28. září 2018 7:46, aktualizováno  7:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Národní oslavy 100 let Československa začnou spuštěním opraveného orloje

pražský orloj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pražský orloj | foto: Tomá KristLidové noviny

PRAHA Spuštěním opraveného staroměstského orloje v pátek odpoledne začnou měsíční národní oslavy 100 let Československa, které vyvrcholí 27. a 28. října. Vznik státu připomenou také dny otevřených dveří ve státních institucích, začíná několik výstav. Na Pražském hradě se za účasti prezidenta Miloše Zemana uskuteční oslavy 100 let českého sportu. Blížící se výročí republiky vzpomenou lidé v den svatováclavského svátku také v regionech.

Zrestaurované sochy apoštolů vyjdou na orloji poprvé z nových vitrážových okének v 18:00. Podoba okének, astrolábu i mechanika stoje se rekonstrukcí vrátila do původnější podoby. Orloj byl letos kompletně demontován poprvé od poválečných let.

Už po poledni Zeman na Pražském hradě poobědvá s medailisty z olympijských her či mistrovství světa. Dny otevřených dveří lidem zpřístupní budovy ministerstva financí a obrany, Úřad vlády otevře Lichtenštejnský palác, ministerstvo kultury Nostický palác. V Obecním domě bude zahájena výstava nazvaná 28. říjen, Národní zemědělské muzeum otevře expozici Největší objev - Fenomén zemědělství ve 100 předmětech.

Oslavy vzniku Československa jsou koncipovány jako měsíční festival v ulicích. Výročí připomínají vedle výstav, koncertů, divadelních představení a happeningů také audio a videospoty v televizi, rozhlase a na internetu. Oslavy vyvrcholí v posledních říjnových dnech mimo jiné vojenskou přehlídkou, otevřením opraveného Národního muzea a tradičním udělováním státních vyznamenání.

Oslavy v Chicagu

V Chicagu začíná v pátek série akcí, kterými si krajané pod patronátem generálního konzulátu České republiky připomenou sté výročí vzniku Československa. Během oslav vystoupí například Česká filharmonie. Oslavy se budou konat ve dnech 28. až 30. září a 3. až 4. listopadu. Jedním z vrcholů je dnešní galavečer, na který byli jako čestní hosti pozváni mimo jiné pravnučka Tomáše Garrigua Masaryka Charlotta Kotíková, vnučky Frances Craneové, která byla do rozvodu v roce 1931 pět let manželkou Jana Masaryka, či vnuk chicagského starosty Antonína Čermáka Anton Cermak Kerner.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz