Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní: 70 tisíc za metr plochy

Česko

Možná už na podzim se stanice metra Národní třída na šestnáct měsíců uzavře kvůli plánované stavbě. Stejný osud čeká i další stanice. Pozemky investor navíc získal podle odborníků poměrně levně.

PRAHA Stanice metra Národní třída se promění. Jak již LN informovaly, na místě zastávky vznikne komplex budov s názvem Copa Center.

Pozemky zakoupil mediální magnát a investor Sebastian Pawlowski. Jeho firma Copa zaplatila za téměř šest tisíc metrů čtverečních 425 milionů korun. To je přes sedmdesát tisíc korun za metr čtvereční. V okolí Národní třídy přitom šlo o cenu přinejmenším raritní. „Například proluka na rohu Mikulandské a Národní třídy se prodala mnohem dráž,“ uvedl Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří České republiky. Podle dostupných informací byla cena za metr čtvereční proluky 230 tisíc korun. „Pozemek s metrem je velice lukrativní. Dá se předpokládat, že jeho cena v této lokalitě by měla být velmi vysoká,“ dodal Borůvka.

„K dohodě došlo v roce 2002 na základě výběrového řízení. Toho se zúčastnilo sedm subjektů. Druhá nejvyšší nabídka byla o 150 milionů nižší než nabídka naší společnosti,“ uvedla mluvčí Pawlowského společnosti Karin Cífková.

Sebastian Pawlowski vlastní nejednu lukrativní budovu. Kromě Slovanského domu v ulici Na Příkopě například také Škodův palác v Jungamnnově ulici, který nyní pronajal magistrátu.

Podle Kateřiny Bečkové z Klubu za starou Prahu jsou takové vztahy podivné. „Magistrátní památkáři mají zájem hlavně na rozvoji developerských projektů. Ačkoliv se dostávají do kolize s památkovou koncepcí, je pro ně nemyslitelné, aby je magistrát nepovolil. Myslím tím konkrétně projekty Copa na Národní nebo Orca,“ řekla Bečková.

Stavět se začne možná už v září Stavbě je nakloněn magistrát i Praha 1. „Nyní místo reprezentuje neorganickou proluku, vzniklou demolicí domů za účelem stavby stanice metra. Umístění metra bude do patra minus 1,“ uvedl Jakub Vaculín z kanceláře starosty Prahy 1.

„Projekt navazuje na okolní zástavbu, nedá se tomu nic vytknout,“ řekl historik architektury a současně člen památkové komise pražského magistrátu Zdeněk Lukeš. Přesto stavba zatím nemá stavební povolení. „Stavební povolení vydáno není, je to otázka možná i měsíců, kdy se začne stavět,“ uvedl Vaculín. Někteří účastníci řízení se totiž odvolali. Podle Cífkové to zřejmě byli sousedi budoucí stavby kvůli obavám, že je stavba zatíží.

Dopravní podnik přesto počítá s tím, že zastávku Národní třída kvůli stavbě zavře cestujícím již od září. „Výstavba by měla začít na podzim, tak je projekt naplánován, a my s tím počítáme,“ řekl mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Florenc a další Stanice Národní třída je podle historika architektury Zdeňka Lukeše již od komunismu postavená jako provizorní. „Od začátku se počítalo s tím, že se zastaví domy. To místo k tomu vybízí,“ řekl Lukeš. Stavět by se podle něj mohlo i nad další „provizorní stanicí“. Nad vestibulem zastávky Florenc.

Podle mluvčí Prahy 8 Heleny Šmídové se taková jednání vedla před dvěma lety. „Oslovil nás, tuším, magistrát s tím, zda bychom souhlasili se stavbou. A nejenom kvůli Florenci, ale také kvůli výstavbě na Invalidovně a snad i na zastávce Křižíkova,“ řekla Šmídová.

Stavba by si vyžádala také uzavření zastávky pro cestující. „To už je budoucnost, tam jednání nepokročila. Florenc nabízí spoustu možností,“ uvedla mluvčí.

Stavbu na Florenci by Karlín uvítal. V případě povodně by to byl podle Šmídové dokonce přínos. „Spodní voda v zastávce stavbu nadzvedává. Kdyby nad metrem stála vetší budova, staticky by zastávku usadila,“ řekla Šmídová.

Mluvčí dopravního podniku, jehož je část pozemků u zastávek, si však na takové plány nevzpomíná. „K tomu nic nevím,“ řekl Ondřej Pečený.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat