Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Naplnil se nejčernější scénář

Česko

JAK TO VIDí EVROPA

Bruselský zpravodaj francouzského deníku Libération Jean Quatremer hodnotí český výkon v čele unie jako propadák.

* LN Jak budou historici hodnotit Česko? Úspěch, či propadák?

To je vtip? České předsednictví byl průšvih. Naplnil se nejčernější scénář, že nezkušená euroskeptická země nezvládne nést odpovědnost za Evropu.

* LN Máte na mysli pád Topolánkovy vlády?

To byl největší důkaz toho, že čeští politici dají přednost domácí scéně před unií. Ale nejde jen o pád vlády. Češi neuspěli v řadě jiných ohledů - Gaza se nepovedla, plynová krize se nepovedla, celkově jste nebyli žádnou přidanou hodnotou.

* LN Zrovna plynovou krizi většina lidí hodnotí jako dobře zvládnutou. Co vám chybělo?

Topolánek týden tvrdil, že jde o ekonomický spor, přitom každý věděl, že je to politický tah Ruska. Ztrácel čas, plyn mohl téct dřív, kdyby se toho Češi chopili zodpovědně. Stejně tak měl Topolánek hned odjet do Gazy a neposílat za sebe jenom ministra zahraničí.

* LN Mluví z vás okouzlení aktivismem Nicolase Sarkozyho. Není jádro problému v tom, že se Čechům nepřiznávají úspěchy, protože se tak hlasitě nebili v prsa jako váš prezident?

Nesouhlasím. Sám jsem Sarkozyho několikrát zkritizoval. Ale on aspoň věděl, jaká je jeho role. Nosil evropskou vlajku, bral se za zájmy unie. Češi ne.

* LN Kritika Čechů se týká i Václava Klause. Jaký je důvod?

Protože Klaus je problém a zatemňoval předsednictví. Když už totiž Topolánek řekl něco rozumného, Klaus kontroval z opačné strany. Jakému vzkazu předsednické země se pak má věřit? Nevypořádali jste se s ním, a nevíte proto ani, co s Lisabonem.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!