130 let
Obrazem

Národní muzeum mění tvář. Nabídne 80 tisíc předmětů včetně legendárního plejtváka

Česko
  •   6:00
PRAHA - Několikaletá generální rekonstrukce za přibližně jednu a tři čtvrtě miliardy korun je téměř u konce. Historická budova Národního muzea v Praze se již brzy opět otevře veřejnosti v novém „kabátu“. Vedení instituce proto odtajnilo podobu nových stálých výstav, které budou zpřístupněny v letech 2019 a 2020. Návštěvníkům nabídne vzácné sbírkové předměty, vrátí se i legendární kostra plejtváka.

Místo diamantu za miliony broušené sklo. Národní muzeum má ve sbírce bezcenné exempláře

„Expozice budou moderní, úplně jiné a hlavně komplexní, budou se věnovat celým dějinám, veškeré přírodě,“ přiblížil serveru Lidovky.cz Michal Lukeš, ředitel Národního muzea. Celkově instituce vystaví na 80 tisíc předmětů, což je o třetinu více, než tomu bylo před uzavřením renesanční budovy v horní části Václavského náměstí v roce 2011.

Zázraky evoluce: Zoologická expozice o bezobratlých, rybách, ptácích i savcích....
Zázraky evoluce: Zoologická expozice o bezobratlých, rybách, ptácích i savcích....

Výstavní plocha v důsledku toho narostla oproti původní rozloze o polovinu na dvanáct tisíc metrů čtverečních. „Bude i speciální dětské muzeum a asi čtyři tisíce metrů společenských ploch pro kavárnu či odpočinková místa,“ doplnil Lukeš se slovy, že primární změnu představuje hlavně uživatelská příjemnost.

Nové stálé expozice Národního muzea

Příroda: Tématem je Svět nerostů a Česká okna do pravěku. Unikátním exponátem je kost Burianosaura, zatím jediného dinosaura nalezeného na českém území, či téměř 80 kg těžký železný meteorit Campo De Cielo.

Zázraky evoluce: Zoologická expozice o bezobratlých, rybách, ptácích i savcích. Tématem je pohyb jako základní projev života. K vidění bude třeba unikátní dvoumetrový model kudlanky nábožné.

20. století: Představí významné události a osobnosti, ale také osudy obyčejných lidí od počátku první republiky po 21. století. Návštěvníci uvidí například pero z podpisu kapitulace německých vojsk v Praze po roce 1945.

Dětské muzeum: Nabídne volnočasový prostor kombinující metodu interakce s autentickými sbírkovými předměty. Tématy budou Prvohorní moře, Lovci mamutů, Středověk a Objevování tajemství přírody.

Spojovací chodba: Multimediální prostor s vizuálním a zvukovým působením na návštěvníka. Tématy budou: Dějiny mezi léty 1918 až 2018 v prostoru Václavského náměstí a Architektonický vývoj prostoru Václavského náměstí od konce 19. do konce 21. století.

Dějiny: Představí vývoj českých zemí od 9. století do první světové války. K vidění bude třeba horoskop Albrechta z Valdštejna nebo pohřební štít Petra Voka.

Lidé: Celek propojující témata antropologie a archeologie. Návštěvníci zhlédnou například Travertinový výlitek mozkovny neandrtálce z Gánovců u Popradu.

Klenotnice a mincovní kabinet: Prezentace řemeslné práce z drahých kamenů a vzácných kovů a numismatická expozice, která představí platidla od pravěku až do současnosti. K vidění bude novorenesanční diadém Emy Destinové nebo 5 haléř 1924 – nejvzácnější tuzemská mince 20. století.

Národní muzeum – ačkoliv jen částečně - bude veřejnosti znovu zpřístupněno symbolicky 28. října, tedy v den, kdy si národ připomene 100. výročí od založení československého státu. Letos rovněž uplyne 200 let od založení instituce. S celkovou kolaudací historické budovy se ale počítá až na jaro příštího roku. První stále výstavy se otevřou ještě později, v listopadu 2019.

Dohromady bude pro návštěvníky nachystáno osm nových neměnných expozičních celků: Příroda, Zázraky evoluce, 20. století, Dětské muzeum, Spojovací chodba, Dějiny, Lidé a Klenotnice a mincovní kabinet. Podle mluvčí instituce Kristiny Kvapilové jde o největší výstavní projekt v českých dějinách.

„Expozice vycházejí ze sbírkového charakteru muzea, kdy se propojují historická a přírodovědecká témata. Zároveň využívají nejmodernější prezentační formy, audiovize i doprovodné interaktivity,“ uvedla.

Zcela obměněné sbírky

K nahlédnutí budou i předměty, které byly vystavovány jen při výjimečných příležitostech nebo dokonce nikdy. Mezi takové unikáty patří například nejdražší exponát, jímž Národní muzeum disponuje, diamantový náhrdelník Naděždy Kramářové, pokladnička, do níž se vybíraly finanční prostředky na postavení Národního divadla, či kost Burianosaura, zatím jediného dinosaura nalezeného na českém území.

„Z podoby expozic, kterou návštěvníci znali do roku 2011, zůstane v prostorách umístěn exponát Plejtváka myšoka a zároveň část mineralogické expozice, která byla prohlášena za kulturní památku a stala se tak památkově chráněnou součástí budovy,“ dodala Kvapilová.

První – krátkodobá - výstava, kterou muzeum chystá pro veřejnost již na říjnové slavnostní otevření, bude věnována zmiňovanému 100. výročí vzniku Československa. Založena bude na konkrétních lidských osudech. Návštěvníky provede historií 20. století a soužitím Čechů a Slováků ve společném státě.

Před zahájením rekonstrukce byla muzejní budova v žalostném stavu. Zdi byly obalené vrstvou špíny a část vnější výzdoby opadala. Původní plány hovořily o tom, že zrekonstruované muzeum se otevře již v roce 2016. Kvůli problémům s výběrovým řízením na zhotovitele se ale později termín posunul na duben 2018. Právě 15. dne tohoto měsíce zahájilo Národní muzeum před 200 lety svou činnost. Náročnost oprav ale datum dokončení znovu posunula.

Autor: Robert Sattler