Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní třída bude bez metra

Česko

  11:21
PRAHA - Stanice metra Národní třída se na 16 měsíců uzavře. Důvod? V její blízkosti se bude stavět další obytný a obchodní komplex. Dopravní podnik v tom problém nevidí.

Národní se změní. Copa centrum bude složeno se šesti propojených budov. foto: Vizualizace: ateliér Cigler Marani Architects

Nejméně čtyřicet tisíc lidí, kteří denně využívají stanici metra Národní třída, bude muset změnit své zvyklosti. Již brzy se zde totiž „zruší“ metro, respektive nebude možné v této stanici vystoupit ani nastoupit. Metro bude jen projíždět a cestující se budou muset rozhodnout, kterou stanici si zvolí jako „náhradní“. Možnosti mají jen dvě – Můstek, nebo Karlovo náměstí.

Bude se tu stavět celý komplex budov
Proč takové omezení strategického dopravního uzlu v centru města? V těsné blízkosti metra se totiž bude stavět nový obchodní a obytný komplex s názvem Copa Centrum. Podle developera je toto zrušení provozu ve stanici nutné. Na tak dlouho přitom žádný úsek metra vyřazen ještě nebyl. Výluka bude dokonce delší než ta po povodních v roce 2002. Tehdy byla část trasy metra B mimo provoz „jen“ sedm měsíců. Nyní na Národní třídě nevystoupíte dlouhých 16 měsíců. Národní se změní. Copa centrum bude složeno se šesti propojených budov.

Podle pražského Dopravního podniku to nebude žádný problém. „ Doprava je v této oblasti dobře zasíťovaná a okolní stanice nejsou tak daleko, aby se to nedalo dojít pěšky. Dopravu to příliš nezkomplikuje,“ řekl mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Možná už na podzim
Podle mluvčího Dopravního podniku by k tomu mohlo dojít již brzy. „Předpokládáme, že by se tak stalo na podzim, přesné informace k výluce ale zatím nemám. Ještě probíhají jednání, ta stavba ještě nemá ani stavební povolení,“ vysvětlil Pečený.
 Některým cestujícím se to ale vůbec nelíbí. „Skoro na rok a půl? No to snad ne, to přece nemůžou udělat jen proto, že si developer poručí. Já kousek odtud chodím do školy, a cesta se mi protáhne možná o deset minut, což je třeba v ranním spěchu dost nepříjemné,“ řekl včera LN student Martin.

Kdy přesně k uzavření stanice dojde, není jasné. Vše záleží na tom, kdy společnost Copa dostane stavební povolení. Velký problém s tím ale zřejmě mít nebude – o zastavění parcely vedle bývalého obchodního domu Máj totiž radní Prahy 1 rozhodli již před osmi lety.

Jedinou útěchou cestujícím může být fakt, že tramvajového provozu se výluka pravděpodobně nijak nedotkne. Copa Centrum bude stavba složená ze šesti vzájemně propojených budov. Stát bude na prázdné parcele mezi ulicemi Spálená, Charvátova, Vladislavova a Purkyňova. Jako první informaci o vyřazení Národní třídy z provozu metra přinesl deník Metro.

„Národka“ se úplně změní
Při výstavbě centra bude celý vestibul zbořen a zbudován bude zcela nový vstup, který bude přímo součástí komplexu. Tamní metro tak úplně změní „tvář“. Stanice metra Národní třída byla zprovozněna 2. listopadu 1985. Charakteristická je svou délkou – měří přes 111 metrů a eskalátory pak dalších 75.

 

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...