Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Arabka napadená pěstí v tramvaji označila policii za laxní. Ta se brání: neodbyli jsme ji

Policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie - ilustrační foto. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA Pražští policisté se důrazně ohrazují proti tvrzení napadené dívky arabského původu o jejich údajném laxním přístupu. Studentka policii zkritizovala poté, co chtěla oznámit, že jí v tramvaji kvůli několika arabským slovům udeřila neznámá žena pěstí do obličeje. O incidentu jako první ve středu informoval server Lidovky.cz.

Nedělní incident přiměl mladou studentku psychologie ke zveřejnění informací o tom, jak se na vlastní kůži setkala s „čistou formu xenofobie a předsudků“. V tramvaji ji totiž poté, co na svou mladší sestru promluvila arabsky, napadla cizí žena.

Vulgárně ji nadávala a udeřila jí pěstí. Studentka s iniciálami D.S. (redakce totožnost ženy zná, z logických důvodů ale neuvádí celé jméno - pozn. red.) si však v rozhovoru pro server Lidovky.cz postěžovala na údajně laxní přístup ze strany příslušníků policie.

Ta se ale jejímu tvrzení brání. „Operátor se ženy dvakrát dotazoval, jestli půjde osobně podat oznámení. Vysvětloval jí cestu na oddělení, kde oznámení může učinit a ona mu dvakrát odpověděla, že tak neučiní, protože nemá čas,“ ohradil se proti kritickému tvrzení napadené dívky policejní mluvčí Jan Daněk.

„Musíme se důrazně ohradit proti tomu, že by byla policie laxní nebo že by nekonala,“ dodal pro server Lidovky.cz. Redakce navíc měla možnost slyšet audiozáznam z jejího telefonátu policii.

Studentka D.S. přístup policistů popsala poněkud kriticky. „Vyprávěla jsem jim, co se mi stalo, ale cítila jsem absolutní nezájem. Pak se mě dokonce zeptali, jestli to chci skutečně nahlašovat,“ zoufá si dívka. „Potom mi volali znova, ptali se mě na to samé. Skončilo to úplně stejně. Řekli mi, že když to nenahlásím osobně, tak to ani nebudou řešit,“ líčí dále, jak proběhla komunikace mezi ní a příslušníky.

Kvůli tomu se nakonec rozhodla detaily incidentu sdělit jen neoficiální cestou. O události napsala na Facebook. „Narodila jsem se v České republice, mám české občanství, vystudovala jsem vysokou školu a volím. Pouze na základě užívání cizího jazyka se zde ale očividně člověk může stát terčem takového útoku a dle některých nemá zřejmě právo ani kontaminovat Českou republiku,“ uvedla krátce po incidentu na svůj profil. Nic podobného se jí prý nikdy nestalo.

Dívka jela v neděli kolem půl druhé hodiny se svou mladší sestrou pražskými Vršovicemi. Poté, co v tramvaji pronesly asi dvě věty v arabštině, vložila se nečekaně do jejich rozhovoru cizí žena.

„Zezadu ke mně přiskočila nějaká ženská a začala na mě ječet. Řvala ‚Co si to dovoluješ?‘ a sprostě nadávala. Řekla mi ‚ty sv*ně‘ a ‚p*čo‘. Hned potom mi vrazila pěstí do lícní kosti. Odehrálo se to všechno velmi rychle a já byla v šoku,“ vylíčila konflikt studentka pátého ročníku psychologie. Mladší sestra prý raději sklopila hlavu, protože se ženy bála.

„Nejdřív mi vůbec nedošlo, že to bylo kvůli arabštině,“ uvedla D. S. v rozhovoru pro server Lidovky.cz, co podle ní vyvolalo konflikt. „Šla vyloženě za mnou, bezprostředně po tom, co jsme mluvily arabsky. Když zjistila, že mluvím česky, neodpovídala a ignorovala mě,“ popsala dále incident.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Pražský primátor Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Pražský primátor Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Pražský primátor Zdeněk Hřib. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...