Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Narkomany mají ´léčit´lékárníci

Česko

  19:45
PRAHA - Lékárny by už nemusely sloužit jen k prodeji léků. Česká lékárnická komora totiž chce, aby školení lékárníci poskytovali narkomanům v lékárnách substituční léčbu. To v současné době mohou pouze specializovaní lékaři.
Drogy-ilustrační foto.

Drogy-ilustrační foto. foto: Reprofoto

A to je právě problém. Substituční léčba je totiž pro většinu narkomanů nedostupná. Center, která ji poskytují, je v Česku jen velice málo a závislí lidé musejí každý den jezdit daleko za svým lékařem.

Nově by jim tak mohlo stačit zajít do nejbližší lékárny, která bude substituční léčbu nabízet. „Tato léčba je pro toxikomany velmi špatně dostupná, v některých krajích dokonce úplně chybí, a k lidem se tak ani nedostane. Jiné zase odradí to, že musejí dojíždět za lékařem často velmi daleko,“ vysvětlil vedoucí Centra adiktologie Michal Miovský s tím, že klientů, kteří potřebují léčbu, je v současné době mnohem víc než center, která ji nabízejí.

Substituce je určitý způsob léčby, kdy je užívání původní drogy nahrazeno lékařsky předepsaným užíváním látky s podobnými účinky a vlastnostmi, ale s výrazně menšími riziky.

Česká lékárnická komora už začala proškolovat první lékárníky, kteří by ji mohli nabízet. „Myšlenka je taková, že by klient centrum nenavštěvoval denně ani týdně, ale pouze jednou. Lékař by mu sestavil substituční plán a na jeho základě by lékárník klientovi vydal lék. Toxikoman by si pro něj už nemusel jezdit k lékaři,“ řekl prezident komory Stanislav Havlíček. Ten také chce, aby v lékárnách fungovala i poradenská činnost pro příbuzné a blízké narkomanů.
 
Substituční léčba by však nefungovala ve všech lékárnách. „Mohla by, ale my nepředpokládáme, že všechny lékárny ji budou chtít nabízet,“ řekl Havlíček. Navíc možnost provádět substituční léčbu s sebou ponese i několik podmínek. Například absolvování kurzu „lékárnický adiktolog“. Lékárny budou také muset mít speciální technické vybavení a zázemí.

Nápadem zřídit v lékárnách substituční léčbu se odborníci inspirovali například ve Finsku či Velké Británii. V Česku by mohla začít fungovat nejdříve v roce 2010.

***

Mohlo by vás zajímat