Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Nárok na slevy by měli mít i studenti přes 26

Česko

Je vám 28 a studujete vysokou školu? Pokud nepřekročíte řádnou délku studia, budete mít možná i vy nárok na slevy a výhody, které se až dosud týkaly jen studentů do 26 let.

Zdá se, že ministerstvo školství se probouzí z dlouhého snu o ideálním vysokoškolákovi, který své vzdělání ukončí před svými 26. narozeninami. Velká část mladých lidí totiž v tomto termínu školu vystudovat nestačí, protože po maturitě například odjedou na pár let do zahraničí nebo začnou pracovat v tuzemsku. Na vysokou školu se pak přihlásí třeba až ve 24 letech. Jakmile však dosáhnou 26 let, musejí se rozloučit se zlevněnou průkazkou na veřejnou dopravu, slevami v knihovnách či divadlech – zkrátka rozloučit se s veškerými studentskými výhodami – a také musejí začít platit zdravotní pojištění. Vláda se proto snaží najít řešení pro ty, kteří nestihnou dostudovat do 26 let, a uvažuje o tom, že tento věkový limit odstraní. Má však jednu podmínku: student nesmí překročit řádnou délku studia.

Problematická je přitom už sama definice studenta vysoké školy. „Podle zákona o státní sociální podpoře lze studenta vysoké školy považovat za nezaopatřené dítě, které se soustavně připravuje na budoucí povolání, pouze do 26. roku věku. Věk dokončování vysokoškolského studia se však stále prodlužuje,“ uvádí Simona Weidnerová z ministerstva školství. Česká republika by se proto chtěla přiblížit přístupu běžnému v zahraničí, a pokud bude prokázán nedostačující příjem jejich rodičů, poskytnout studentům finanční pomoc.

„Každý jedinec má mít právo během svého života (bez ohledu na věk) projít všemi stupni terciárního vzdělávání (bakalářský program, magisterský program, doktorské studium) s možností využít studentské výhody,“ říká ministryně školství Dana Kuchtová. Stát by měl po dobu studií vystupovat jako plátce zdravotního pojištění, výjimku by tvořili studenti zaměstnaní formou dlouhodobého pracovního poměru.

Finanční podporu by student dostával po dobu standardní délky studia (pozor, nezaměňovat s počtem škol, které student absolvuje!). Bakalářské studium se přitom obvykle počítá na 3 až 4 roky, navazující magisterské trvá 1 až 3 roky a doktorské by nemělo překročit 4 roky. Čerstvý dvacetiletý maturant tedy studuje například 8 let, a finanční úlevy a studentské výhody do 26 let nestačí.

Pokračování na straně II

Nárok na slevy by měli mít i studenti nad 26

Dokončení ze strany I

„Cílem legislativního snažení ministerstva školství je odstranit znevýhodnění studentů, kteří vstupují do systému terciárního vzdělávání opakovaně nebo později, až po nějaké praxi. Nejvíce jsou nyní znevýhodněni studenti, kteří se do terciárního vzdělávacího procesu nedostali ihned po ukončení střední školy. K odstranění této nerovnosti by mohlo pomoci právě posunutí věkové hranice 26 let,“ upřesňuje Weidnerová.

Zvláštností jsou studenti, kteří se zapsali ke studiu na dvou vysokých školách zároveň. Pokud vystudují více oborů téže „hodnoty“, překročí délku standardní doby v procesu terciárního vzdělávání. Nejde o přípravu na budoucí povolání, ale o celoživotní vzdělávání. Nárok na sociální studentské výhody zanikne po uplynutí standardní doby.

Studentské výhody v kartě Jednou z nejznámějších studentských výhod je mezinárodní karta ISIC. Je to průkaz vydávaný pouze žákům či studentům prezenčního studia středních odborných učilišť, středních, vyšších odborných nebo vysokých škol. Můžete jej uplatnit na území 106 států, kde lze s jeho pomocí čerpat různé slevy i výhody.

Slevy obdržíte například při nákupu sportovního oblečení, vybavení do přírody, v restauracích i při rezervaci hotelu nebo hostelu. Výhodně pořídíte literaturu ve velkých knihkupectvích nebo zboží vybraných lékáren, levněji se s kartou dostanete i do většiny muzeí a galerií. Úplný seznam zveřejňuje www.alive.cz v databázi poskytovatelů slev.

Studenti vybraných univerzit mohou kartu ISIC využít také jako průkaz studenta vysoké školy. Karta pak slouží i jako vstup do univerzitní knihovny nebo do autobusů městské hromadné dopravy. Mnohdy je možno pomocí karty ISIC také zaplatit obědy v menze nebo kopírování textů na školní kopírce.

Platnost univerzitní karty ISIC je omezena na jeden rok. Pokud ji chcete využívat i nadále, musíte si zakoupit revalidační známku na další období, a tím platnost karty prodloužit. Studijní oddělení přelepky na žádost studentů objedná a také vydá za poplatek 120 Kč. Známku zakoupíte také ve výdejních centrech ISIC.

Kolik stojí škola?

První ročník osmiletého gymnázia

Učebnice žáci dostávají půjčené od školy, na některých školách rodiče

přispívají například na jazykové učebnice (několik stokorun ročně)

oběd ve školní jídelně

školní batoh

penál (vybavený)

přezůvky

obaly na sešity A4 nebo A5 (10ks)

geometrické soupravy

sešit A5

sešit A4

desky na sešity

plnicí pero

kalkulačka

kroužky sportovní

kroužky umělecké

kroužky jazykové nebo počítačové

20—30 Kč

500—1400 Kč

200Kč

od 150 Kč

19 Kč

30 Kč

9 Kč

23 Kč

55—90 Kč

20 Kč

od 60 Kč

250—1200 Kč / rok

400—1500 Kč/ rok

600—2000 Kč /rok

První ročník čtyřletého gymnázia

Učebnice si studenti kupují buď nové, nebo

starší, prostřednictvím školních bazarů.

Zaplatí za ně zhruba od 500 do 2000 Kč ročně.

oběd ve šk. jídelně

penál (vybavený)

přezůvky

geom. soupr.

desky na sešity

propisky Čína

ubytování v internátu

lyžařský kurz (bez vleků)

18—26 Kč

200 Kč

150 Kč

30 Kč

55—90 Kč

7 Kč

do 1800 Kč / měs.

2000 až 3000Kč

První třída základní školy

aktovka

penál

sáček na přezůvky

přezůvky

obědy

družina

kroužek

tepláková soupr.

tričko

šortky

cvičky

1000 Kč

200 Kč

50 Kč

150 Kč

360 Kč / měs.

120 Kč/ měs.

500 Kč

750 Kč

120 Kč

300 Kč

150 Kč

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.