Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní se zavře v létě

Česko

  10:30
PRAHA - Deset měsíců nebudou moci cestující vystupovat a nastupovat ve stanici metra Národní třída. Nad stanicí během té doby vyroste multifunkční Copa centrum a samotná stanice se má zcela zrekonstruovat. Magistrát slibuje, že bude po otevření přístupná i vozíčkářům.

Národní se změní. Copa centrum bude složeno se šesti propojených budov. foto: Vizualizace: ateliér Cigler Marani Architects

Jeden z nejfrekventovanějších dopravních bodů v centru města se uzavře především na žádost soukromého investora. Na místě proluky mezi domy, kde nyní stojí i horní vestibul stanice, bude stavět podnikatel a vydavatel Sebastian Pawlowski. Národní měla být původně kvůli jeho plánům uzavřená šestnáct měsíců, později se doba zkrátila. Stanice se zavře zřejmě na přelomu jara a léta příštího roku. Projekt Copa centrum zahrnující byty, obchody a kanceláře má už stavební povolení, očekávají se ale odvolání. S uzavřením stanice totiž nesouhlasí tisíce Pražanů.

Podle radního pro dopravu Radovana Šteinera by se Národní musela v blízké době tak jako tak uzavřít kvůli vlastní generální opravě. „Národní je 23 let bez zásadní rekonstrukce. U těchto ražených stanic s jediným východem není jiná možnost, než je zcela uzavřít, jak se to stalo už v devadesátých letech při opravách Náměstí Míru, Malostranské a Staroměstské a Hradčanské,“ řekl Šteiner.

Iniciátoři petice však městu příliš nevěří. „Nikdo neví, jestli existují nějaké sankce za nedodržení termínu. Když se jim to pak „nečekaně“ protáhne v průběhu, neudělá s tím nikdo nic,“ řekl Miloslav Kunc, jeden z organizátorů petice proti projektu.
Kunc považuje petici podepsanou 5500 lidmi „ze tří čtvrtin za úspěšnou“.

Město se totiž zabývalo jejími hlavními námitkami. Kromě délky uzavření také požadavkem na zpřístupnění stanice metra pro vozíčkáře, hůře pohyblivé cestující a rodiny s kočárky. O tom, jak bude bezbariérový přístup vypadat, se zatím jedná. Podle předpisů nemůže mít podobu šikmého výtahu přímo v tubusu s eskalátory.

Město s dopravním podnikem proto hledají jiné možnosti jeho vyústění. Ve hře jsou čtyři varianty, nejreálnější je asi vyústění v budově Městského státního zastupitelství na rohu Lazarské a Omladinářů. Ostatní tři varianty jsou v soukromých domech, jejichž vlastníci ale s vyústěním výtahu nesouhlasí.

Copa centrum bude mít čtyři podzemní a sedm nebo osm nadzemních podlaží a garáže pro 250 aut a bude propojeno s obchodním domem Tesco. Náklady se odhadují na čtyři miliardy korun.

Autoři:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!