Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nápad ‚šmírovat‘ byty narazil. Úvaha o kontrolách elektroměrů v Praze rozpoutala koaliční přestřelku

Jiří Pospíšil, Zdeněk Hřib a Jan Čižinský na jednání koalice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil, Zdeněk Hřib a Jan Čižinský na jednání koalice. | foto: MAFRA, František Vlček

PRAHA Žádné špehování elektroměrů nepřipustíme, reagoval lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil na slova primátora Zdeňka Hřiba o kontrole prázdných bytů. Předseda TOP 09 označil situaci za první vážný spor v pražské koalici a vyžádal si od svých partnerů z magistrátu jednání kvůli koaliční krizi. Podle Pirátů ale žádný takový návrh na stole nebyl.

Pražskou koalicí Pirátů, Spojených sil pro Prahu a hnutí Praha sobě otřásá první skutečně vážný spor. Vznikl poté, co primátor za Piráty Zdeněk Hřib v rozhovoru se serverem Aktuálně.cz uvedl, že jedním z nástrojů pro boj s bytovou krizí v Praze by mohla být kontrola prázdných bytů prostřednictvím analýzy stavu elektroměrů. Majitelům nevyužívaných bytů by pak mohlo hrozit například zvýšení daně z nemovitosti.

„Dnes píšu oficiální dopis panu primátorovi i panu (Janu) Čižinskému (lídr hnutí Praha sobě – pozn. red.), že si žádáme oficiální koaliční jednání kvůli koaliční krizi,“ řekl v pátek LN předseda TOP 09 a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil. Hřibovu vizi označil za nepřijatelný „levicový experiment“. Spor je podle Pospíšila principiální a primátorův návrh považuje za podobný programu komunistů. S Hřibem, který je až do pondělí na zahraniční cestě na Tchaj-wanu, se podle svých slov hodlá sejít hned po primátorově návratu. Hřib se do pondělí odmítá k tématu vyjádřit.

Zásah do soukromí

„Citace pana primátora hovořila o jistém počtu soukromých bytů v Praze, které nejsou využívány. Následně by prý chtěl s ministerstvem financí řešit, jaká opatření zavádět. Z toho odvozuji, že se bavíme o zvedání daně či jiném sankčním opatření,“ řekl Pospíšil. Koalice přitom podle něj až doposud řešila pouze otázku prázdných bytů, jež vlastní městské části či přímo město, o soukromých bytech prý vůbec nebyla řeč.

„Považujeme za nepřijatelné, aby docházelo ke šmírování konkrétních fyzických či právnických osob, zda a v jakém množství odebírají elektřinu, a podle toho jim hrozit uložením nové daně. Tak to od Pirátů na počátku jasně zaznělo a my to považujeme za nepřijatelný zásah do soukromí a vlastnictví lidí,“ řekl Pospíšil.

Plány pirátského primátora se nesetkaly s pochopením ani u mnoha lidí na Facebooku, kde byl článek hojně sdílen. „Zajímá mě už jen jedno – znárodňování proběhne ještě před volbami, nebo až po dalších volbách?“ ptá se sarkasticky uživatel Radek Kolář ve svém komentáři. „Bude pracováno s anonymizovanými daty? Tak určitě, to se pak ta daň zvýší anonymům a anonymně,“ komentoval zase uživatel Ivan Štefka.

Zatím žádná mapa

Podle Adama Zábranského, radního za Piráty pro bydlení, by metropole na příkladu obecních domů stanovila hodnotu odběru elektřiny v prázdném bytě. A podle dat, jež má k dispozici Pražská energetická (PRE), by mohla sestavit mapu ukazující, kolik prázdných bytů se nachází v kterých pražských čtvrtích. „Například bychom získali údaj, že v Bubenči je deset procent bytů s extrémně nízkou spotřebou elektřiny. Ale data k jednotlivým bytům bychom neměli,“ řekl Zábranský LN. Praha by pak podle něj disponovala celkem jasnou představou o tom, kolik bytů je v Praze prázdných.

„Jestli si někdo myslel, že město bude mít data ke konkrétním bytům a že ta poslouží jako podklad pro zvyšování daní, je to úplný nesmysl,“ mírní ostré reakce koaličních partnerů Zábranský.

Záměr měl podle Pirátů zaštiťovat Institut plánování a rozvoje (IPR) ve spolupráci s PRE. Zatímco z mediální přestřelky to vypadá, že práce na mapě už běží, skutečnost je podle mluvčího PRE Petra Holubce jiná. „Oficiální jednání mezi námi a IPR dosud neproběhlo. Přišly jen neoficiální dotazy na to, jaká data máme k dispozici. S magistrátem jsme zatím nekomunikovali vůbec. A ani není nic zadáno,“ uvedl Holubec.

Jak na aktuální kauzu reaguje třetí koaliční strana – Praha sobě? „Nějaké šmírování a elektroměry, to je samozřejmě nesmysl. Jsou to nepřijatelné praktiky. Na druhou stranu je situace s byty v Praze vážná,“ řekl LN lídr hnutí Čižinský. Podle svých slov by raději hledal pozitivní motivace pro majitele nemovitostí, než aby jim vyhrožoval zvýšením daní.

Čižinského Praha sobě by prý po víkendu na koaliční radě chtěla působit jako určitý moderátor, který bude současné napětí v koalici mírnit. „Taková je naše role. Byli jsme architektem té koalice, takže se budeme snažit být tím, kdo ji bude tmelit,“ uvedl Čižinský.

Nedostatkové byty v Praze

■ Praze schází k ideálnímu stavu podle Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy 20 tisíc bytů

■ Nejčastěji navrhovaným řešením krize je zjednodušení a zrychlení stavebního řízení a uvolnění nezastavěných parcel

■ Rychlejší výstavba by podle politiků vedla ke snižování cen bytů i jejich nájmů

■ Padají i návrhy, aby deset procent bytů z developerské výstavby připadlo městu jako obecní byty

■ Dlouhodobě se objevují návrhy navýšení daně z nemovitosti pro majitele prázdných bytů

■ Roky se diskutuje o takzvaném „zahušťování centra“, tedy využití veškerých možných míst pro výstavbu bytů. Z dat totiž vyplývá, že město vyjde levněji člověk bydlící v centru než ten, kdo dojíždí

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...