25. února 2017 16:26, aktualizováno 26. 2 10:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Národní galerie zůstává zavřená. Důkaz neschopnosti Fajta s Hermanem, kritizuje Knížák

Národní galerie v Praze musela nečekaně zavřít všechny své budovy. Důvodem jsou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní galerie v Praze musela nečekaně zavřít všechny své budovy. Důvodem jsou... | foto: ČTK

PRAHA Všechny budovy Národní galerie zůstávají kvůli sporu s bezpečnostní agenturou uzavřené i v neděli. Agentura v pátek vypověděla smlouvu. Tvrdí, že ji galerie od listopadu neplatí za služby. Budovy se otevřou opět v úterý, v pondělí bývá tradičně zavřeno. V neděli to řekl vedoucí odboru PR a marketingu Miroslav Krupička. Platnost zakoupených vstupenek je prodloužena do května.

Podle informací serveru Lidovky.cz tato situace nenastala poprvé. Již v minulosti Národní galerie přestala platit na nějakou dobu bezpečností agentuře, která se tehdy o bezpečností služby starala. Tehdy se však Národní galerie na přerušení plateb s bezpečnostní agenturou smluvně dohodla.

Galerie má podle registru smluv uzavřenou od konce září smlouvu s bezpečnostní agenturou ABAS IPS Management. Trvat původně měla do března 2020. „Národní galerie Praha nezaplatila do dnešního dne faktury za služby poskytnuté od listopadu loňského roku. Jen za listopadové a prosincové faktury činí dlužná částka více než šest milionů korun. Jsme překvapeni, že takto se chová společnost zřizovaná státem,“ sdělila v sobotu mediální zástupkyně agentury Eva Kijonková. Agentura podle ní nabídla galerii základní bezpečnostní ochranu všech budov po dobu nezbytně nutnou.

Opakovaně porušovali své povinnosti, tvrdí šéf NG

Národní galerie ale smlouvu s agenturou obnovit nechce. Podle jejího ředitele Jiřího Fajta bylo důvodem uzavření budov opakované závažné porušování povinností ze strany agentury. „K podobné situaci, i když v menším měřítku, bohužel docházelo i v uplynulých měsících. Vedení národní galerie se snažilo tyto problémy věcně řešit, ovšem bez úspěchu,“ doplnil Fajt.

Podle něj ani za této situace nebyla ohrožena bezpečnost sbírek a budov. „Neplnili své závazky, nestavěly celé směny a z toho důvodu jsme nemohli otevírat své objekty v minulosti. Toto byl předmět sporu. Považuji to za naprosto neseriózní,“ řekl v neděli České televizi.

Bezprecedentní událost

Galerie o situaci informuje přímo na dveřích jednotlivých budov a také na svých webových stránkách. „Národní galerie v Praze je nucena z neočekávaných technicko-provozních důvodů uzavřít všechny své budovy. Této skutečnosti upřímně litujeme a omlouváme se za vzniklé nepříjemnosti,“ uvádí na svém webu. O vývoji chce galerie i nadále informovat na webu.

Bývalý ředitel NG Milan Knížák považuje uzavření všech objektů galerie za bezprecedentní událost. „Je to další důkaz absolutní nekompetentnosti a neschopnosti Jiřího Fajta a ministra Daniela Hermana, který ho drží na ředitelském postu a odmítá respektovat kritické hlasy,“ sdělil Knížák. Fajt by měl podle něj být okamžitě odvolání a Herman by měl podat demisi. „Ochrana a prezentace sbírek je prvořadým úkolem Národní galerie,“ dodal Knížák.

Galerie hospodaří se šesti historickými budovami, spravuje na 400 000 uměleckých děl v hodnotě stovek miliard korun. Celkem si vloni přišlo její výstavy i stálé expozice prohlédnout 712 690 lidí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!