Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Napravit 'poškozenou značku' zelených se bude opět snažit Liška

Česko

  16:15aktualizováno  16:57
PRAHA - Stranu zelených povede i nadále její dosavadní předseda Ondřej Liška. V tajné volbě na sjezdu strany získal 125 hlasů z 209. Liška byl jasným favoritem volby, jeho protikandidáti výraznou podporu nezískali.

Ondřej Liška uhájil post předsedy zelených. foto: ČTK

Novými místopředsedkyněmi Strany zelených se dnes na závěr třídenního sjezdu staly Petra Kolínská a Ivana Fajnorová. Do předsednictva se dostal i ostrý kritik dosavadního vedení Matěj Stropnický.

Liška nebyl jediným uchazečem o nejvyšší stranickou funkci. Už během dne ale na sjezdu opakovaně zaznělo, že nemá vážného protikandidáta. Zvolení Lišky bylo nicméně jediným personálním rozhodnutím, na kterém se zelení poměrně snadno shodli.

Komplikovaná volba místopředsedy

Delegáti se na několik hodin zadrhli u volby prvního místopředsedy. Nakonec se jím stal bývalý poslanec SZ Přemysl Rabas, který se ale původně o funkci vůbec neucházel. Jako východisko z patové situace navrhl Rabase staronový šéf strany Liška.

O funkci první místopředsedkyně se původně ucházela šéfka pražských zelených Petra Kolínská a pražský zastupitel Petr Štěpánek. Ani jeden z nich ale nezískal potřebný počet hlasů.

Několik dalších pokusů o zvolení Liškova zástupce pak skončilo neúspěchem, přestože se Kolínská vzdala kandidatury. Večerní jednání sjezdu tak ukázalo, že strana je stále rozdělená na různé tábory a těžko hledá širší shodu. Zelení dokončí třídenní sjezd v neděli.

Hlídací psi veřejného zájmu

Liška novinářům řekl, že od sjezdu dostal "dosti silný mandát v době, kdy zelení mají za sebou složité a těžké období, za které cítí odpovědnost".

Zelení by se podle něj nyní měli soustředit na vybudování silnou struktury a členské základny v regionech a stát se "hlídacím psem veřejného zájmu".

Příležitostí je podle něj to, že nynější vládní strany i opoziční ČSSD se pohybují "v konceptech minulého století" a nemají skutečný zájem na boji proti korupci.

Zelení jsou podle Lišky nyní sice značka, která je společensky v defenzivě, povzbuzením ale prý je, že se do strany po prohraných jarních volbách přihlásilo několik stovek mladých lidí. Chystá také projekt "zelené univerzity", která by straníky vybavila expertním zázemím o naučila je účinně argumentovat.

Za svou chybu považuje to, že se mu zatím nepodařilo stranu více sjednotit. Volání po usmíření rozhádaných křídel strany se na sjezdu ozývalo často.

Někteří z delegátů Liškovi vyčetli i to, že dost nespolupracuje s někdejším šéfem strany a ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem.

Bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík (vpravo) a jeho bývalý asistent Samuel Kašpar s potomky

Bursík přišel bez pozvánky

Bursík a někdejší poslankyně strany Kateřina Jacques odpoledne mezi delegáty přišli i se svou roční dcerou Noemi. V kuloárech si ale stěžovali na to, že nedostali oficiální pozvánku. "Já si myslím, že jsme se nedopustili žádného faulu ani faux pas, nebyl v tom rozhodně žádný zlý úmysl," řekl Liška. Zdůraznil, že Bursík je členem republikové rady strany, a má tak automatický přístup na sjezd.

Z úst většiny Liškových protikandidátů i některých dalších delegátů zaznělo, že Liška je příliš spojen se starým vedením strany a zelení nemohou změnit před veřejností tvář, pokud si ho nechají v čele. Připomněli navíc, že Liška zatím jako předseda jednoznačně prohrál všechny volby.

"Asi stěží teď přinese něco nového. Mě na té politice strany zelených nejvíce chybí to, že nevidím, že by tady byla nějaká výrazná osobnost, která by formulovala argumenty, pozice v oblasti ochrany životního prostředí," komentoval Liškovo znovuzvolení Bursík.

Liškovi protikandidáti

Na předsedu kandidoval kromě Lišky také vedoucí analytické sekce SZ Karel Helman z Prahy 4 a Giuseppe Maiello, předseda základní organizace Strany zelených v Klánovicích. Přímo na sjezdu oznámili zájem o předsednické křeslo další dva kandidáti - Martin Marek a Ivana Kyselková. Nejvíce hlasů z Liškových protikandidátů získal Helman, kterého volilo 35 delegátů. Miello dostal 27 hlasů.

Autoři: ,