Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jihlavský náměstek Pospíchal dostal podmínku za křivé obvinění léčebny

Česko

  10:40
JIHLAVA - Náměstek primátora Jihlavy Petr Pospíchal (ČSSD) dostal desetiměsíční podmíněný trest za křivé obvinění vedení psychiatrické léčebny v Jihlavě. Nařkl ji ze špatného hospodaření. Soud dal Pospíchalovi stejný trest už loni v říjnu, Krajský soud v Brně ho však v odvolacím řízení zrušil.

Soud - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

Rozsudek zatím není pravomocný. Pospíchal se středečního jednání nezúčastnil, může se odvolat do osmi dnů od doručení rozsudku.

„Je to už druhé rozhodnutí v této věci a je shodné s původním. Doplnění dokazování potvrdilo vinu obžalovaného na základě nepřímých důkazů,“ uvedla soudkyně Dagmar Koutníková Trnková.

Pospíchal, jenž byl před nástupem do funkce na jihlavské radnici technickým náměstkem léčebny, rozeslal podle soudu na různé instituce dopisy s tvrzením mimo jiné o špatném zadávání veřejných zakázek, uzavírání smluv na dodávky služeb a vybavení nového pavilonu bez výběrového řízení. Dopisy podepsal jménem jednoho z pracovníků vedení nemocnice a odeslal je na ministerstvo zdravotnictví, Nejvyšší kontrolní úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a další instituce. Pospíchal od počátku stíhání vinu zcela odmítal.

Účelová obhajoba

Podle soudkyně byla Pospíchalova obhajoba ryze účelová, a důkazy, byť nepřímé, svědčí o jeho vině. Osoba, která psala dopisy, musela podle ní mít dostatečný přehled a informace o chodu léčebny. Znalecký posudek podle ní vyloučil jako autora dopisu podepsaného pracovníka léčebny, ale připustil, že je zřejmě psal Pospíchal.

Podle předsedy městské organizace ČSSD v Jihlavě a zřejmě budoucího primátora Rudolfa Chloupka lze zřejmě očekávat Pospíchalovo odvolání proti rozsudku. „Už dříve jsme případ v ČSSD řešili tím, že odešel ze všech funkcí. Ve funkci náměstka primátora bude jen do příštího úterý, kdy zasedá nové zastupitelstvo,“ řekl Chloupek. Okresní výkonný výbor sociální demokracie by se podle předsedy Martina Hyského bude případem zabývat koncem listopadu. Podle krajského předsedy ČSSD na Vysočině Petra Krčála by Pospíchalovi minimálně mělo být přerušeno členství.

Trojici vedoucích pracovníků nynější Psychiatrické nemocnice Jihlava by měl Pospíchal vyplatit statisícové částky za nemajetkovou újmu.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat