Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Česku je aktuálně nakažených 2500 lidí. Podle Vojtěch jsou největším problémem lokální ohniska

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha V Česku v sobotu zatím přibylo 40 potvrzených případů nemoci covid-19, od začátku epidemie se koronavirem nakazilo 8853 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k 17:30. Počet úmrtí s nemocí covid-19 stoupl oproti ranním údajům o dvě na 314. Nakažených je aktuálně 2501 lidí, 6038 se vyléčilo.

Denní nárůst pozitivních případů v tomto týdnu kolísá. Nejvíce jich laboratoře zaznamenaly v pondělí, kdy mělo pozitivní test 111 lidí. V úterý přibylo 61 nakažených, ve středu 74, ve čtvrtek 33 a v pátek 59. Za dnešek bude konečné číslo známé po půlnoci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek uvedl, že epidemiologická situace nezaznamenává negativní trendy, problematická jsou podle něj lokální ohniska. V současné době je to Důl Darkov společnosti OKD v Karviné, kde se nákaza covidem-19 začala šířit minulý týden. Dosud zde hygienici evidují 169 nakažených. V sobotu byly k otestování odebrány vzorky dalších více než 900 lidí, řekla ČTK ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) v Ostravě Pavla Svrčinová. Další výsledky testů se podle ní dají očekávat v neděli.

Moravskoslezský kraj má za Prahou druhý nejvyšší počet nákazy, celkem se v regionu nakazilo 1403 lidí. V hlavním městě je pozitivních případů zhruba o 600 více. Na třetím místě v počtu nakažených je Středočeský kraj s 1047 případy. I s přihlédnutím k počtu obyvatel je situace nejhorší v hlavním městě, kde na každých 100.000 obyvatel připadá téměř 156 nakažených. V Karlovarském kraji je to 152 případů, v Olomouckém kraji zhruba 116 případů, stejně jako v Moravskoslezském kraji.

Naopak nejnižší počet lidí s covidem-19 je na jihu Čech a na Vysočině. V Jihočeském kraji onemocnělo 181 lidí, na Vysočině o čtyři více. I na počet obyvatel je nejméně nakažených v Jihočeském kraji, na 100.000 obyvatel je to zhruba 28 lidí, s 36 pacienty na 100.000 obyvatel následují Královéhradecký kraj a Vysočina.

Celkový počet úmrtí pacientů s koronavirem se oproti údajům ze sobotního rána zvýšil o dva na 314. Jedno úmrtí připadá na dnešek a o jedno se zvýšila statistika z předchozích dnů. Nejvíce úmrtí je v Praze, kde jich ministerstvo eviduje 94, následuje Moravskoslezský kraj s 58 zemřelými a Karlovarský kraj s 37. Naopak nejméně - dva pacienti zemřeli s nemocí covid-19 ve Zlínském kraji.

První potvrzené případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března. První nakažený člověk zemřel o tři týdny později. S ohledem na příznivou epidemiologickou situaci vláda od konce dubna postupně uvolňuje opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Další vlna uvolňování restriktivních opatření čeká zemi v pondělí 25. května, kdy se otevřou restaurace, hotely, další provozovny či školy na prvním stupni. Venku pro lidi v aspoň dvoumetrových odstupech nebo pokud budou jen se členy své domácnosti přestane platit povinnost zakrývání nosu a úst.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals
SOUTĚŽ: Vyhrajte luxusní balíček s kolekcí od Rituals

Dopřejte si chvilku odpočinku, kterou vám provoní kosmetika z řady The Ritual of Jing. Právě tu teď totiž můžete vyhrát.