Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nepřijímejte demisi Valachové, vyzvala Sobotku Národní rada pro sport

Kateřina Valachová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Valachová. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Národní rada pro sport vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby nepřijal demisi ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD). Tu postoj sportovců překvapil. Demisi má připravenou a chystá se ji ještě v pátek odpoledne předat premiérovi.

V pondělí se zároveň od 17:00 hodin sejde Výkonný výbor Českého olympijského výboru (ČOV), aby řešil nastálou finanční situaci v tuzemském sportu. Z dosud naplánovaných šesti miliard totiž přiteklo na svazy pouhá miliarda. Dle informací Lidovky.cz se ale zatím nebude řešit budoucnost Miroslava Pelty, který je místopředsedou ČOV.

Národní rada pro sport spontánně ministryni absolutně podpořila, řekl novinářům po jednání předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. „Paní ministryně, tak jak to my vnímáme, ve finále doplatila na to, že se snažila ve financování sportu nastavit naprosto jasná a pevná pravidla rozdělování peněz, kde by vlivy jednotlivců byly minimální. Z hlediska nastavení prostředí ve sportu jsme přesvědčeni, že jednala velmi dobře a kulturu ve sportu posunula kupředu, i když to dneska tak nemusí vypadat,“ uvedl.

Sportovci nechtějí, aby Valachová ve funkci skončila. „Národní rada pro sport mě jednohlasně pověřila k tomu, abych vyzval premiéra republiky, aby nepřijímal demisi paní mistryně. Myslíme si, že by bylo velmi dobře, aby paní mistryně svoji misi dokončila,“ prohlásil Kejval.

Na zápase ligové Slavie (zleva): Karel Březina, Bohuslav Sobotka, Miroslav...
Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta (vlevo) u Obvodního soudu pro...

Valachová neví, zda postoj sportovců na jejím odchodu něco změní. „Já se přiznám, že jsem moc neměla čas nad tím ani přemýšlet, protože sama jsem byla překvapená tou situací. Já budu s panem premiérem mluvit dnes odpoledne. Já to nechci v tuto chvíli komentovat. Mám demisi připravenou a podám ji panu premiérovi,“ řekla.

Valachová v úterý oznámila, že rezignuje k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu ovlivňování sportovních dotací, kvůli níž je ve vazbě její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Nechce prý dávat ministru financí Andreji Babišovi (ANO) záminku k odvádění pozornosti od jeho problémů a útokům na ČSSD. Její bývalá náměstkyně Kratochvílová je podezřelá, že se se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou domlouvala na rozdělování investičních dotací.

FAČR má předložit národní radě pro sport zprávu o financování, svazy dostanou polovinu dotací v červnu

Ministryně školství Kateřina Valachová a Národní rada pro sport vyzvaly Fotbalovou asociaci ČR k předložení podrobné zprávy o vnitřním financování. Teprve po prostudování tohoto dokumentu se bude řešit další postup financování fotbalu poté, co FAČR a její předseda Miroslav Pelta byli obviněni ze zneužívání dotací.

"Vyslechli jsme zástupce fotbalové asociace, kteří podali své vysvětlení aktuální situace. Rada je vyzvala, aby asociace bezodkladně předložila podrobnou zprávy o vnitřním financování," řekla Valachová na páteční tiskové konferenci po zasedání rady. "Do té doby, než tuto zprávu prozkoumáme, nebudeme postupovat dál v otázce, jak bude FAČR financována," dodala.

Ostatním sportovním svazů by do června měla doputovat záloha ve výši 50 procent loňských dotací, než nově složené komise dotační programy prověří. Zbytek peněz obdrží po novém posouzení žádostí. Zajištěny by měly být také prostředky na významné sportovní akce pořádané v České republice a přípravu olympioniků.

Do sportu letos zamířila zhruba miliarda ze šesti miliard, která je ve státním rozpočtu pro tyto účely vyčleněna. Zbytek dotací byl pozastaven v souvislosti s podezřením, že se na rozdělování peněz na investice domlouvala bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová se šéfem fotbalové asociace Miroslavem Peltou.

Sportovní svazy na svou činnost nedostaly ani korunu. "Takzvaný program V bude vyhlášen znovu. V červnu chceme zajistit, že nejméně padesát procent dotace minulého roku zamíří do sportovních svazů zálohově," řekla Valachová. Program bude vyhlášen znovu a žádosti budou nově posouzeny.

Rychle by mělo být zajištěno také financování významných akcí, aby neutrpěla mezinárodní prestiž České republiky a závody se mohly bez problémů konat. "Aktuálně je nejkritičtější situace v případě Račic," poznamenala ministryně. V Račicích 26. května začne evropských šampionát veslařů a v srpnu se zde uskuteční mistrovství světa v rychlostní kanoistice.

V řádech dnů by měly odejít peníze přímo do klubů na podporu sportování dětí a mládeže. Jedná se o 1000 korun za každé dítě trénující jednou týdně a 1800 korun za dítě, které se připravuje častěji.

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval ocenil, že ministryně vnímá problémy svazů, kterých se podezření netýkají. "Celá řada svazů je ve složité situaci. Zvlášť zimní sporty, které mají sezonu za sebou, jsou v kritické situaci. V zásadě jde o týdny, kdy je potřeba tuto situaci vyřešit," řekl. Situací se bude v pondělí zabývat výkonný výbor ČOV. V sobotu by ji na valné hromadě měla řešit i Česká unie sportu.

Investiční program, v němž jsou podezřelé projekty, byl zrušen. Pokračovat nebude ani expertní komise, která měla projekty posuzovat. "Všechny expertní komise a jejich statusy byly mým rozhodnutím dnešního rána zrušeny. Budou se ustanovovat znovu," řekla Valachová. O detailech fungování bývalé komise neměla informace.

"My samozřejmě nevíme z hlediska zločinného spolčení, k čemu konkrétně došlo. Já žádné informace nemám. I u těch předchozích komisí byla ustanovena pravidla, kdy jednotliví členové museli podepisovat to, že nejsou ve střetu zájmů, nejsou podjatí a závazek mlčenlivosti," dodala ministryně.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!