3. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nařčení Zemana z rakoviny? Do věci se vložila policie, radní je podezřelý z pomluvy

Miloš Zeman během návštěvy Plzeňského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman během návštěvy Plzeňského kraje. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Jméno žádného jiného komunálního politika neproběhlo v uplynulém roce tolika médii jako brněnského radního Svatopluka Bartíka. Politik veřejně nařkl prezidenta Miloše Zemana, že ho sužuje rakovina v terminální fázi. Podle zjištění serveru Lidovky.cz už Bartíka prověřují kriminalisté, podezírají ho z pomluvy. Vedle toho se proti Bartíkovi vede i civilní řízení na ochranu osobnosti.

Jako by na sociální síti Facebook odpálil Bartík verbální trhavinu, když loni 7. listopadu zveřejnil status o údajném fatálním onemocnění prezidenta Zemana. Se svým prohlášením přišel jen pár dní před tím, než ministerstvo vnitra uzavřelo lhůtu pro podání kandidatur na Pražský hrad. Radního v jeho konání prý vedlo přesvědčení, že lidé mají mít o adeptech na nejvyšší ústavní funkci v zemi všechny relevantní informace.

„Za chvíli skončí uzávěrka nominací na Hrad, takže je možno jít ven s pravdou o zdraví Miloše Zemana. Má rakovinu, metastáze na více místech, svoji diagnozu zná už cca 3 týdny, léčbu odmítl, prognóza 3 - 7 měsíců. Zdroj z pochopitelných důvodů nezveřejňuji. Konec hlášení,“ uvedl na svém Facebooku politik, který na brněnské radnici reprezentuje hnutí Žít Brno. 

Jeho slova strhla mimořádně prudkou reakci, do útoku vyrazil i Hrad. Právníci prezidenta obratem podali trestní oznámení pro pomluvu. Po dlouhém váhání odpovědný státní zástupce předal podání do rukou policie, která v druhé půli ledna začala konat. „Ve věci byly policejním orgánem zahájeny úkony trestního řízení,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Ivo Hahn, náměstek Městského státního zastupitelství v Brně, kam se Hrad obrátil.

Nepravdivost tvrzení musí prokázat policie

Trestní řízení v praxi znamená, že policie vyhodnotila oznámení jako důvodné. Radní je v tuto chvíli podezřelý z trestného činu. Pokud kriminalisté své podezření doloží, radního obviní. V krajním případě riskuje komunální politik až dva roky vězení, ale k prokázané pomluvě obvykle soudy přistupují nanejvýš podmíněnými tresty případně uložením obecně prospěšných prací a pokutou.

„Pro mě je to zcela všední situace, měl jsem v souvislosti se svou veřejnou a politickou činností na krku už patnáct trestních oznámení. Vše bylo odloženo,“ sdělil serveru Lidovky.cz Bartík, jak svou kauzu vnímá. Sám velmi krátce po zveřejnění třaskavého statusu pochopil, že přestřelil. Stovky kritických výpadů vůči jeho osobě ho donutilo, aby příspěvek o kondici hlavy státu stáhl. 

Český prezident Miloš Zeman hovoří s novináři před svým vystoupením na...
Prezident Miloš Zeman se setkal 8. listopadu v rámci návštěvy Olomouckého kraje...

Pomluvou rozumí trestní zákoník to, že jde o výrok, jenž může ohrozit vážnost napadeného ve společnosti, narušit jeho rodinné vztahy či ho jinak poškodit. Kauza bude podle oslovených právníků pro kriminalisty výzvou. Podle dostupných informací se policie ještě nemusela seriózně zabývat tvrzením, zda veřejně známá osobnost trpí vážnou chorobou. 

„Správně by policie měla dokazovat, že ten údaj je nepravdivý. Vinu pachatele musí dokazovat orgány v trestním řízení, protože u soudu důkazní břemeno nese státní zástupce,“ sdělil k tomu serveru Lidovky.cz respektovaný advokát Tomáš Sokol. Podle jeho soudu by se však měla společnost s pomluvou vypořádat spíše prostředky civilního práva, jež jedinci poskytuje prostředky na ochranu osobnosti.

‚Zdravotní dokumentace? Bez komentáře‘

V případě Bartíka se přitom zmíněné civilní řízení také rozběhlo. Hradní právníci vedle trestního oznámení brání svého šéfa i zmíněnou žalobou na ochranu osobnosti, již v listopadu podali k Městskému soudu v Brně. Tam naopak musí Bartík prokázat, že o stavu prezidenta měl pravdivé informace. Zeman vyčíslil svou pověst na 5 milionů korun, které od radního žádá jako kompenzaci. 

07.listopadu 2017 v 15:53, příspěvek archivován: 02.února 2018 v 12:31

Jsou to odporné lži a ten, kdo je šíří, je lidský odpad. Na S. Bartíka bude podána žaloba a trestní oznámení. https://t.co/l2R3U2dUYt

Soud zatím jednání nenařídil, aktuálně shromažďuje vyjádření obou stran k žalobě. Současně podniká kroky, aby se v síni mohly projednat patřičné důkazy. „Pokud jde o dotazy ohledně zdravotní dokumentace, tak soud nebude s ohledem na skutečnost, že se jedná o soukromoprávní spor, věc více komentovat,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Petra Hovorková na dotaz, zda budou předmětem sporu i lékařské zprávy.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček Bartíkovo vystoupení ostře odsoudil, radního nazval odpadem. Paradoxně však pomohl k šíření zprávy, když příspěvek sdílel na sociální síti Twitter. Zeman se s útokem na svou kondici vyrovnal po svém při interview na spřátelené TV Barrandov. „Ten člověk je svině, tohle se prostě nedělá,“ poznamenal na adresu brněnského politika.  

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)