27. března 2012 18:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Grygárek neodstoupí. Prý si s Janouškem volal kvůli stolu

Bývalý náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek | foto: ČTK

PRAHA Kvůli jedné schůzce s pražským kmotrem Romanem Janouškem přišel Vladislav Husák o funkci náměstka policejního prezidenta. Jiný náměstek, tentokrát zástupce vrchního pražského žalobce, se ale o své křeslo nebojí. Libor Grygárek si přitom s Janouškem čile telefonoval. S obviněným lobbistou prý ale řešil jen banální pojistnou událost.

Bývalý vrchní státní žalobce Stanislav Mečl v prosinci navrhl odvolání náměstka Libora Grygárka. Vadil mu Grygárkův čilý telefonický kontakt s Romanem Janouškem.

V únoru se ale do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze vrátil Vlastimil Rampula, který Grygárka ve funkci stále drží. Kvůli stykům s Janouškem přitom nyní padají hlavy. První z nich patří Vladislavu Husákovi, Lessyho náměstkovi.

Proč Husák končí

Husák se podle deníku Blesk sešel v pondělí 28. listopadu v Obecním domě s kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Kromě nich tam byli i politici ODS Pavel Bém, Boris Šťastný, Milan Richter či Rudolf Blažek.

Sám Husák tvrdil, že šel kolem Obecního domu a pouze se zastavil pozdravit své známé. Přesto 4. prosince nabídl Lessymu svoji rezignaci. Ten ji 27. března přijal.

V této konkrétní kauze přitom Husák spáchal pouze to, že se před časem "zastavil na kolu" v Obecním domě, kde se konalo dostaveníčko pražských špiček. Nevíme, jestli se s Janouškem potkával častěji. Nevíme, jestli si spolu telefonovali. U žoviálního policejního důstojníka, jakým Husák bezesporu vždycky byl, to lze předpokládat. Jistotu ale nemáme.

U Grygárka víme díky výpisům ze služebního telefonu o něco víc – s Janouškem si prokazatelně volal. On sám nyní přichází s prvním vysvětlením rozhovorů.

Šlo o banalitu

„Média staví Grygárka do role někoho, kdo zcela běžně komunikuje s panem Janouškem. Ve skutečnosti se ale neznají. Loni v únoru si telefonovali jen kvůli pojistnému plnění,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Podle ní šlo o „úplnou banalitu“, při které se oba přes pojišťovnu dohadovali o likvidaci škody. Při vyhroceném sousedském sporu prý jeden z Grygárkových příbuzných poničil Janouškovi „strašně drahý“ stůl. Jak přesně se incident odehrál, ale nevysvětlila.

Grygárek trvá na tom, že šlo o čistě soukromou záležitost bez souvislostí se státním zastupitelstvím. „Představte si, že nějaký váš rodinný příslušník úplnou náhodou nabourá Janouškovi auto. Jen kvůli tomu, že jste Grygárek, tak byste měli odstoupit?“ řekla k případu mluvčí.

Válová tvrdí, že Grygárek se Janouškem setkal pouze na filmovém festivalu v Karlových Varech. Ačkoliv jsou oba vášnivými golfisty, na hřištích se prý běžně nepotkávají.

ČTĚTE TAKÉ:

Esemesky a telefonáty s lobbistou Romanem Janouškem byly nejčastěji zmiňovaným důvodem, proč Mečl žádal Grygárkovo odvolání. V době, kdy řídil úsek trestního řízení, se zastupitelství zabývalo pěti případy, které se k pražskému podnikateli vztahovaly.

Grygárek se ale bránil tím, že v jeho sekci nebylo vedeno žádné trestní řízení, které by se Janouška týkalo. Podle Mečla ale pochybil už jen tím, že o této známosti – a tedy možné podjatosti – neinformoval.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Janoušek v pátek v opilosti autem srazil a vážně zranil jedenapadesátiletou ženu. V médiích se zároveň od minulého týdne objevují odposlechy telefonních hovorů mezi Janouškem a bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem, které naznačují, že Janoušek výrazně ovlivňoval dění na magistrátu a pražskou politiku obecně.

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK BOZP - CENTRUM PLZNĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč