navrhli jsme ministryni Džamile Stehlíkové naše vlastní řešení. Vláda by zřídila fond, do kterého by přispívala pravidelně určitou částkou po dobu pěti let. S dalším příspěvkem z jiných zdrojů a sbírek by se za tu dobu určitě shromáždil dostatek peněz na přemístění vepřína.

LN Mirek Topolánek ale tvrdí, že peníze na přestěhování soukromé velkovýkrmy vepřů nenajde asi žádná vláda. 
Kdyby kabinet pravidelně přispíval do navrhovaného fondu, máme už dnes možnosti, jak zbytek peněz zajistit ze zahraničí a z veřejných sbírek. Stále se ale mluví o tom, že přemístění vepřína by stálo až miliardu korun. To je podle nás jen záměrně nadnesený odhad, nikoliv reálná částka. My přece nechceme nic jiného než zachovat důstojnou památku na 350 našich příbuzných, kteří v Letech zahynuli na následky prožitých útrap a tyfové epidemie. Je to tak nesmyslný požadavek?

LN Neuctil by tuto památku důstojně i památník za 120 milionů korun, aniž by se sousední vepřín musel bourat? 
Na místě tábora přece už malý památník existuje a nám po eventuálních úpravách, například výstavbě zdi se jmény obětí, vyhovuje. Co nám nevyhovuje, je existence vepřína na pietním místě. Památník romského holokaustu by měl vyrůst v Praze, aby připomínal nejen oběti z Letů, ale i z dalších internačních a koncentračních táborů, kde zahynuli za války čeští Romové. Před válkou nás v Česku žilo 36 000, po válce se domů vrátilo jen 700 Romů. Tohle by měli lidé vědět, stejně jako vědí například o židovském holokaustu.

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz