6. září 2012 11:08, aktualizováno  14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kouda i Markvart jsou ve vazbě, poslal je tam stejný soud jako Ratha

Okresní soud v Ústí nad Labem rozhodl o vzetí Pavla Koudy, bývalého náměstka hejtmanky, do vazby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okresní soud v Ústí nad Labem rozhodl o vzetí Pavla Koudy, bývalého náměstka hejtmanky, do vazby. | foto: ČTK

ÚSTÍ NAD LABEM Ústecký soud poslal bývalého náměstka hejtmanky Pavla Koudu a ředitele ROP Severozápad Pavla Markvarta do vazby. Bojí se, že by mohli ovlivňovat svědky a pokračovat v machinacích s dotacemi. O vazbě rozhodoval stejný soud, který poslal v květnu do vazby i bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.

Koudu přivedli k soudu dopoledne a v 10:45 soud rozhodl. „Soudkyně rozhodla o vzetí do vazby,“ uvedl mluvčí ústeckého okresního soudu Jan Tichý. Soudkyně se podle něj ztotožnila s návrhem státního zástupce.

„Dospěla k závěru, že v jeho případě je odůvodněna obava z možného ovlivňování svědků či spoluobviněných a zároveň obava, že by mohl pokračovat v páchání trestné činnosti,“ dodal Tichý.

Okresní soud v Ústí nad Labem rozhodl o vzetí Pavla Koudy, bývalého náměstka hejtmanky, do vazby.
Soud poslal 6. září po exnáměstkovi hejtmanky Koudovi do vazby i ředitele ROP Severozápad Pavla Markvarta (v červeném tričku).

Soud nejdříve poslal do vazby Pavla Koudu (vlevo), odpoledne pak i Pavla Markvarta.

Odpoledne soud poslal do vazby i ředitele dotačního úřadu Markvarta. Také on se cítí nevinen a jeho právník si podal stížnost proti rozhodnutí o uvalení vazby i proti zahájení stíhání. Těmi se stejně jako v Koudově případě bude zabývat Krajský soud v Ústí nad Labem.

Návrh na vazbu pro Koubu a Markvarta podal státní zástupce Jan Jakovec ve středu večer. U dalších dvou obviněných úřednic se s vazbou nepočítá.

Kouda byl druhým mužem krajské kandidátky, ale vedení ČSSD ho ve středu vyškrtlo. Dlouho byl považován za pojítko mezi jejími tehdejšími znesvářenými křídly – jedním okolo hejtmanky Jany Vaňhové a druhým okolo Jiřího Paroubka.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud se ukáže, že je Kouda obviněn, ČSSD jej vyzve aby odešel z veřejných funkcí a vrátil stranickou průkazku, uvedl v úterý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ve středu už Kouda složil funkce náměstka hejtmanky a člena Výboru Regionální rady Severozápad, navíc pozastavil i členství v ČSSD.

Koudu, Markvarta, Vráblíka a nejmenovanou ženu policie zadržela v úterý ráno a vzápětí je obvinila ze zneužití pravomocí a porušování finančních zájmů evropských společenství. Hrozí jim až dvanáctileté vězení.

Podle policie jde o pokračování vyšetřování, při němž byli v červenci zadrženi další čtyři lidé. Dva z nich – další bývalý ředitel ROP Petr Kušnierz a úřednice Irena Kotlanová – byli zřejmě v úterý také obviněni.

Velká ryba

Kouda je zatím nejvýše postaveným člověkem, kterého zasáhla série skandálů okolo rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Pro oba kraje se má z evropských fondů rozdělit celkem 19 miliard korun, z toho 16 miliard už zná své adresáty. Proplácení peněz je ale pozastaveno.

Kušnierz už byl kvůli korupci a vydírání letos odsouzen na 7,5 roku, zatím nepravomocně.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Najdete na Lidovky.cz