29. dubna 2019 16:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Národní galerii nebude plánovaná výstava indických uměleckých pokladů. Partneři ji odřekli, řekl odvolaný Fajt

Odvolaný ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt hovoří na zahájení výstavy děl... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odvolaný ředitel Národní galerie Praha Jiří Fajt hovoří na zahájení výstavy děl... | foto: ČTK

PRAHA V Národní galerii Praha (NGP) se na podzim neuskuteční výstava, která měla představit umělecké poklady z královské sbírky v severoindickém Rádžasthánu. Unikátní měla být především tím, že se poprvé v evropské galerii mělo ukázat indické umění přímo z těchto sbírek, nikoli exponáty vlastněné americkými či evropskými muzei.

Zahraniční partneři výstavu v pondělí odřekli, uvedl bývalý šéf NGP Jiří Fajt, který projekt připravoval. Výstava se podle něj pravděpodobně uskuteční v některé jiné zemi, neboť zájem o ni je velký.

Výstava Poklad mahárádži: Indické umění z Džódhpuru se měla otevřít v říjnu ve Valdštejnské jízdárně a mělo ji také doprovodit širší představení indické kultury. Pro zahraniční partnery bylo klíčové osobní jednání, řekl Fajt, který před několika měsíci také v Indii o výstavě vyjednával.

Fajt v pondělí potvrdil, že byl osloven kvůli schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohledně svého odvolání. Fajt ale odjel do Berlína, kde dříve pracovně působil, a uvedl, že v příštích dnech se do Česka nevrátí. Kdy by se tedy mohla schůzka uskutečnit, zatím neví. „Mým prioritním zájmem je očistit své jméno,“ uvedl. S důvody svého odvolání nesouhlasí, autorská smlouva, kterou kritizuje Staněk, je podle něj standardní nástroj. Potvrdil to i ředitel Národního divadla Jan Burian, který také jako statutární zástupce příspěvkové organizace vytvořil pro ND autorské dílo a ošetřil ho stejnou smlouvou. Podle Fajta jsou důvody jeho odvolání, které Staněk zmiňuje, zástupné.

Galerie přijde i o dar čítající 800 exponátů

Dalším projektem, za kterým bývalý ředitel NGP stál a který druhá strana po jeho odvolání odřekla, je získání sbírky moderního a současného umění manželů Zemanových. Podpis smlouvy, jímž by přes 800 exponátů mělo přejít pod NGP, byl plánován na 26. dubna, týden po Fajtově odvolání. „Petr Zeman v den mého odvolání navíc zemřel a vdova Eva Kunstová dál nechce s Národní galerií Praha jednat,“ uvedl Fajt.

Zemanovi chtěli svou sbírku věnovat původně Ústeckému kraji, který už zakoupil pro vystavení obrazů Emila Filly, Jana Zrzavého či Františka Kupky objekt v Žatci. Vystavení děl v chmelařském městě, kde manželé částečně žili, bylo jejich podmínkou smlouvy. Fajt byl připraven díla pod hlavičkou NGP prezentovat v Žatci. Manželé nabídli kraji na 824 exponátů, převážně malířských a sochařských děl. Umělecká hodnota sbírky je nevyčíslitelná, finanční hodnota se odhaduje na 750 milionů korun.

Darovací smlouvu schválili zastupitelé v září 2016. V dubnu 2017 dárci stanovili Ústeckému kraji podmínky, které souvisí s budoucí prezentací daru. Manželé chtěli, aby v Žatci vznikla pro sbírku nová galerie. „Já myslím, že to není prioritní úkol kraje. Jestli to je cenná sbírka, měl by si někdo udělat galerii a udělat ji tak zajímavou, aby mu tam chodili lidi,“ řekl tehdy opoziční zastupitel a teplický senátor Jaroslav Kubera (ODS). Loni počátkem roku zastupitelé neschválili dodatek smlouvy, v němž bylo uvedeno, že pokud do 28. února nebude schválen, celá darovací smlouva padá.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!